Óriási károkat okozhat, ha észre sem vesszük a stresszt

Startlap - Szponzorált tartalom
A tartós stressz rombolja a szervezetünket, testi és lelki egészségünkre egyaránt negatívan hat, komoly következményei lehetnek. Fontos, hogy időben felismerjük a figyelmeztető jeleket, és ne váljon természetessé a túl sok stressz.

Alapvetően kétféle stressztípust különböztethetünk meg. Az egyik az akut stressz, amely átmeneti, viszonylag gyorsan elmúlik. Például akkor érezzük, amikor az autóban hirtelen fékezni kell, vagy összeveszünk a párunkkal, esetleg lecsúszunk egy drótkötélpályán, amelyet egy hatalmas szakadék fölé feszítettek ki. Gyakorlatilag mindenki szokott akut stresszen átesni, tapasztalhatjuk akkor is, ha valami újat vagy izgalmasat csinálunk. Vannak élethelyzetek, amikor egy kis stressz kifejezetten jól is jöhet, például amikor egy nehezebb feladat előtt állunk: ilyenkor a pozitív stressz energiát, erőt ad ahhoz, hogy szembenézzünk a kihívással, koncentráltabbak legyünk.

Van azonban a krónikus stressz, amely hosszabb ideig tart. Tartós stressz akkor érhet minket, ha például anyagi gondjaink vannak, boldogtalanok vagyunk a párkapcsolatunkban, vagy munkahelyi problémákkal küzdünk. Lényegében ide sorolhatunk minden olyan stresszforrást, amely hetekig, hónapokig vagy még tovább tart.

Ismerd fel a jeleket!

A tartósan velünk lévő stresszben az a legveszélyesebb, hogy a jelenlétéhez nagyon könnyen hozzá lehet szokni. Egy idő után szinte természetesnek fog tűnni, sőt, már azt sem vesszük észre, hogy milyen hatással van ránk. Pedig rendkívül nagymértékben befolyásolhatja a mindennapjainkat, ezért érdemes tisztában lenni a gyakori figyelmeztető jelekkel és tünetekkel.

Az egyik ilyen tünet a gyakori hangulatváltozás, amikor egyik pillanatról a másikra rendkívül rosszkedvűek, esetenként haragosak és idegesek leszünk. De ilyen a túlterheltség érzése, vagy amikor azt érezzük, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk ellazítani magunkat, legyen szó a hétvégi pihenésről vagy az éjszakai alvásról. Szintén a stressz egyik tünete lehet, amikor nincs elég önbecsülésünk, és kerüljük mások társaságát. Ha nem veszünk tudomást a stressz állandó jelenlétéről, akkor könnyen áteshetünk a depresszióba.

Fontos figyelni a test jelzéseire is, ami a rendszeres kimerültségben és fáradtságban vagy épp a gyakori fejfájásban mutatkozik meg.

Szintén a stressz következményei az emésztőrendszeri zavarok, mint a hányinger, a hasmenés vagy a székrekedés.

A rendszeres idegeskedés megmutatkozhat izom- vagy mellkasi fájdalom formájában, súlyosabb esetben pedig remegéssel és fülzúgással is járhat. Bár tabutémaként kezeljük, de bizony a krónikus stressz hatása lehet az is, hogy jó időre elveszítjük a szexuális vágyunkat. Meggyengülhet az immunrendszerünk, ami miatt jobban kitettek leszünk a fertőzéseknek.

Jól látni tehát, hogy a krónikus stressz a szervezet szinte minden pontján jelen lehet és megzavarhatja annak normális működését. Hosszú távon pedig visszafordíthatatlan következményekkel is járhat.

Fotó: Getty Images

Szív- és érrendszeri problémák

Már az egyszerű és gyorsan elmúló akut stressznél is érezhetjük, hogy megemelkedik a pulzusszámunk és sokkal hevesebben ver a szívünk. Ha ez tartósan jelen van az életünkben, akkor az mellkasi fájdalomban és egyre erősebb szívdobogásban is megmutatkozik. Végső soron a tartós stressz a magas vérnyomás, illetve egyéb szív- és érrendszeri betegségek kialakulását is eredményezheti.

Fontos szerepet játszik szervezetünkben a mellékvese, hiszen az termeli a kortizolt, amit csak stresszhormonként emlegetnek. Ahogyan mi is belefáradunk a hosszú és nehéz munkába, úgy a mellékvese is kimerülhet a sok stresszhormon termelésében, aminek következtében jelentkezhetnek a kortizol hiányának tünetei. Ennek egyik jele például a hasi zsír felhalmozódása. Azoknál, akiknek a kortizol hiánya miatt „alma” alakú lesz a testformájuk, számolniuk kell azzal, hogy esetükben jóval nagyobb lesz a kockázata a szív- vagy cukorbetegség kialakulásának.

Fájdalom az izmokban

A stressz gyakran jár az izmok összehúzódásával vagy megfeszülésével. Ha pedig ez tartósan fennáll, akkor komoly fájdalmat is okozhat. Nem ritka az izomgörcs kialakulása a nyakban, a vállban vagy rosszabb esetben a hát alsó részén. Az izmok folyamatos feszülése miatt gyakori a fejfájás és a migrén kialakulása.

Emésztőrendszeri problémák

A stresszhormonok lassítják a gyomorsav felszabadulását és a gyomor kiürülését, valamint stimulálják a vastagbelet, ami arra készteti a szervezetet, hogy gyorsan ürítse ki az emésztőrendszert. Ez az a biológiai folyamat, ami miatt gyakran van hasmenése mindazoknak, akik sokat stresszelnek.

Szervezettől függően a tartósan magas stresszhormonszint miatt változhat az érintett étvágya is. Van, akinél jelentősen megnő, így számolni kell a súlygyarapodással és az elhízással. Ennek hosszú távú következménye lehet a cukorbetegség, a szívbetegség, a stroke és számos ízületi gyulladás. Van, akivel pedig az ellenkezője történik: a krónikus stressz hatása miatt elveszti étvágyát, és drasztikusan fogyni kezd.

A komoly egészségi problémákat valószínűleg mindenki szeretné elkerülni. Ez viszont csak akkor lehetséges, ha felismerjük a figyelmeztető jeleket, és hajlandók is vagyunk változtatni az életvitelünkön, mindennapi szokásainkon.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Milyen az emberek stressztűrő képessége? Hogyan reagálnak bizonyos hétköznapi szituációkban, ha nem megszokott interakciókkal találkoznak?
Nézd meg videón itt!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?