Így rombolja szervezetünket a stressz

Startlap - Szponzorált tartalom
Bárki életében lehetnek stresszesebb életszakaszok, és ilyenkor nemcsak a lelki, hanem a testi egészségünk is veszélybe kerül. Az állandó feszültség ugyanis súlyos károkat okozhat a szervezetben. Mutatjuk az intő jeleket.

Amikor stresszesek vagyunk, általában belső nyugtalanság, feszültség, túlzott aggodalmasság, szorongás lesz úrrá rajtunk. Ám a stressz nem csupán egyfajta kellemetlen érzés, hanem általánosságban negatívan hat a testünkre, a szervezetünkre is. Kontrollálásának első lépése a stressz tüneteinek felismerése, ám a legtöbben annyira hozzászoktunk már ezekhez, hogy gyakran nem is tudatosul bennük, hogy stresszesek vagyunk – amíg el nem érjük a mélypontot.

Kezdetben csak olyan kisebb problémák jelentkeznek, mint fejfájás vagy gyakori álmatlanság, esetleg fáradtság. De miért is aggódjunk, hiszen “ez az élet velejárója”, nem? – gondolkozhatunk így is, ám sokkal jobb, ha felismerjük a szervezetünk vészjelzéseit. Fontos lenne mielőbb beazonosítanunk a problémát, mert míg a kezeletlen stressz rövid távon „csak” alvászavarhoz, kimerültséghez vezet, hosszabb távon már magas vérnyomást, szívbetegséget, elhízást, cukorbetegséget, vagy még ennél is súlyosabb bajokat okozhat.

Mik a stressz tünetei?

A stressz hatással lehet az életünk minden területére, beleértve az érzelmeinket, a viselkedésünket, a koncentrációs képességünket és persze a fizikai egészségünket. Mivel mindenkire másként hat a stressz, így a problémák is többféleképpen mutatkozhatnak meg. Egyes gyakori tünetekből azonban felismerhetjük a bajt, kétség esetén pedig érdemes lehet orvossal is konzultálnunk.

stressz érzelmi tünete lehet, ha

  • könnyen izgatottá, frusztrálttá, kedvetlenné válunk
  • túlterheltnek érezzük magunkat
  • úgy érezzük, mintha elveszítenénk az irányítást az életünk felett
  • szorongunk, depressziósak, feszültek vagyunk
  • állandóan aggódunk valami miatt
  • nehezen tudunk megnyugodni
  • koncentrációs zavartól, kimerültségtől szenvedünk
  • feledékenyek vagyunk
  • viselkedési zavarok lépnek fel: pl. túlzott vagy csökkent mértékű evés, dühkitörések, gyógyszerek vagy tudatmódosító szerek használata, a nemi vágy megváltozása,
  • elzárkózunk a külvilágtól,
  • alvási problémák alakulnak ki, valamint körömrágás, bőrtépés tapasztalható
Illusztráció: Getty Images

 Testi tünetek lehetnek:

  • alacsony energiaszint
  • fejfájás
  • gyomorpanaszok, beleértve a hasmenést, székrekedést és hányingert
  • izomfeszülés vagy izomfájdalom
  • mellkasi fájdalom és szapora szívverés
  • gyakori megfázás és fertőzések, hiszen a legyengült szervezet fogékonyabb a betegségekre
  • extrémebb esetekben jelentkezhet még remegés, fülzúgás, hideg vagy izzadt kezek és lábak; szájszárazság és nyelési nehézség; fogcsikorgatás.

Mik a tartós stressz következményei?

A folyamatos, hosszú ideig fennálló stressz számos, az említetteknél jóval komolyabb egészségi problémát is okozhat, illetve súlyosbíthat – élen a mentális bajokkal, mit amilyen a depresszió, a szorongás vagy a személyiségzavarok. A sor itt nem áll meg, hiszen gyakoriak a szív- és érrendszeri betegségek, beleértve a magas vérnyomást, a szívritmuszavart, a szívrohamot és a stroke-ot. Utóbbinak oka, hogy a stresszhormonok hatására az erek összehúzódnak, és több oxigént irányítanak az izmokhoz – amitől ugyan több erőnk lesz, ám egyúttal megemelkedik a vérnyomásunk is. Ha pedig emelkedik a vérnyomás, attól megnövekszik a stroke vagy a szívroham kockázata is.

A stresszből fakadó túl- vagy alulevés elhízáshoz, illetve különböző étkezési zavarokhoz (anorexia, bulimia) is vezethet, továbbá nőknél menstruációs zavart, férfiaknál szexuális diszfunkciót (impotencia, korai magömlés) vonhat maga után.

Az idegesség a bőrünket sem kíméli: akné, pikkelysömör és ekcéma alakulhat ki, valamint tartós hajhullással is lehet számolni.

Komolyabb emésztőrendszeri betegségek is felüthetik a fejüket, így például gyomorhurut, reflux, fekélyes vastagbélgyulladás és irritábilis bél szindróma – írja a WebMD. Krónikus stressz esetén a máj extra glükózt termel, ám előfordulhat, hogy szervezetünk nem tud lépést tartani ezzel a lökéssel, emiatt megnövekedhet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Végül, de nem utolsósorban a krónikus stressz alatt állók hajlamosabbak a vírusos betegségekre, fertőzésekre, és lassabban is gyógyulnak fel belőlük.

A stressz ugyanakkor valóban az életünk része, de leginkább az számít, hogyan kezeljük. Az egészségre káros következmények megelőzése érdekében a legjobb, ha mihamarabb felismerjük a stressz korai tüneteit, szükség esetén pedig orvossal is konzultálunk.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Stressz ellen nem elég a babona (x)

képcím

Tippek a nyárra, hogy a melegben is jól aludj

képcím

Ezek a stressz testi tünetei és következményei