A pollenallergia észrevehető és észrevehetetlen tünetei

Startlap - Szponzorált tartalom
Orrfolyás, bőrpír, viszkető szemek, gyulladt nyálkahártya – a pollenallergia tüneteit rengetegen tapasztalják magukon, mégis kevesen gyanakszanak arra, hogy ez a betegség áll mögöttük. Mikor érdemes pollenallergiára gyanakodni, mikor kell orvoshoz fordulni és hogyan lehet a legkönnyebben védekezni a kellemetlenségek ellen?

Kétmillió allergiás Magyarországon

A pollenallergia mára népbetegséggé vált, ami jellemzően a tavasz kezdetétől egészen őszig emberek százezreinek nehezíti meg a mindennapjait. A becslések azt mutatják, hogy hazánkban közel kétmillióan szenvednek a betegségtől: természetesen vannak, akiknél enyhébben jelentkeznek a tünetek, de akadnak olyanok is szép számmal, akiknek már az alacsonyabb pollenkoncentráció is pokolivá teheti a mindennapokat. A betegség rengeteg módon jelentkezhet, a tünetek változatosak és sokszor nem is vesszük őket elég komolyan, holott magunkat kímélnénk meg a kellemetlen pillanatoktól, ha idejében kezelnénk, adott esetben akár orvoshoz is fordulnánk velük.

Tavasztól őszig tartó virágzás

A közbeszédben csak szénanáthaként emlegetik az orrfolyással, orrdugulással, szemviszketéssel, bedagadt nyálkahártyával járó állapotot, ami valójában egy allergiás nátha, és ez az érzékeny szervezet reakciója a bekerülő pollenekre. A nyálkahártyákon jelentkező duzzanat hivatott megakadályozni, hogy még több allergén kerüljön a szervezetbe, miközben a váladékozás és a tüsszögés során pedig próbál megszabadulni a már bekerült anyagoktól.

A szénanátha az egyik leggyakoribb allergiás megbetegedés, ami a lakosság nagyjából tíz-tizenöt százalékát érinti, de – mint minden más allergia esetében – itt is eltérő erősségűek lehetnek a tünetek. A tavaszi szezonban főleg az éger, a nyír és a mogyoró válthatja ki, a nyár elején pedig az angolperjére és a lándzsás útifűre érdemes gyanakodni. A legismertebb kiváltója a jellemzően késő nyáron virágzó parlagfű, de okozhatja a csalán vagy a fekete üröm is. Ezért is fontos, hogy figyeljük, az év melyik szakában jelentkeznek a tünetek, hiszen így könnyebben megállapítható, hogy melyik növény pollenjei okozzák a kellemetlenséget.

Fotó: Getty Images

Nem lehet félvállról venni a tüneteket

Az allergiás reakció természetesen ott jelentkezik, ahol a szervezet találkozik a pollennel, kialakítva a gyulladást: ezek jellemzően az orr és a szemek. Innen pedig könnyen elterjedhet a testben, további gyulladásokat okozva. A tünetek között szerepel még a torok, a szem és a szájpadlás viszketése, valamint a bedagadt szemek, de vannak kevésbé feltűnő, mégis fontos tünetek is. Ilyen az általános fáradtságérzet, a rossz közérzet, a napközbeni bágyadtság, amiket hajlamosak vagyunk félvállról venni, pedig ha sokáig fennáll az állapot, az okot adhat egy komolyabb kivizsgálásra. Súlyosabb esetben felléphetnek légzési nehézségek, de akár gyomor- és bélrendszeri zavarok, illetve migrén is.

Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, érdemes allergiatesztet végeztetni:

  • tüsszentési rohamok
  • bedagadt, viszkető szemek
  • száraz köhögés
  • bedugult, viszkető orr
  • kötőhártya-gyulladás
  • orrfolyás
  • légzési nehézség
  • verejtékezés
  • fejfájás
  • alvászavar

HIRDETÉS

 

A pollenallergia kellemetlen orrtüneteinek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray csökkenti az orrnyálkahártya gyulladását, enyhíti az orrdugulást, orrfolyást. Egyedülálló összetevője a természetes eredetű, sejtvédő molekula, az Ectoin®, amely mérsékli az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray nem okoz hozzászokást, tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

 

Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL

 

OLVASSA EL A HASZNÁLATI  ÚTMUTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Ez is érdekelhet

képcím

Így lettem „vénségemre” pollenallergiás (x)

képcím

Trükkök, amelyek segítenek a tomboló pollenallergián

képcím

Ételek, amelyeket pollenallergiásként jobb elkerülni!