Tippek a nyárra, hogy a melegben is jól aludj
A nyári hónapokban előfordulhat, hogy rosszabbul alszunk. Ennek hátterében számos tényező is állhat. Az egyik legfőbb problémaforrás, hogy a magas hőmérséklet és páratartalom megnehezíti a test számára a hőszabályozást. Ez pedig hatással van az alvás mennyiségére és minőségére egyaránt. Az optimális alváshőmérséklet körülbelül 16-19 Celsius fok között mozog, a felmelegedett szobák viszont gyakran túllépik ezt a hőmérsékletet nyáron.
A nyárra jellemző hosszabb nappalok és rövidebb éjszakák is hatással vannak a szervezet alvási ritmusára. A sok napfény késleltetheti a melatonin, azaz az alvást elősegítő hormon termelődését, ami miatt nehezebb elaludnunk este.
A nyári utazások és vakációk is megzavarhatják az alvási rutinunkat. Itt megemlíthető az időzónák változása, a szokatlan alvóhelyek (busz, vonat) vagy épp az új környezet, de az ágyak minősége is ronthat az alvás minőségén.
Nyáron a pollenek és egyéb allergének magasabb koncentrációban vannak jelen a levegőben, az allergiában szenvedőknél orrfolyás, tüsszögés befolyásolja az alvásminőséget.
Gyakori problémaforrás az is, hogy nyitva hagyjuk az ablakokat a hűvösebb levegőért, de a kintről érkező zaj nem hagy bennünket aludni.
Ugyanakkor több praktika is segíthet abban, hogy nyáron is kipihend magad.
Először is, a szoba lehűtése érdekében használj légkondicionálót, ventilátort, de ha csendes környéken élsz, az ablakot is nyitva hagyhatod.
Ha az alvási nehézségeid oka a nyári zaj, használj zajcsökkentő eszközöket, például füldugót, vagy fehér zajt generáló eszközt.
Fontos ezek mellett, hogy tartsd be az alvási rutinodat – utazás alatt is – és időben feküdj le és kelj fel. Ha úgy érzed, hogy az esti órák ellenére nem tudsz elaludni, vegyél egy lazító fürdőt, kezdj bele egy regénybe vagy bármilyen számodra megnyugtató tevékenységbe.
Amennyiben a nappali fény zavar, a sötétítőfüggönyök segíthetnek abban, hogy korábban elaludj. Napközben ugyanakkor nyisd ki az ablakot és húzd szét a függönyöket. Hatással lehet a közérzetedre, ha sokáig vagy sötétben.
A könnyű, lélegző anyagokból készült ágynemű is segíthet a jobb alvásban. A pamut ágynemű remek választás a nyári hónapokra. Emellett egy lenge pizsama is segíthet a mélyebb alvás elérésében.
Végezetül: nyáron különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás, a tiszta víz fogyasztása, de kerüld a túlzott ivást közvetlenül lefekvés előtt.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!