Tippek és trükkök a pihentető alvásért
A megfelelő hosszúságú, pihentető alvás aranyat ér – ez azonban keveseknek adatik meg, hiszen jellemzően vagy kevesebbet alszunk a kelleténél, vagy a körülmények nem optimálisak ahhoz, hogy tökéletesen kipihenjük magunkat. Mivel az életünk egyharmad-egynegyed részét alvással töltjük, különösen komolyan kell vennünk annak minőségét, hiszen ez befolyásolhatja azt, ahogy napközben érezzük magunkat, sőt, hatással van minden egyes porcikánkra, a szellemi és fizikai állapotunkra egyaránt. A kialvatlanság „jó esetben” csupán fáradékonysághoz, a koncentrálóképesség csökkenéséhez vezet, de súlyos esetben depressziót is okozhat. Az álmatlanság hosszú távú vizsgálatai során kiderült az is, hogy amennyiben sokáig fennáll az állapot, az cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz, elhízáshoz vezet. De vajon mi az, amit mi magunk is tehetünk a jó alvás érdekében?
A kulcs a rendszeresség
Mint oly sok területen az életünkben, az alvásban is fontos, hogy felállítsunk egy rendszert, és ahhoz igyekezzünk tartani magunkat. Ha nagyjából mindig ugyanakkor kelünk és fekszünk, azzal kondicionáljuk a szervezetünket, és így sokkal kipihentebbnek, energikusabbnak érezzük magunkat az ébredés után. Ne erőltessük az alvást, tehát lehetőség szerint a fáradtsághoz igazítsuk az alvási ciklusunkat. Ha nehéz felállítani egy állandó rendszert az alvásunkat illetően, beiktathatunk napközben kisebb szundításokat, amelyek után újra formában érezzük magunkat.
A fény hatása
A melatonin olyan hormon, amelyet a tobozmirigy termel, és amely befolyásolja az alvási ciklusunkat. Jelenléte a természetes fény hatására változik, amire viszont – bármennyire bagatellnek tűnik is – kevesen fektetnek megfelelő hangsúlyt. Napközben igyekezzünk minél több időt természetes fényben tölteni, még akkor is, ha ezt a mai világban, ahol sokan monitorok félhomályában töltik a napjaikat, egyre nehezebb megvalósítani. Ugyanezen az elven, esténként pedig csökkentsük a környezeti fényeket: lehetőleg ne használjunk különböző okoseszközöket, mert a kijelző fénye rossz hatással lehet az alvásunkra. Ha azonban ezt semmiképp nem tudjuk elkerülni, akkor csökkentsük a fényerejét és optimalizáljuk a színhőmérsékletet. Éjszaka pedig – természetesen – ügyeljünk arra, hogy valóban teljes sötétség vegyen körbe minket, ami segíti a melatonintermelést.
Az étkezés csodája
Mint az élet minden területén, így az alvásunk érdekében is fontos, hogy mit fogyasztunk napközben, valamint lefekvés előtt. A nem megfelelő étkezés is hatással lehet az alvási ciklusunkra, felboríthatja azt és megnehezítheti a pihentető alvást. Sokszor ismételt alapigazság, hogy lefekvés előtt közvetlenül nem érdemes túlzottan zsíros, nehéz vagy fűszeres ételt fogyasztani, viszont korgó gyomorral sem szerencsés ágyba bújni! Emellett a folyadékbevitelre is figyeljünk oda, hiszen a túl sok víz vagy más folyadék éjszakai ébredéshez vezethet – ez természetesen különösen igaz a koffeinre, amit a lefekvés előtti nyolc órában már érdemes elkerülni. Ugyanez elmondható az alkoholfogyasztásról, ami átmenetileg ugyan álmosít, de az éjszaka során ébredéshez vezet.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
Milyen az emberek stressztűrő képessége? Hogyan reagálnak bizonyos hétköznapi szituációkban, ha nem megszokott interakciókkal találkoznak?
Nézd meg videón itt!