Ez az oka, hogy a PMS télen rosszabbá válik – ne aggódj, van segítség!

Startlap - Szponzorált tartalom
A PMS sok nő életét hónapról hónapra megnehezíti, hiszen küzdelmes megbirkózni a fizikai és érzelmi tünetekkel. Télen ezek gyakran még súlyosabbá válnak, mivel a kevesebb napfény és a szezonális depresszió felerősíti a hormonális változások hatásait. Egy kis tudatossággal azonban enyhíthetők a panaszok.

A premenstruációs szindróma, azaz a PMS sok nőnek jelent havonta visszatérő kellemetlenséget. A tünetek sokfélék lehetnek az alhasi fájdalomtól a hangulatingadozásokig, a puffadástól a fejfájásig. De mi történik, ha mindez a téli hónapokkal párosul? Miért érezhetjük úgy, hogy a PMS télen még súlyosabb, mint az év többi részében? Ahhoz, hogy ezt megértsük, először nézzük meg, mi is pontosan a PMS!

A PMS a menstruációs ciklus második felében, az ovulációt követően jelentkező fizikai és pszichés tünetegyüttes. A háttérben hormonális ingadozások állnak: az ösztrogén és a progeszteron szintje hirtelen csökken, miközben az agy szerotoninszintje is változik. Ez utóbbi különösen fontos, mivel a szerotonin a hangulat, az étvágy és az alvás szabályozásában is szerepet játszik.

Szürke pulóverben nő hasa görcsöl
Fotó: Getty Images

A PMS tünetei a menstruációt megelőző 8-10 napban jelentkezhetnek. Ezek a tünetek mindenkinél eltérnek, de a leggyakoribbak a következők: hangulatingadozások, ingerlékenység, szorongás, fáradtság, puffadás, mellfeszülés, étvágyváltozás, alvászavar.

Az évszakok váltakozása a szervezetünk működését is befolyásolja. Télen például kevesebb napfény ér minket, ami közvetlen hatással van a szerotonintermelésünkre. Ha pedig ennek a hormonnak a szintje alacsony, nagyobb az esélye a depressziós tünetek kialakulásának. A rövidebb nappalok és a hideg miatt a testünk lassabban működik, fáradékonyabbak leszünk. Ez rátesz egy lapáttal a PMS már meglévő tüneteire.

A szezonális depresszió felerősíti a tüneteket

A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD) főként az őszi és téli hónapokban jelentkezik. Jelei a lehangoltság, a motiváció hiánya, a túlzott alvásigény és az édesség utáni sóvárgás. Mivel mindkét állapotban hormonális egyensúlyzavar figyelhető meg, ezek a folyamatok egymást erősíthetik.

PMS idején a szerotoninszint eleve alacsonyabb, és ha ez találkozik a téli időszakban egyébként is lecsökkent szerotonintermeléssel, az eredmény különösen megterhelő lehet. A szorongás, az ingerlékenység és a depresszív hangulat ilyenkor még intenzívebben jelentkezhet.

Így javíthatunk a helyzeten

Bár sem a PMS-t, sem a szezonális depressziót nem lehet teljesen eltörölni, néhány életmódbeli változtatással sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért. Segíthet a több természetes fény, vagy akár a fényterápia is. Ilyenkor érdemes többet mozogni, hiszen a testmozgás növeli az endorfintermelést és csökkenti a depressziós tüneteket.

A magas cukor- és zsírbevitel ronthatja a hangulatot és fokozhatja a PMS tüneteit. Ebben a nehéz időszakban részesítsük előnyben az omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket, fogyasszunk sok halat, diót, teljes kiőrlésű gabonát.

A D-vitamin pótlása is különösen fontos télen, mivel napfény hiányában a szervezetünk kevesebbet termel belőle. A magnézium, a vas és a B6-vitamin rendszeres plusz bevitele szintén segíthet enyhíteni a PMS tüneteit, de a gyógynövényalapú készítmények is segítséget nyújthatnak. A relaxáció is hasznos lehet ilyenkor: a jóga, a meditáció vagy egy egyszerű forró fürdő csökkentheti a stresszt, így a tüneteket is enyhíti.

HIRDETÉS

 

 Viszlát cikluszavar és PMS! Helló Premens!

 

A cikluszavar rendezésében és a menstruáció előtti kellemetlen panaszok enyhítésében is segít a hormonmentes, koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta, amelynek gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. Hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja. Jelenleg az egyetlen recept nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amelyet a kívánt hatás érdekében ajánlott legalább 3 hónapon át, a menstruáció alatt is szedni. A kezelés szükség esetén tovább folytatható, vagy kiújuláskor újrakezdhető. 3 havi terápiára elegendő kiszerelés is kapható.

 

Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Ez is érdekelhet

képcím

Menstruációs cikluszavar? Ezek a leggyakoribb okai