Sportolás pollenallergiásan: erre érdemes figyelni
Az idei szezonban az átlagosnál súlyosabb tüneteket is tapasztalhatnak az allergiások, mert az enyhe tél és a szárazabb tavaszi időjárás miatt nagyobb lehet a levegő pollenkoncentrációja. Ez a szabadtéri sportolást is nehezebbé teheti a számukra, mivel mozgás közben szaporább a lélegzetvétel, így még több pollen kerülhet a szervezetükbe. Ugyanakkor az allergiásoknak sem kell lemondaniuk a kültéri edzésről, amennyiben a kezelőorvosuk engedélyezi azt, és odafigyelnek néhány szabályra. Nagyon fontos, hogy sportolás közben mindig legyen náluk a sürgősségi gyógyszer vagy a légzéskönnyítő szer.
Sokat számít az időpont megválasztása
Az edzést a kora reggeli órákra vagy estére ajánlott időzíteni, ekkor a legalacsonyabb a pollenkoncentráció. Fontos, hogy aki allergiás, tisztában legyen azzal, mire érzékeny, mert a különböző típusú pollenekre különböző értékek vonatkoznak – más koncentrációban vannak jelen a levegőben a nyír vagy a tölgy pollenjei, mint például a pázsitfű- vagy a csalánféléké. Az aktuális pollenhelyzetről a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán lehet tájékozódni, ahol részletes napi előrejelzés is található.
Segít az időjárás
Közvetlenül eső után a legjobb a szabad ég alatt sportolni, ilyenkor felfrissül a levegő. A polleneknek nem kedvez a hűvös, nyirkos időjárás, míg a száraz vagy szeles idő igen, olyankor érdemesebb inkább a beltéri edzésnél maradni. A magas páratartalom is problémákat okozhat: ilyenkor a levegő nehéznek érezhető, a lélegzetvétel is nehezebb. A páratartalom a penészgombák növekedését is elősegíti, ami szintén kiválthat tüneteket az arra érzékenyeknél – írja a WebMD.
A megfelelő sport kiválasztása
Az úszás általában veszélytelen az allergia szempontjából, és kiválóan alkalmas a tüdő erősítésére. A szabadban végzett torna, jóga is jó döntés, azonban érdemes szem előtt tartani, hogy pollenallergiásként nem ajánlott túl sokáig a természetben edzeni. A kerékpározás is választható, és megfelelő kezelés mellett még a szabadtéri futást sem kell teljesen kizárni, ugyanakkor ezt a tevékenységet szapora légvétel kíséri, ami több pollen belégzésével járhat. A helyszínnel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy a szénanáthás betegeknek ajánlott elkerülni a sportolást mezők, rétek közelében.
Edzés utáni teendők és egyéb praktikák
Sportolás után általában is ajánlott lezuhanyozni, allergiásokra ez a tanács fokozottan érvényes. Ilyenkor a hajmosás is javasolt, hogy megszabaduljanak a pollenektől. A hajra tapadó allergének ellen a baseballsapka is jó választás lehet mozgás közben, és érdemes beszerezni egy sportoláshoz is viselhető napszemüveget, amely megakadályozza, hogy a pollenek a szembe kerüljenek. Edzésről hazaérkezve pedig a cipőt inkább az ajtó előtt ajánlott levenni és lehetőség szerint ott tárolni, hogy az allergéneket ne vigyék be a házba, ugyanez igaz azokra a ruhadarabokra is, amelyeket nem mosnak ki egyből.
A szabadtéri edzés alatt érdemes arcmaszkot viselni, hazatérve pedig orröblítést végezni.
A beltéri sportolás esetében is ügyelni kell arra, hogy lehetőség szerint allergénmentes legyen a környezet, dohos, penészes helyiségben például egyáltalán nem szabad edzeni.
Nagyon fontos, hogy már néhány héttel a szezon előtt elkezdődjön az allergia elleni gyógyszerek szedése, az érintettek ne várjanak a tünetek megjelenésére. Ahogy arra már felhívtuk a figyelmet, sportolás előtt kérjenek tanácsot szakembertől.
HIRDETÉS
A nyári időszakban a pollenallergia sokak számára megnehezítheti a mindennapokat. A kellemetlen orrtünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray csökkenti az orrnyálkahártya gyulladását és enyhíti az orrdugulást. Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely mérsékli az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz
A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!