Stressz ellen nem elég a babona (x)

Startlap - Hirdetés
Egy négylevelű lóhere vagy egy szerencsepénz sokat segíthet abban, hogy elhiggyük, nekünk még a legnagyobb kihívás is sikerülhet. Feszült, stresszes helyzetekben nem alábecsülendő ezek önbizalomnövelő hatása – ám az igazi stresszoldáshoz ennél azért több kell.

Valószínűleg sokan vagyunk olyanok, akiknek az első, igazán stresszes helyzetük, amelyre emlékeznek, az iskolai feleletekhez, dolgozatokhoz, vizsgákhoz köthető. Ilyen esetekben fiatalkorban jól jöttek az önbizalomnövelő, erőt adó rituálék, kabalák. Valakinek a gyerekkori plüssmacija ücsörgött a padján, mások a suli előtt álló szobor különböző testrészeit simogatták lelkesen, hogy ezzel kerüljék el az aznapi számonkérést. A máig népszerű ifjúsági regényben, Szabó Magda Abigéljében is ugyanezt a célt szolgálja a kertben álló szobor: ha a lányok félnek az aznapi feleléstől, csak bele kell rúgniuk a talapzatába, és biztosak lehetnek benne, hogy nem lesz baj.

A sztárok így csinálják

Az ehhez hasonló babonás cselekvések azonban nem csak az egyéni vagy az írói fantázia szülöttei, és nem múlnak el a gyerekkorral. Rengeteg közösségi hiedelem van, amelyet akár egész népcsoportok alkalmaznak szerencsehozásra, és nagyon sok ma élő hírességnek is van jól bejáratott babonája a stresszes helyzetekre kortól függetlenül. Jennifer Aniston és Kim Kardashian például retteg a repüléstől, ezért utazás előtt mindig a jobb lábukkal lépnek fel a repülőgépre, hogy ne legyen baj. Chris Martin, a Coldplay énekese koncert előtt mindig egy különleges amulettet rak a nyakába, a teniszcsillag, Serena Williams pedig első szervája előtt ötször, a második előtt azonban már csak kétszer pattogtatja meg a labdáját.

Mire jó a babona?

A babonás cselekedetek és amulettek használata személyes hiedelmeken alapul, és bár nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ténylegesen hatással lennének a valóságra, sokan mégis úgy érzik, hogy ezek segítenek nekik a stressz kezelésében vagy a teljesítményük javításában. Hogy a babona néha még sikerre is vezethet, azt már tanulmányok is alátámasztották. Az ugyanis, aki egy talizmánnak köszönhetően jobban bízik önmagában, gyakran könnyebben birkózik meg a kihívásokkal, például egy vizsga- vagy versenyhelyzettel. Ezek a babonák abban is segíthetnek, hogy úgy érezzük, van valamilyen kontrollunk egy bizonytalan vagy feszült helyzet felett, és ez az érzés önmagában segíthet csökkenteni a stresszt, nyugtat és oldja a szorongásunkat.

Ha a stressz eluralkodik, ennél azért többre van szükség

Ha egy-egy rázós helyzetre van is bejáratott babonánk, a mindennapi stresszoldásra mégiscsak jobb, ha biztosabb módszert választunk. Ha tartósan szeretnénk csökkenteni a feszültséget az életünkben, az életmódunkkal érdemes kezdeni. A megfelelő mennyiségű és minőségű éjszakai alvás, a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a szeretteinkkel töltött idő, egy hobbi, amely feltölt, kikapcsol – ezek mind segítenek abban, hogy úrrá legyünk a mindennapok kihívásain és legyőzzük a stresszt. Előfordulhat azonban, hogy néha még ez is kevésnek bizonyul. Ilyenkor átmenetileg segítségül hívhatjuk a nyugtató-altató hatásukról ismert gyógynövényeket. A klinikailag igazolt hatású Sedacur forte ilyen gyógynövények, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. Ezeknek köszönhetően segíti az elalvást este, éjszaka pihentető alvást biztosít, napközben alkalmazva pedig nyugtató, feszültségoldó hatású. Mivel nincs negatív hatással a koncentrációra, nappal nem kell attól tartanunk, hogy tompul tőle a figyelmünk vagy nő a reakcióidőnk, és az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja. A Sedacur forte recept nélkül kapható a patikákban.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Tippek a nyárra, hogy a melegben is jól aludj

képcím

Ezek a stressz testi tünetei és következményei

képcím

Kertből gyógyszert (x)