Utazás aranyérrel? Megoldható!
Az aranyér a civilizációs betegségek sorába tartozik: kialakulásáért nagyban felelős az ülő életmód, a mozgáshiány és a nem megfelelő étkezés. De mit tehetünk, ha megtörtént a baj? Együtt élni az aranyérrel kreativitást igénylő, de nem lehetetlen feladat: cikkünkben olyan tippeket és tanácsokat találsz, amelyek megkönnyítik az utazást azok számára, akik aranyeres panaszokkal küzdenek.
Merjünk utazni!
Egyes kutatások szerint minden harmadik felnőtt és minden második 50 év fölötti személy tapasztalt már aranyeres tüneteket. Nem csoda, hiszen az irodai munka miatti hosszas ülés, a mozgásszegény életmód és a tudatos étkezés hiánya mind hozzájárul az aranyér kialakulásához. Nem kell azonban lemondanunk a nyaralás okozta kikapcsolódásról, amennyiben aranyeres tünetekkel küzdünk: a következő tippek abban segítenek, hogy kellemes élménnyé varázsoljuk az utazást.
- Legfontosabb a kényelem!
Ha ügyelünk a saját kényelmünkre, azzal egyben az aranyeres panaszokat is csökkenthetjük. Amennyiben lehetőségünk adódik, hosszabb út esetén válasszuk a kényelmesebb, több mozgástérrel járó ülőhelyet! Sok esetben már az is segít, ha a repülőgépen vagy vonaton nem az ablak, hanem a folyosó mellé foglalunk helyet: így többször felállhatunk átmozgatni magunkat, ezzel csökkentve a terhelést az aranyér szempontjából kritikus kismedencei részen. Ügyeljünk emellett a kényelmes, laza ruházatra: ez segít enyhíteni a végbél környékére nehezedő nyomást. Praktikus lehet, ha magunknál tartunk egy hordozható ülőpárnát, amellyel az amúgy kényelmetlen ülőhelyekből is könnyedén puha menedéket varázsolhatunk.
- Tartsunk szüneteket!
Amennyiben autóval indulunk útnak, mindenképp iktassunk be szüneteket a vezetésben! Ez nemcsak az aranyeres panaszok csökkentése miatt fontos, hanem a koncentrálóképesség fenntartása és a biztonságos autózás érdekében is hasznos tanács. Az utazás napját megtervezhetjük úgy is, hogy a kiindulópont és az úti cél között kisebb látványosságokat is érintünk. Így új élményekkel gazdagodunk, és marad időnk átmozgatni a tagjainkat a fárasztó út során.
A városnéző napokat is érdemes úgy megterveznünk, hogy legyen időnk pihenni: érdemes előre kinéznünk csendesebb parkokat vagy vendéglőket, ahol biztosan akad számunkra ülőhely. Sok városban csodálatos parkok várják a turistákat: ezeket semmiképp sem érdemes kifelejtenünk az útitervből.
- Készüljünk fel!
Az utazás előtt gyűjtsünk össze minden segédeszközt, amire szükségünk lehet: szerezzük be a jól bevált gyógyszereket, krémeket. Mivel a széklet 50%-a baktérium, ezért érdemes az érzékeny, beteg területekről teljesen eltávolítani, nehogy gyulladást okozzon. Fordítsunk nagy hangsúlyt a higiénére! Gondoskodjunk valamilyen módszerről, amivel nagydolog után fájdalommentesen le tudjuk tisztítani az érintett területet. Hasznos „csomag” lehet egy hordozható ülőpárna is, amivel kényelmessé tehetjük az ülést bármilyen helyzetben. Amennyiben szükséges, egyeztessünk háziorvosunkkal az utazás előtt a javasolt fájdalomcsillapítókról, gyulladáscsökkentőkről és hűsítő krémekről. Mindig legyen nálunk egy körültekintően összeállított elsősegélycsomag, amely segítségével elláthatjuk magunkat vészhelyzet esetén!
- Ügyeljünk az étkezésre és a vízfogyasztásra!
A megfelelő ételek fogyasztásával jelentősen mérsékelhetjük az aranyeres panaszokat. A rostban gazdag étkezés megakadályozza a székrekedés kialakulását: ilyenek a zabot tartalmazó ételek, a zöldségek, gyümölcsök, illetve a teljes kiőrlésű gabonák. Egyes tejtermékek (joghurt, kefir) segítenek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, ezzel hozzájárulva az egészséges emésztéshez. Érdemes kerülni a többszörösen feldolgozott gyorsételeket és a fűszeres fogásokat, ezek ugyanis megterhelik az emésztőrendszert.
- Végezetül a legfontosabb: ne felejtsünk el pihenni!
Egy nyaralás alatt különös nyomást érezhetünk: az összes látványosságot meg kell néznünk, töltekeznünk kell élményekkel, mert ki tudja, mikor nyílik rá alkalmunk legközelebb? A kultúra iránti éhség becsülendő, de ne felejtsük: a nyaralás elsősorban a pihenésről és a feltöltődésről szól. A megnövekedett stresszérzet felerősítheti az aranyeres panaszokat, és negatívan befolyásolhatja a nyaralás élményét. Ezért fontos, hogy előtérbe helyezzük a pihenést és a nyugalmat: ebben segítségünkre lehetnek különböző légzésgyakorlatok, meditációs technikák, illetve a hangterápia. Érdemes arra is odafigyelnünk, hogy az utazás alatt is elegendő időnk maradjon az alvásra, és hogy az intenzívebb tevékenységeket nyugodtabb, kevesebb energiát igénylő programokkal is kiegyensúlyozzuk.
Mindent összevetve utazásaink során is sokat tehetünk az egészségünkért és a kényelmünkért: egy kis tudatossággal nagyszerű élménnyé varázsolhatjuk a nyaralást, az aranyeres panaszok ellenére is.
HIRDETÉS
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL
A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT!