Az allergiások rémálma: mindent a parlagfűről
A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) egy invazív gyomnövény, amely elsősorban Észak-Amerikában őshonos, de mára világszerte elterjedt. Pollenje az egyik leggyakoribb allergén, amely sokaknál okoz allergiás tüneteket. A virágzás időszaka augusztustól októberig tart, ekkor a pollen koncentrációja jelentősen megemelkedik a levegőben. Ilyenkor sokan tapasztalnak magukon szénanáthát, illetve asztmás tüneteket. Összeszedtük, mit érdemes tudni a bajt okozó növényről, és hogyan védekezhetünk ellene!
Invazív faj
A parlagfű Magyarországon nem őshonos: eredeti hazája Észak-Amerika, Európában csupán az elmúlt évszázadokban terjedt el, valószínűleg gabonaszállítmányok segítségével. Egynyári növény: tavasszal kezdi a csírázást, nyáron virágzik, majd ősszel az első fagyok során elpusztul. Nyáron intenzíven növekszik, akár a 1,5-2 méteres magasságot is elérheti. Levelei szeldeltek, zöldek és szőrösek, virágai sárgásak, aprók és hosszú, füzérszerű virágzatokban helyezkednek el.
A parlagfű gyorsan terjed és szinte minden típusú talajon megél, különösen a műveletlen területeken, parlagon hagyott földeken és útszéleken – a neve is erre utal. Nem csak egészségügyi szempontból jelent problémát: elszaporodása veszélyezteti az őshonos növényeket és csökkenti a mezőgazdasági területek terméshozamát.
Törvénybe iktatott védekezés
A parlagfű tehát több szempontból is káros növény: nemcsak az allergiások szenvednek a pollenjeitől, de a mezőgazdasági termelést is veszélyezteti. Magyarországon ezért törvény írja elő a parlagfű elleni védekezést, és jelentős pénzbírságok szabhatók ki azok számára, akik nem tartják karban területeiket. A védekezési módszerek közé tartozik a mechanikai gyomirtás (kaszálás, gyomlálás), valamint a vegyszeres gyomirtás. Ennek ellenére a parlagfű mégis gyakorta megveti a lábát a talajban: a Magyarországon előforduló 350 gyomfajtából ez a legelterjedtebb.
Az irtást nehezíti, hogy a parlagfű rendkívül hatékonyan szaporodik: egyetlen növény akár több ezer magot is termelhet, amelyek könnyen szétszóródnak a szél segítségével, és akár 40 évig csíraképesek maradhatnak a talajban. Mechanikai eltávolítása, mint például a kaszálás vagy gyomlálás idő- és munkaigényes. Ráadásul, ha nem megfelelő időben történik (például virágzás előtt), a növény gyorsan újra kinőhet, és újabb magokat szórhat. A vegyszeres gyomirtásnak is vannak korlátai: bár hatékony lehet a parlagfű ellen, környezeti és egészségügyi kockázatokat is hordoz. A vegyszerek használata szigorúan szabályozott és korlátozott, különösen mezőgazdasági és lakott területeken.
Az eredményes védekezéshez elengedhetetlen lenne a lakosság és a földtulajdonosok együttműködése és tudatossága, gyakran előfordul azonban, hogy egyes területek tulajdonosai nem tesznek eleget a védekezési kötelezettségüknek. A parlagfű pedig könnyen megtelepszik bármely gondozatlan területen, ezért fontos lenne évről évre gondoskodni az irtásáról. A melegedő időjárás is segíti a parlagfű terjedését: az egyre korábban érkező felmelegedés és a bőséges csapadék kedvez a növény gyors növekedésének és virágzásának.
Mit tehetnek az allergiások?
A parlagfű terjedése megakadályozhatatlannak tűnik, ugyanakkor a pollenallergiában szenvedők sok mindent tehetnek annak érdekében, hogy mérsékeljék tüneteiket. Érdemes lehet a virágzási időszakban lehetőség szerint zárva tartani az ablakokat, hogy kevesebb pollen kerüljön a lakásba, illetve légszűrőt működtetni. A rendszeres takarítás és a beltéri ruhaszárítás szintén segíthet mérsékelni a kitettséget. A levegőben a pollenek koncentrációja a reggeli órákban a legmagasabb, ezért ilyenkor érdemes kerülni a szabadtéri edzést. A napszemüveg, illetve az egészségügyi maszk viselése szintén segíthet a pollenek elkerülésében.
A mindennapi praktikákat gyógyszeres kezeléssel is kiegészíthetjük: az antihisztamin-tartalmú készítmények segítenek mérsékelni az allergiás reakciókat, és csökkentik a szénanátha tüneteit. Orrdugulás ellen különböző orrspray-k is rendelkezésre állnak, a gyakori könnyezésre pedig szemcseppeket használhatunk. Amennyiben hosszú távú megoldást keresünk, érdemes lehet kipróbálni az immunterápiát: ennek a kezelésnek a lényege, hogy megerősíti az immunrendszert az allergén anyaggal szemben. Így a testünk többé nem veszélyes anyagként érzékeli az allergént, ezért nem produkál kellemetlen válaszreakciókat.
HIRDETÉS
A pollenallergia kellemetlen orrtüneteinek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray csökkenti az orrnyálkahártya gyulladását, enyhíti az orrdugulást, orrfolyást. Egyedülálló összetevője a természetes eredetű, sejtvédő molekula, az Ectoin®, amely mérsékli az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray nem okoz hozzászokást, tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz /
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!