Miért vashiányosak olyan sokan?

Startlap - Szponzorált tartalom
A vashiány ma már népbetegségnek számít: a lakosság közel nyolcvan százalékánál alakul ki a hiányállapot élete során legalább egyszer. Ebben szerepe van a rohanó életvitelünknek, a nem megfelelő táplálékbevitelnek, a különböző, egészségtelen diétáknak és annak is, hogy rendkívül nehéz felismerni a tüneteket.

A vashiány egy csendes, sokáig észrevétlen állapot, amire épp ezért rendkívüli figyelmet kell fordítani. A vashiánynak – mint minden hiányállapotnak – különböző fázisai vannak. Az enyhe, rövid ideje fennálló vashiány okozhat fáradtságot, izomfájdalmat, szédülést, hajhullást, súlyos esetben azonban ezeknél jóval komolyabb következményekkel járhat: kialakulhat vashiányos vérszegénység, ödéma, idegrendszeri problémák, de jelentkezhet véralvadási zavar is, aminek a vége akár trombózis is lehet. Egyszóval: a vashiány nem játék, és érdemes már az enyhe tüneteket is komolyan venni.

Jelentéktelennek tűnő tünetek

Ez persze sok esetben nem egyszerű, hiszen a vashiány tüneteit könnyű összetéveszteni más betegségekhez társuló tünetekkel. Sokszor figyelmen kívül is hagyjuk őket, mert nem tulajdonítunk nekik nagy jelentőséget, átmenetinek tartjuk őket. Pedig a folyamatos fáradékonyság, a fizikai megterhelés miatt fellépő légszomj, a hajhullás, a töredező körmök mind olyan figyelmeztető jelek, amelyeket ha időben észreveszünk, megállíthatjuk és vissza is fordíthatjuk a folyamatot. Ehhez természetesen azt is fontos tudni, hogy milyen módon és milyen mennyiségben javasolt bevinni a vasat a szervezetünkbe ahhoz, hogy az megfelelően tudja kifejteni a hatását.

Nem mindegy, mit és hogyan eszünk

Mint mindennek, a vaspótlásnak is megvannak a maga szabályai, amelyeket figyelembe véve sokkal hatékonyabban és gyorsabban leszünk képesek újra feltölteni a folyamatosan fogyó vaskészletünket. Az első és legfontosabb annak a megállapítása, hogy áll-e valamilyen más eredetű betegség a hiány mögött, vagy egyszerűen csak a nem megfelelő táplálékbevitel az, ami miatt nincs elég vas a szervezetünkben – ennek meghatározása természetesen orvosi kompetencia. Ha nem túl jelentős a hiány, akkor egy megfelelően kialakított étrend segíthet a helyzeten. Fontos azonban, hogy ne csak arra figyeljünk oda, hogy magas vastartalmú ételeket és italokat fogyasszunk, hanem arra is, hogy ezeket hogyan juttatjuk a szervezetünkbe.

Fontos a magas vastartalmú ételek fogyasztása. Fotó: Getty Images

A vas felszívódása

A vas felszívódását gátolhatják például különböző gyógyszerek, amelyek együttes szedésével csökkenhet a bevitt nyomelem felszívódási képessége. Ilyenek a savcsökkentők, a magnézium, a kalcium, az antibiotikumok, de például a pajzsmirigybetegségekre felírt, különböző hormonokat tartalmazó készítmények is. Ezen felül vannak olyan élelmiszerek is, amelyek megnehezítik a vas felszívódását. Ilyenek lehetnek például a teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú gabonafélék, a tej és az egyéb tejtermékek, de a kávé és a tea is gátolja a vas megfelelő hasznosulását. Az alapvető étkezési szokásaink is meghatározhatják a szervezetünk vasraktárainak telítettségét: mivel a nyomelem a húsokból sokkal könnyebben felszívódik, ezért a vegán, illetve vegetáriánus étrendet követőknek különösen fontos, hogy megfelelően gondoskodjanak a vaspótlásról. Ugyanez igaz azokra, akik bármilyen okból fogyókúrázni kezdenek, hiszen gyakran itt is épp azok az élelmiszerek hiányoznak a diétából, amelyekkel vasat juttatunk a szervezetünkbe. Jó megoldás lehet erre a helyzetre a vas C-vitaminnal történő egyidejű bevitele: az aszkorbinsav ugyanis egyes kutatások szerint akár meg is négyszerezheti a vas felszívódását.

Krónikus betegségek okozta vashiány

A vashiányt – ahogy említettük – azért is érdemes különösen komolyan venni, mert sok esetben nem egyszerűen a nem megfelelő táplálkozás a kiváltó oka: a hiányállapot kialakulása mögött állhat súlyosabb, akár krónikus betegség is. A vashiány különösen jellemző a gyulladásos bélbetegségek esetén, hiszen a gyulladás miatt a bevitt nyomelem sokkal kevésbé képes hasznosulni a szervezetben. A hiányállapot mögött állhat krónikus szív- vagy veseelégtelenség, valamint gluténérzékenység is – ezek mind gátolják a nyomelem megfelelő felszívódását, így ezek esetében könnyebben alakul ki vashiány. Ilyenkor már nem elég a táplálkozásra odafigyelni, hiszen a szervezet több vasat veszít, mint amennyit természetes módon képesek lennénk bevinni, ezért az alapbetegség gyógyítása mellett gyógyszeres kezelésre van szükség.

Hirdetés

Előzd meg a vashiányt

 

A megfelelő vasbevitelre mindenkinek szüksége van, különösen a nőknek. Ne várd meg a vashiány és vérszegénység jelentkezését! A vasat egyedülálló formában tartalmazó Maltofer rágótabletta „más vas”, mint a többi. Kényelmes, mert étkezés közben bevehető. Biztonságos, mert nem lehet túladagolni. Kíméletes, mert jóval ritkábban okoz székrekedést, illetve gyomor- és bélpanaszokat. A 100 mg elemivas-tartalmú Maltofer vény nélkül kapható, csokoládéízű rágótabletta.

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Elég vasat eszünk meg naponta?

képcím

Vaspótlás: sok minden gátolja, és van, ami segíti

képcím

Vashiányok és miértek: mi állhat a vashiány hátterében?