
Tudtad? Ez is okozhatja az aranyeret
A betegség kialakulásában több tényező együttesen játszik szerepet, a leggyakoribb okok között az ülőmunka és a mozgásszegény életmód, a rostszegény étrend, valamint az alacsony folyadékbevitel szerepel.
A bélmikrobiom és az aranyér kapcsolata
A bélmikrobiom a bélben élő baktériumok, vírusok, gombák és egyéb mikroorganizmusok összetett közösségét takarja. Ezek a parányi lények kulcsfontosságú szerepet játszanak nemcsak az emésztésben és a tápanyagok felszívódásában, hanem az immunrendszer működésében is.
Az aranyérbetegség gyakran székrekedéssel jár együtt, ami a túlzott nyomás miatt a végbéltájéki erek kitágulását okozhatja. Az egészséges flórát alkotó bélbaktériumok a székletből az elvékonyodó, vérezgető vénafalakon át bejutva gyulladást válthatnak ki, amely jelentős fájdalomhoz és a végbél vénásfonat-falainak károsodásához vezethet.
A tisztálkodás szerepe az aranyér kezelésében
A már emlegetett életmódbeli tényezők, mint a rostban szegény étrend és a kevés mozgás megváltoztatása alapvető az aranyér megelőzésében és kezelésében, és a megfelelő tisztálkodás legalább olyan fontos, mint az étrend és a mozgás.
Az aranyérbetegséget súlyosbíthatják a helytelen tisztálkodási szokások. Sokan tévesen úgy vélik, hogy a nedves törlőkendő fog segíteni, de sokszor éppen azzal ártanak a legtöbbet. A durva vécépapír és a vegyi anyagokat tartalmazó nedves törlőkendők gyakori használata ugyanis fokozhatja az érzékeny terület irritációját és a helyi gyulladásokat.

A nedves törlőkendőkben található egyes vegyi anyagok, mint a parabének, alkoholok vagy illatanyagok irritációt válthatnak ki, tovább rontva az aranyér állapotát. Emellett a durva vécépapír mechanikai sérüléseket okozhat a végbélnyíláson és az aranyérben, ezáltal tovább súlyosbítja a gyulladást. Gyengéd, de nagyon alapos tisztálkodásra van szükség. Ha a bélben vagy a székletben lévő baktériumok az érzékeny területre kerülnek, aranyér esetén könnyen áthatolhatnak a vénafalakon, fokozva a gyulladást és a fájdalmat.
Megfelelő tisztálkodás aranyérbetegség esetén
Az aranyér megelőzése és gyógyulása érdekében egyaránt fontos, hogy minden egyes székletürítést követően gondosan tisztálkodjunk. A végbéltájék tisztítására langyos vizet használjunk.
Szükség esetén enyhén hidratáló, illatmentes szappant is alkalmazhatunk, de ügyeljünk az irritáló összetevők kerülésére. A mosakodást követően puha törülközővel vagy papírtörlővel, dörzsölés nélkül töröljük szárazra a területet. Ha nem megoldható az azonnali mosakodás, alkalmazhatunk speciális gyógyszertári nedves kendőket vagy aranyérkendőt is, amelyek illat- és alkoholmentesek, kímélik a bőrt.
HIRDETÉS
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.
Patikában kapható kozmetikum/ Fotó: Phytotec Hungária Bt.