Vaspótlás: sok minden gátolja, és van, ami segíti

Startlap - Szponzorált tartalom
Vastartalmú ételek fogyasztásakor érdemes észben tartanunk, hogy az értékes tápanyag felszívódását számos tényező gátolhatja. Mutatjuk, mik ezek!

A kellő mennyiségű vasfogyasztás az egészséges életmód egyik fontos tényezője. Azonban nem elegendő vastartalmú ételeket enni: azt is érdemes tudni, mely anyagok gátolják és melyek segítik a vas felszívódását a szervezetünkben! 

Hemvas vagy nemhemvas: mit jelent, és miért fontos? 

A hemvas a vas egyik formája, amely állati eredetű élelmiszerekben, például vörös húsokban, halban és baromfiban található meg. A hemvas különlegessége, hogy a vasat hemoglobin vagy mioglobin molekulákhoz kötve tartalmazza, ami megkönnyíti a szervezet számára annak hasznosítását. Ez a típusú vas sokkal hatékonyabban szívódik fel a bélrendszerben, mint a növényi alapú ételekben található, úgynevezett nemhemvas. 

A hemvas felszívódását a táplálékainkban található egyéb anyagok nem befolyásolják negatívan, ezért jobban hasznosul és hatékonyabban fedezi a szervezet vasszükségletét. Az állati eredetű vasforrások az étrendben tehát különösen fontosak a magas vasigényű emberek, például a terhes nők vagy a sportolók számára. 

A nemhemvas a vas azon formája, amely főként növényi eredetű élelmiszerekben, például hüvelyesekben, gabonafélékben, diófélékben, magvakban és zöld leveles zöldségekben található meg. A hemvassal ellentétben a nemhemvas nem kötődik fehérjéhez, ezért a szervezet nehezebben képes hasznosítani azt. 

A nemhemvas felszívódása erősen függ az étrend egyéb összetevőitől: csak nagyon kevés anyag segíti a beépülését, ilyen például a C-vitamin, míg számos egyéb ételösszetevő, mint például a fitinsav, a kalcium vagy a polifenolok gátolhatják a folyamatot. Mivel a nemhemvas felszívódása kevésbé hatékony, azoknak, akik főleg növényi alapú étrendet követnek, különösen fontos ügyelniük a gátló tényezők elkerülésére, és arra, hogy a menü tartalmazzon vasfelszívódást segítő anyagokat is. 

Melyik élelmiszerek gátolják a vas felszívódását? 

A vas felszívódását a szervezetben több anyag is gátolhatja. Az egyik legjelentősebb ezek közül a fitinsav, amely megtalálható gabonafélékben, hüvelyesekben és magvakban is. Ezért a túlzott rostbevitel is akadályozhatja a vas beépülését. A fitinsav idejekorán megköti a vasat, és megakadályozza a felszívódását a testben. A kalcium is komoly gátló tényező lehet, amely mind az állati, mind a növényi eredetű vas felszívódását csökkentheti, különösen nagy mennyiségű tejtermék fogyasztása esetén. A tanninok, amelyeket a kávéban, teákban, vörösborokban találunk, vagy a gyümölcsökben a polifenolok szintén hátráltatják a vas felszívódását.

Mely anyagok segítik a vas felszívódását? 

A C-vitamin az egyik leghatékonyabb ilyen anyag, amely jelentősen növeli a vasfelszívódást azáltal, hogy oldható formába alakítja azt. A C-vitaminban gazdag ételek, mint például a citrusfélék, a paprika és a brokkoli, különösen hasznosak lehetnek, ha vasban gazdag ételekkel kombináljuk azokat. Ezen kívül az állati eredetű fehérjék, például a húsok és a halak szintén támogatják a vas felszívódását, még akkor is, ha növényi eredetű vasforrással együtt fogyasztjuk őket.

Fotó: Getty Images

Néhány hasznos tanács 

Akkor sem kell teljesen lemondanunk a vas felszívódását gátló ételekről, ha kiemelt figyelmet fordítunk a vasfogyasztásra. A legtöbb esetben elegendő, ha a vasas ételek és a felszívódást gátló anyagok fogyasztása között néhány óra szünetet tartunk. Amennyiben vörös húsokat vagy egyéb, vasban gazdag fogásokat fogyasztottunk ebédre, érdemes a délutáni kávé előtt néhány óra szünetet tartani. A reggeli kávé késleltetésének számos egészségügyi előnye van: amennyiben reggelire fogyasztottunk vastartalmú ételeket, az értékes tápanyagnak elég ideje marad beépülni. 

Érdemes utánanéznünk, hogy az általunk fogyasztott gyógyszerek milyen hatással vannak a vas felszívódására. Bizonyos antibiotikumok és hormontartalmú készítmények szintén károsan befolyásolhatják a vasfelszívódást: amennyiben ilyeneket használunk, szintén érdemes minimum 2 órás szünetet tartani a gyógyszerek bevétele és a vastartalmú ételek fogyasztása között. 

HIRDETÉS


Más vas, mint a többi:

 

A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer. 

 

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Elég vasat eszünk meg naponta?

képcím

Vashiányok és miértek: mi állhat a vashiány hátterében?

képcím

Vasbevitel állati és növényi táplálékkal: melyik is kell?...