Miért nem tudok aludni? Az alvászavar okai

Startlap - Szponzorált tartalom
Az egészségi, lelki tényezők mellett káros életmódbeli szokások, környezeti változások is befolyásolhatják az alvásunk minőségét és mennyiségét. Mutatjuk, melyek az alvászavar leggyakoribb okai.

Alvásunk minőségét és mennyiségét számos környezeti, valamint lelki tényező befolyásolhatja rövid és hosszú távon.

Az alvás elengedhetetlen az egészségünk és a jó közérzetünk megtartása érdekében. Ha megfelelő ideig alszunk, a testünk javítja és megújítja a sejteket, erősödik az immunrendszerünk. A jó minőségű és szükséges ideig tartó alvás ezek mellett támogatja az emocionális egyensúlyt és segít megfelelő szinten tartani a hormonokat is.

Az alvás tehát nem csupán a hétköznapjaink természetes velejárója, de a mentális, fizikai és érzelmi egészségünk elengedhetetlen része is.

Egyes esetekben ugyanakkor előfordul, hogy romlik az alvásminőségünk, vagy az alvás mennyisége csökken. Az alvászavar olyan állapot, amikor valamilyen okból nem tudjuk megfelelően kialudni magunkat.

Ennek többféle formája is jelentkezhet:

  • Inszomniának nevezzük, ha valaki legalább egy hónapon keresztül tapasztal nehézséget elalváskor, esetleg gyakran ébred fel az éjszaka folyamán, vagy szokásához képest korábban ébred. Nappal pedig nem érzi kipihentnek magát.
  •  Ha valaki narkolepsziában szenved, váratlanul elaludhat a nap bármely szakában, akár beszélgetés vagy étkezés közben is.
  • Alvási apnoéról akkor beszélhetünk, ha alvás közben légzéskimaradások jelentkeznek valakinél.
  • A paraszomnia során alvás közbeni rendellenességeket tapasztalunk, például alvajárást, beszédet vagy rémálmokat.
  • A nyugtalan láb szindróma (Restless Legs Syndrome – RLS) érintettjeinél pedig kellemetlen érzések és akaratlan mozgatási kényszer jelentkezik a lábakban, leginkább nyugalmi állapotban.

Az alvászavarok különböző okokból alakulhatnak ki. 

A fő tényezők között gyakran a helytelen életmód és/vagy alváshigiénés szokások állnak, de a stressz, a környezeti okok és az egészségi problémák is felelőssé tehetők.

Az aggodalom, a stressz, illetve a szorongásos állapotok például megnehezítik, hogy elaludjunk, esetleg átaludjuk az éjszakát.

Egyes egészségbeli rendellenességek, köztük az asztma, a krónikus fájdalom, az idegrendszeri betegségek vagy a pajzsmirigyproblémák is befolyásolják az alvásminőséget.

Meghatározott mentális állapotok nagyon gyakran társulnak alvászavarral, egyebek között a depresszió vagy bipoláris zavar szintén hatással van arra, hogy mikor és mennyi ideig vagyunk képesek aludni.

A pszichés vagy fizikai betegségekre felírt gyógyszerek is befolyásolják az alvási szokásokat. Az antidepresszánsok, egyes allergia elleni szerek, illetve a vérnyomáscsökkentők például ronthatnak az alvás minőségén.

Az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a koffein szintén elősegíti, hogy ne aludd ki magad. Az életmódi befolyásoló tényezőknél meg kell említeni a késő esti nehéz étkezéseket, a váltott műszakot, éjszakai munkát vagy a hosszú munkaidőt is.

A zaj, a fény, az extrém hőmérsékletek vagy egy kényelmetlen alvóhely is hozzájárulhat az alvásritmus megzavarásához.

Fotó: Getty Images

Ezek mellett fontos megjegyezni, hogy az életkor előrehaladtával gyakoribbak lehetnek az alvásproblémák, egyre többször tapasztalhatunk éjszakai ébredést, és az alvás minősége is romolhat.

Tippek, hogy jobban aludjunk

Amennyiben nem az egészségünkben kialakult rendellenességek, pszichés vagy fizikai betegségek okozzák az alvászavart, és nincs szükség komolyabb segítségre, akkor a következő praktikák segíthetnek.

Szoktassuk hozzá a szervezetünket, hogy lehetőleg azonos időben keljünk fel és feküdjünk le, illetve vezessünk be egy napi rutint az alvást megelőző szokások terén.

Korlátozzuk a koffeines italok fogyasztását a késő délutáni, esti órákban, és ilyenkor már ne együnk túl zsíros, fűszeres, megterhelő ételeket sem.

A hálószobában lehetőleg ne együnk, ne nézzünk tévét, illetve ne dolgozzunk az ágyban. Ha képtelenek vagyunk elaludni, akkor egy másik szobában foglaljuk le magunkat, és csak akkor térjünk vissza az ágyba, ha már kellően álmosak vagyunk. Próbáljuk az ágyban töltött időt az alvásra korlátozni.

A megfelelő alvási környezet megteremtése is nagyon fontos: legyen a szoba tiszta levegőjű, csendes, sötét, gondoskodjunk a megfelelő páratartalomról, a számunkra komfortos matracról és párnáról, valamint használjunk természetes anyagból készült ágyneműt – nem is beszélve a kényelmes, komfortos hálóruháról, szükség esetén a füldugóról, szemtakaróról. Ha véletlenül felriadnánk, akkor se az ébresztőóra vagy a telefon kijelzőjére vessük az első pillantást.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?