Itt a pollenszezon, erre készülj, ha allergiás vagy!

Startlap - Szponzorált tartalom
Nem mindenki örül felhőtlenül a tavasznak, ugyanis a növények virágzásával együtt beindul a pollenszezon is. A megfelelő előkészületekkel azonban a fokozott pollenkoncentráció nem éri váratlanul az allergiásokat. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!

Az allergén növények virágzási periódusát jellemzően a fás szárúak nyitják februárban, az élen a mogyoróval és az égerrel, a lágyszárúak pedig rendszerint csak áprilistól követik őket, így – attól függően, ki mire érzékeny – egészen októberig elhúzódhat a szezonális allergia ideje.

Az aktuális allergének követésében hasznos segítséget nyújt a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldala, ahol többféle napi előrejelzést, illetve jelentést találunk a pillanatnyi pollenhelyzetről.

A megfelelő gyógyszer kiválasztása

Még azelőtt érdemes felkeresni egy allergológust, hogy igazán beindulna a pollenszezon, és ha szükséges, akkor előzetesen megkezdeni a gyógyszerszedést, mert több pollenallergiára javasolt készítmény csak napok, hetek alatt képes kifejteni a hatását. A számunkra optimális gyógyszeres terápia megtalálása egyébként némi próbálgatással járhat, mégis fontos, hogy ne adjuk fel.

Az orrüregek öblítése

Az indiai ajurvédikus orvoslás hagyományaitól eredeztethető technika elvileg házilagos eszközökkel is végezhető, de egyszerűbb és biztonságosabb megvásárolni egy erre a célra kifejlesztett orröblítő készüléket. Ezenkívül sóoldatra lesz szükség, és fontos, hogy ne csapvizet használjunk. Az orrüregek átmosása segít kiöblíteni a váladékot, a polleneket és egyéb allergéneket az orrüregből.

Így tartsuk távol az allergéneket

A pollenallergiától szenvedőknek nem árt tudatosan felkészülni minden szabadtéri programra, kirándulásra. A növények főként a reggeli órákban bocsájtják ki pollenjeiket, így javasolt a nagyobb sétákat kora estére időzíteni. Szeles időben a pollenek jobban terjednek a levegőben, emiatt az allergiás tünetek is felerősödhetnek.

Ha szükséges, viseljünk napszemüveget, amely megóv attól, hogy a pollenek a szemünkbe kerüljenek, hazaérve pedig cseréljük le a ruhánkat, hogy minél kevésbé hurcoljuk szét a lakásban az allergéneket. Egy kiadós séta után mossunk kezet és arcot, mivel a pollen könnyen rátapad a bőrünkre, és ha nem szabadulunk meg tőle azonnal, még órákon keresztül szenvedhetünk az allergia tüneteitől.

Fotó: Getty Images

A légkondicionálók megtisztításának és a szűrőcserének is most jött el az ideje. A szűrő megválasztása során fordítsunk figyelmet annak hatékonysági fokára is. Egy professzionális HEPA-szűrő szintén hasznos beruházás lehet, főként a hálószobában tehet jó szolgálatot. A szűrő a pollenek 99 százalékát képes eltávolítani, és az sem hátrány, hogy az állati szőr, a por és egyéb részecskék 99 százalékától is megszabadíthat.

Tavasszal a nagytakarítás ideje is elérkezik, ezzel csökkenthetjük a lakásban a pollenek mennyiségét. Ajánlott a rendszeres porszívózás és a portörlés.

Okos döntés lehet továbbá a hipoallergén ágyneműhuzatok beszerzése is, amelyeket hetente egyszer forró, szappanos vízben ajánlott mosni, de mindenképpen kerülni kell a szabad levegőn történő szárítást.

Néhány élelmiszer kihagyása az étrendből

Elsőre meglepőnek tűnhet, de a szezonális allergiában szenvedők számára nemcsak a levegőben szálló parányi pollenek, de az ételek is veszélyforrást jelenthetnek, ennélfogva ügyelni kell a diétára. A pollenallergiás személyek majdnem 70 százalékánál társul ugyanis a kórképhez az orális allergiás szindrómaként ismert tünetegyüttes – hívja fel a figyelmet az Asthma & Allergy Associates. Az orális allergiás szindróma többségében mérsékelt panaszokat – például a száj körül és a torokban jelentkező enyhe duzzanatot – okoz, de egyeseknél súlyosabb tünetekkel is járhat.

A kritikus élelmiszerek esetében keresztallergia fordulhat elő, és ugyan az allergiát kiváltó pollentől függ, mely ételeket érdemes tiltólistára tenni, akadnak olyan élelmiszerek, amelyekről tudjuk, hogy nagy eséllyel okozhatnak ilyen szövődményeket: a füge, a dinnye, a paradicsom és a narancs a lista élén állnak, és szintén előkelő helyet foglal el az eper, a cseresznye, a mandula és a zeller. Azoknak, akik a gyomok pollenjére, főleg a parlagfűre allergiásak, tanácsos kerülniük a banánt, az uborkát, a dinnyét, a cukkinit és a sárgadinnyét.

A legnagyobb kockázatot az jelenti, ha ezeket az ételeket nyersen fogyasztjuk. Mindazonáltal jó hír, hogy ez a szindróma a panaszok szinte azonnali jelentkezésével jár, így könnyen összeállíthatjuk saját listánkat a problémás táplálékforrásokról.

Orális allergia esetén hasznos lehet továbbá a mesterséges édesítőszerek fogyasztásának mérséklése és az immunrendszert támogató készítmények, vitaminok – különösen a C-, az E- és a B6-vitamin – szedése.

Fontos megjegyezni, hogy bár ezek a vitaminok és tippek segíthetnek az allergiás tünetek kezelésében, nem helyettesítik az orvosi tanácsot vagy a szükséges gyógyszeres kezelést.

HIRDETÉS

 

A Reventil orrspray-vel újra fellélegezhet!

 

Kora tavasszal a megfázás, azaz a nátha még gyakran nehezíti meg a mindennapokat, de már a pollenallergia miatt is tüsszöghetünk. A kellemetlen tünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A 4 az 1-ben hatású Reventil orrspray: jelentősen mérsékli az orrdugulást, az orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás és ízérzékelés zavarát. Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely enyhíti az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

 

Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz /
Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL

 

OLVASSA EL A HASZNÁLATI  ÚTMUTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Ez is érdekelhet

képcím

Ectoin: kulcs a túléléshez (x)

képcím

Miért tüsszögünk?

képcím

Nátha vagy allergia? Így lehet megkülönböztetni a kettőt