Vashiány: minél hamarabb kiderül, annál gyorsabban korrigálható

Startlap - Szponzorált tartalom
A vashiányt nem elsősorban a vérünk alacsony vastartalma, hanem az alacsony ferritinszint jelzi: nézzük, mi ez a fehérje, és hogyan működik! 

A vashiány sokakat érint: az állapot gyakori oka a helytelen táplálkozás, de sok egyéb probléma is állhat a háttérben. Minél korábban észleljük és vizsgáltatjuk ki a vashiány okait, az állapot annál hamarabb megszüntethető. Nézzük, mi alapján derülhet fény a vashiányra, és hogyan orvosolható!

Miért baj a vashiány? 

A vashiány komoly egészségi kockázattal jár, különösen azokban az élethelyzetekben, amikor a megfelelő vasellátottság kiemelten fontos. Ilyen például a terhesség: a terhes nők számára vashiány esetén elengedhetetlen, hogy időben elkezdődjön a vaspótlás, mivel a kezelés hosszú hónapokat vehet igénybe, miközben a terhesség időtartama korlátozott. Aktív sportolók esetében is komoly probléma lehet a vashiány, hiszen az jelentősen ronthatja a teljesítményt és az állóképességet. 

A szervezetünkbe bevitt vas beépül a hemoglobin nevű fehérjébe, ami az oxigénszállításért felelős vörösvértestekben található, ezért, amennyiben testünk vasellátása alacsony, a szükségesnél kevesebb oxigén juthat az agyunkba és valamennyi szervünkbe. A vasnak az izmok oxigénellátásáért felelős mioglobin felépítésében is kulcsszerepe van. 

Ezért, ha a vashiány tipikus tüneteit (aluszékonyság, szédülés, fejfájás) érzékeljük magunkon, érdemes lehet kivizsgáltatni magunkat. Sokak számára nem ismert, hogy valójában nem a vérben található vas, hanem a vasat raktározó fehérje, a ferritin ad megbízható képet a szervezet vaskészleteit illetően. Nézzük, mi ez az anyag, és miért hasznos! 

Fotó: Getty Images

 A ferritin szerepe 

A ferritin tehát egy fehérje, amely a vas raktározásáért felelős: elsősorban a májban, a lépben, a csontvelőben, valamint az izomsejtekben található. A vérben mért ferritinszint az egyik legmegbízhatóbb mutatója a vasraktárak telítettségének a szervezetben, ezért kulcsszerepe van a vashiány vagy a vastúlterhelés diagnosztizálásában. Az alacsony ferritinszint még abban az esetben is jelzi a vashiányt, ha a vérben található hemoglobin és a szérumvas értékei normálisak. 

Önmagában a ferritinszint meghatározása azonban nem elegendő a vashiány megállapításához: a normál vagy magas ferritinszint nem zárja ki a vashiányos állapotot, az alacsony ferritinszint azonban szinte minden esetben vashiányra utal. 

A túl magas ferritinszint hátterében állhatnak gyulladásos folyamatok, fertőzések, illetve krónikus betegségekre is utalhat. A ferritin laborvizsgálata tehát elengedhetetlen a vashiány igazolásához és a vasanyagcsere zavaraival kapcsolatos állapotok felismeréséhez. 

 Hogyan jelzi a vashiányt a ferritin? 

Ha a ferritinszint alacsony, az azt jelzi, hogy a vasraktárak kimerülőben vannak, vagy már ki is merültek. Ez még abban az esetben is így van, ha eközben a hemoglobin és a szérumvas értékei a normál tartományon belül találhatók. 

Vashiányos állapotban a hemoglobin szintje gyakran csak később csökken, amikor már vérszegénység (anémia) is kialakult, a ferritinszint azonban azonnal, még a tünetek megjelenése előtt jelzi a problémát. 

Hogyan kezelhető a vashiány? 

Kevésbé súlyos vashiány esetén az első lépés az étrend megváltoztatása és a vasban gazdag ételek beiktatása a mindennapi étkezésekbe. Ilyenek például a vörös húsok, a belsőségek, a hüvelyesek, az olajos magvak és a sötétzöld leveles zöldségek (például a spenót). Emellett arra is érdemes odafigyelni, hogy mely anyagok gátolják a vas felszívódását, és melyek segítik azt: a koffein és a kalcium megakadályozza, míg a C-vitamin segíti a folyamatot. 

Súlyosabb vashiány esetén orvos által javasolt vaspótló készítmények szedésére lehet szükség: ezeket a legtöbb esetben néhány hónapon keresztül kell szedni a vasraktárak feltöltéséhez. Egyes esetekben, például súlyos vérszegénység vagy felszívódási zavarok esetén akár intravénás vaspótlásra is szükség lehet. A vaspótlás hatékonyságát a kezelés megkezdése után rendszeres laborvizsgálatokkal érdemes ellenőrizni: ezek során is segítségünkre lehet a ferritinszint mérése a folyamat követésében. 

HIRDETÉS


Kezeld a vashiányt! 

 

A Maltofer az egyetlen recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amely szilárd és folyékony formában is elérhető.

A Maltofer rágótabletta és szirup a vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- vagy italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.

 

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

50 forintos palackok: kipróbáltuk az új visszaváltási rendszert
Július elsejével lejárt a gyártók türelmi ideje, mindenkire vonatkozik a kötelező visszaváltási rendszer. A nagyobb üzleteknél már elérhetőek az automaták, amikkel vissza lehet váltani az 50 forintos palackokat - kipróbáltuk, hogyan.
0 seconds of 4 minutes, 8 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Next Up
Rainer-Micsinyei Nóra és Lengyel Tamás a Kettős:pont podcastben
48:20
00:00
04:08
04:08
 

Ez is érdekelhet

képcím

Japán vb-hőst igazolt a DVSC

képcím

Így találkozhatsz élőben Szoboszlai Dominikkal

képcím

60 évig rejtegette titkát Richard Chamberlain: a Tövismadarak...