Miért vashiányosak olyan sokan? Itt a válasz!

Startlap - Szponzorált tartalom
A ma elérhető sokszínű étel- és étrendkiegészítő-választék ellenére a vashiány sokakat érint: ezek a legfőbb okai a problémának. 

A vashiány számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek megkeseríthetik a mindennapjainkat. Az akut vashiány először enyhe, majd egyre fokozódó fáradékonysággal, gyengeséggel, sápadtsággal, szédüléssel és fejfájással járhat. A tüneteket tulajdonképpen az oxigénhiány okozza: nem megfelelő mennyiségű vas bevitele esetén a vörösvértestek oxigénszállító képessége csökken. 

A probléma további kellemetlen tüneteket is okozhat: csökken a koncentrációs képesség, fokozódhat a hajhullás, a körmök töredezhetnek, a bőr szárazabbá válhat. Súlyosabb esetben a vashiány akár vérszegénységhez is vezethet, amely tovább rontja az állóképességet és az általános közérzetet. A tüneteket sokan a hétköznapok felgyorsult tempójának tudják be, és nem ásnak a probléma mélyére, pedig a vashiány ellen számos, könnyen megléphető szokásváltoztatással is küzdhetünk. 

Nem eszünk elég vasat 

A mindennapok rohanásában sokszor fogyasztunk gyorsételeket és sokszorosan feldolgozott élelmiszereket, ezek általában kevés vasat tartalmaznak. Emellett egyre népszerűbbek a speciális étrendek – például a vegetáriánus vagy a vegán étrend –, amelyek nem feltétlenül segítik az elegendő vasbevitelt. A növényi alapú vas (nemhemvas) ugyanis kevésbé szívódik fel, mint az állati eredetű hemvas, ami szintén hozzájárulhat a vashiány kialakulásához. Az ételallergiák, például a tejfehérje- vagy gluténérzékenység további kockázatot jelentenek. Ezen veszélyfaktorok ellen azonban sokat tehetünk egy kis odafigyeléssel, a megfelelő étrend kialakításával, az alapbetegség gyógyításával.

Nehezebb dolgunk lesz azonban a mezőgazdaságot érintő változásokkal: sok helyen jelent problémát a talaj kimerülése, ami miatt a mai élelmiszerek kevesebb ásványi anyagot tartalmazhatnak, mint néhány évtizeddel ezelőtt. Ha a fejlődő országokat tekintjük, az éhínség is komoly probléma: a megfelelő táplálkozás hiányában kialakuló vashiány sokakat érint. 

Betegségek és komplikációk 

Az egyre magasabb várható élettartam következtében mind több ember szembesül különböző krónikus betegségekkel időskorában – ezek befolyásolhatják a vas felszívódását és hasznosulását. Ilyenek például a gyulladásos bélbetegségek (többek között a Crohn-betegség vagy a cöliákia), amelyek gátolják a vas felszívódását a bélrendszerben. A vesebetegségek és a krónikus gyulladásos problémák is hozzájárulhatnak a vashiány kialakulásához, emellett bizonyos daganatos betegségek, vérzéssel járó állapotok (például gyomorfekély, vastagbélpolipok) és autoimmun betegségek is növelik a kockázatot. Emellett a mindennapok rohanásából következő stressz és egyoldalú táplálkozás is nagyban hozzájárulhatnak a vashiány kialakulásához. 

Nem figyelünk oda eléggé 

A vashiány a legtöbb esetben könnyen megelőzhető lenne, mégsem vagyunk birtokában az ehhez szükséges ismereteknek. Azt gondolhatjuk, hogy a vashiány csak a terhes nőket vagy a húst nem fogyasztókat érinti, pedig bárkinél előfordulhat. Sokan tapasztalnak például erős menstruációs vérzést, folytatnak intenzív sportot vagy szenvednek krónikus betegségekben – ezek mind hajlamosító tényezők a vashiányra. Megfelelő tudás és odafigyelés hiányában sokan nem fordulnak orvoshoz időben, és csak akkor ismerik fel a problémát, amikor már súlyosabb tünetek jelentkeznek. Pedig a vashiány könnyen diagnosztizálható és orvosolható, ezért érdemes megfelelő figyelmet fordítani testünk jelzéseire. 

 

HIRDETÉS


Kezeld a vashiányt! 

 

A Maltofer az egyetlen recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amely szilárd és folyékony formában is elérhető.

A Maltofer rágótabletta és szirup a vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- vagy italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.

 

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Hadas Kriszta és Sváby András a Kettős:pont podcastben
A Startlap legújabb podcast-sorozatában, a Kettős:pontban ismert és elismert emberek beszélgetnek egymással, egymásról. Az első adás vendégei Hadas Kriszta és Sváby András, akik több mint három évtizede jó barátok; olyanok, akiket a szakmájukon kívül rengeteg dolog köt össze és akik jóízűen tudják ugratni egymást. Mit gondolnak a televíziózásról, mi hajtja őket a mai napig, hány fülbevalója volt tinédzserként Sváby Andrásnak és ki volt igazából Hadas Kriszta osztályfőnöke színművészetin?
0 seconds of 48 minutes, 24 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Next Up
"Felszámolják az 50 forintot, de nem fogjuk cipelni a palackot" - A büfékben nincs kötelező visszaváltás
04:25
00:00
48:24
48:24
 

Ez is érdekelhet

képcím

Ezek a legjobb filmek és sorozatok áprilisban!

képcím

Egy olcsó vérvizsgálat segíthet megelőzni a szívinfarktust és...

képcím

Ez teszi jobbá a világot, nem az olimpiai arany