A köznyelv gyakran depressziósnak nevezi azt, aki szomorú, letargikus, függetlenül attól, hogy valóban depresszióban szenved-e. Ebből is látszik, hogy nehéz felismerni a depressziót, és eldönteni, vajon valakinek csak átmenetileg van-e rosszkedve, vagy klinikai értelemben depressziós.
Márpedig a depresszió felismerése kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy a betegek megfelelő kezeléshez jussanak. A környezet gyakran lustának, gyengének bélyegzi a depressziós beteget, de ez az állapot egy orvosilag elismert betegség, amely megfelelő kezeléssel – például pszichoterápiával, gyógyszeres kezeléssel, életmódbeli változtatásokkal – jelentősen javítható.
Míg a szomorúság az élet természetes része, amely veszteségek, csalódások, nehéz élethelyzetek során az egészséges embereknél is jelentkezik, a depresszió egy mélyebb, tartósabb állapot, amely még testi tüneteket is okoz. Az alábbiakban mutatunk néhány jelet, amelyek segíthetnek eldönteni, hogy szomorúságról vagy depresszióról van-e szó.
Időtartam és intenzitás
A szomorúság rendszerint valamilyen konkrét esemény hatására jelentkezik – például egy fontos személy vagy akár egy munkahely elvesztése után –, és idővel fokozatosan enyhül.
A depresszió minimum két héten át fennáll, és nemcsak egy eseményhez kötődik, hanem általában jelen van.
Depresszió esetén a szomorúság mélyebb, és nem látható egyértelmű javulás, ahogy telik az idő.
Örömérzet elvesztése
Attól még, hogy szomorúak vagyunk vagy rosszul érezzük magunkat, általában képesek vagyunk örömöt lelni bizonyos tevékenységekben, például, ha a legjobb barátainkkal töltjük az időt. A depresszió egyik legfontosabb jele az anhedónia, vagyis az örömre való képesség hiánya. A depressziós személyek képtelenek örömöt érezni, hiába csinálnak olyasmit, amit korábban szerettek, minden feleslegesnek és értelmetlennek tűnik a számukra.
Önbecsülés és önvád
Amíg egy szomorú ember látja saját értékeit, és képes felmérni azt, hogy a szomorúsága elmúlik idővel, a depresszió gyakran alacsony önértékeléssel, önváddal jár együtt. A betegek önmagukat hibáztatják, és megjelenik a “semmire sem vagyok jó” érzése.
Fotó: Getty Images
Reménytelenség
Amikor problémák lépnek fel, az emberek többsége igyekszik megoldásokat keresni, és hisz benne, hogy a helyzet majd javulni fog. A depressziós egyének számára nem jelenik meg ilyen kiút, a mindent elöntő reménytelenség uralja a mindennapjaikat, amelyben semminek nincs semmi értelme, és úgy érzik, soha nem is lesz jobb. Súlyos esetekben a betegekben még az öngyilkosság gondolata is felmerülhet a reménytelenség miatt.
Koncentráció és döntéshozatal
Mindenkinek elkalandozik néha a figyelme, és van, hogy nehezebb megoldani bizonyos feladatokat, mert folyamatosan máshol jár az eszünk. Ugyanakkor, ha a koncentrációs zavarok olyan mértéket öltenek, amely akadályozza a tanulást, a munkát, már depressziós tünetről is szó lehet. A depressziós betegek számára a koncentrációhoz hasonlóan a döntések meghozása is nagyon nehéz feladattá válik.
Alvási és étkezési szokások változása
A rövidebb ideig fennálló rossz alvás vagy étvágytalanság bárkivel előfordulhat. Depresszió esetén viszont tartósan jelentkezhet álmatlanság vagy túl sok alvás, étvágytalanság vagy túlzott evés.
Fáradtság és energiahiány
Levertnek, fáradtnak lenni természetes dolog, ilyenkor, ha kipihenjük magunkat, vagy valamilyen pozitív élmény ér, visszanyerjük az energiáinkat. A depressziós emberek kimerültsége azonban állandó, pihenés hatására sem múlik el, és olyan egyszerű tevékenységek is kimerítőnek tűnnek miatta, mint például az edények elmosogatása vagy a reggeli felöltözés.
HIRDETÉS
Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.
Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer/ Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Szendvics-teszt: hol éri meg sonkát, sajtot, vajkrémet venni?
A Mielőtt megveszed újabb epizódjában annak jártunk utána, hogy hol lehet a legfinomabb, illetve a leggazdaságosabb alapanyagokat beszerezni egy olyan egyszerű étel elkészítéséhez, mint egy sonkás-sajtos szendvics.
0 seconds of 6 minutes, 0Volume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Next Up
Szentendre elbűvölő látnivalóját egy kislány álmodta meg, itt mindig karácsony van
02:54
Copied
Live
00:00
06:00
06:00
More Videos
06:00
Szendvics-teszt: hol éri meg sonkát, sajtot, vajkrémet venni?
02:54
Szentendre elbűvölő látnivalóját egy kislány álmodta meg, itt mindig karácsony van
01:01
Házikót építettek a folyó közepén
09:41
Vécépapírteszt: megéri a drágább tekercset venni?
04:18
Mogyorókrémteszt: megéri a Nutellát venni vagy az utánzatok a jobbak?
00:47
5 dolog, amit nem tudtál a világ legnagyobb óriáskerekéről
04:26
Tejeket teszteltünk, megéri-e a drágábbat venni
06:39
Hol egy jó hekkező Budapesten?
04:25
"Felszámolják az 50 forintot, de nem fogjuk cipelni a palackot" - A büfékben nincs kötelező visszaváltás
03:59
Dubai csokit kóstoltattunk járókelőkkel Budapesten