5 megszívlelendő gondolat Alföldi Róberttől
Alföldi Róbert Jászai Mari-díjas magyar színész, műsorvezető, rendező, a Nemzeti Színház volt főigazgatója november 22-én ünnepli 51. születésnapját.
“Egy kis faluból, a disznóól mellől származom, és soha nem jutottam volna el oda, ahol most tartok, ha nincsenek az életemben bizonyos találkozások, élmények, ismeretségek. Mindig is érdekelt a világ, nemcsak az, ami a mellettünk lévő kis faluban történt.”
Már gyerekként tudta, hogy színész lesz, a drámatagozatos gimnáziumból egyenes út vezetett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Horvai István és Kapás Dezső osztályába került. Negyedévesen népköztársasági ösztöndíjas lett. Még főiskolásként, 1991-ben Raszkolnyikov (Bűn és bűnhődés) szerepével azonnal felhívta magára a figyelmet. 1992-től a Vígszínházban játszotta a színészek álomszerepeit, úgy mint például Rómeót vagy Ivar Karamazovot. ’95-től már rendezett is, munkái azóta is nagy vihart kavarnak, de rendszeresen kap meghívást velük nemzetközi fesztiválokra.
“A gyáva ember nem vállalja a tetteiért a felelősséget, mert fél. És könnyebb és egyszerűbb a többiekkel együtt ordítani, mert még azt is csak tömegben meri. A gyereket felállítjuk a hisztiből, és szembesítjük a tetteivel. Mi felnőttek, és okosok, és bátrak, és egyenesek és becsületesek, mikor fogunk szembesülni tetteinkkel?”
2000-től 2006-ig szabadúszóként dolgozott. A tévékben is ekkor tűnt fel, reggeli műsor vezetett, a Heti hetesben is sűrűn szerepelt, X-Faktor zsűritag lett és önálló műsort is kapott.
“Én nem provokálok, csak nem mismásolok. A kettő nem ugyanaz. A mai társadalmi közeg arra épül, hogy sunnyogjunk. Nem mondunk igeneket, nem mondunk nemeket. Nem állunk ki valami mellett, mert azon agyalunk, hogy az hasznos-e.”
2007-ben kinevezték a Nemzeti Színház főigazgatójának. Számos tartalmi és formai újítással állt elő, külföldi vendégrendezőkkel is dolgoztak, a társulat sikeres csapattá állt össze. 2013-ban a Mephisto című darabbal búcsúzott a Nemzeti Színház közönségétől, de a színházi rendezést nem hagyta abba. Ő volt a rendezője a sajátos stílusában előadott, a jubileumi 30. évfordulós István, a király rockoperának, melyet 2013. augusztusában három alkalommal is játszottak a hatalmas érdeklődés miatt a Szegedi Szabadtéri Játékokon, de Bécstől Szöulig külföldön is rengeteg helyen rendezett.
“Ha nem tudjuk lerakni a múltat, akkor se jelenünk, se jövőnk nincs.”
Alföldi Róbert a kortárs magyar művészvilág egyik legsokoldalúbb egyénisége. Elismeréseit felsorolni is nehéz: 1995-ben Jászai Mari-díjat kapott, emellett számos rendezői és kritikusi díj tulajdonosa: Latinovits Zoltán-díj, Hegedűs Gyula-díj, a főváros által adományozott legjobb rendezés díja és a színikritikusok díja, Ajtay Andor-díj, Ruttkai Éva-emlékgyűrű, Déri János-díj, Janikovszky Éva-díj, az Armel Operafesztivál Arte-közönségdíja, a legjobb előadás díja Eötvös Péter Senza sangue című egyfelvonásos operájának rendezéséért.
2007-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.
“A hagyomány alap, de ha a hagyomány nem nyitott a valóságra, akkor az egy halott kultúra lesz. Az új, ami megtagadja a múltat, az is gyökértelen, halott kultúra lesz.”