Miért hajlamosak a hízásra a nők a változókor alatt?

Startlap - Szponzorált tartalom
A változókor vagy klimax a petefészek működésének kimerülésével és az ebből adódó ösztrogénhiánnyal jár. A folyamat egyik leggyakoribb kellemetlen következménye a változókori súlygyarapodás, bár ennek nem kizárólag a menopauza az oka. A jó hír az, hogy ez a súlynövekedés egy kis odafigyeléssel megelőzhető.

A menopauza – annak a menstruációnak az időpontja, melyet 12 hónap után nem követ újabb vérzés – egy természetes, de sok szempontból kihívást jelentő időszak után következik be a nők életében, és  gyakran súlygyarapodással is jár. Számos tényező játszhat szerepet abban, hogy miért szed fel sok nő az 50-es és 60-as évei alatt zajló változókorban plusz kilókat. Az ösztrogénszint csökkenése, az anyagcsere lassulása és az életmódbeli változások mind-mind közrejátszanak a menopauzával összefüggő súlygyarapodásban. Ez a jelenség nem csupán esztétikai kérdés: komoly egészségi kockázatokat is hordoz magában.

Változókorban jobban kívánjuk a cukrot

A változókor egyik legjelentősebb hormonális változása az ösztrogén szintjének csökkenése. Ez a hormon nemcsak a reproduktív rendszert szabályozza, az agyműködésben is szerepet játszik, ahol az étvágyért és a hangulatért felelős ingerületátvivő anyagokra is hatással van. Az ösztrogén csökkenése miatt az agy képes megváltoztatni az éhségérzetet. Ez az oka annak, hogy a változókorú nők sokkal inkább kívánhatják a cukorban és zsírban gazdag ételeket.

Az anyagcsere is lelassul

Az anyagcsere természetes módon lassul az életkor előrehaladtával, ami azt jelenti, hogy a szervezet kevesebb kalóriát éget el a napi tevékenységek során. A menopauza alatt az ösztrogénszint csökkenése tovább rontja ezt a folyamatot. Mivel a szervezet kevesebb kalóriát éget el, könnyebben rakódnak le zsírpárnák, kiváltképp a hasi területen.

Ez a lassulás különösen problémás lehet, ha a nő nem módosítja étrendjét és életmódját a változókor alatt. Azok, akik ugyanúgy folytatják a korábbi étkezési szokásaikat és nem mozognak rendszeresen, sokkal könnyebben híznak. A fizikai aktivitás hiánya és a megváltozott anyagcsere együttesen jelentős súlygyarapodást eredményezhet.

A túlsúly veszélyezteti a szív-és érrendszerünket

A túlsúly különösen veszélyes lehet a változókorban, mivel a hasi, vagyis zsigeri zsír lerakódása fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A szervek körül felhalmozódott zsigeri zsír hosszú távon gyulladást is okozhat a testben. A zsírszövetekben elszaporodhatnak az immunsejtek, amelyek először helyi gyulladást váltanak ki, majd idővel érrendszeri károsodáshoz vezethetnek. Ez növeli a magas vérnyomás, a cukorbetegség és más egészségi problémák kockázatát.

Fontos a rendszeres testmozgás

A gyakori testmozgás az egyik legjobb módszer az anyagcsere serkentésére és a súlygyarapodás megakadályozására. A rendszeres edzés nemcsak kalóriát éget, hanem segít fenntartani az izomtömeget is, ami idővel lecsökkenne. Heti legalább három-négy alkalommal végzett aerobik, erőnléti edzés vagy akár egy kellemes séta is segíthet fenntartani az anyagcserét. Ráadásul a rendszeres mozgás javítja a hangulatot és csökkenti a hőhullámok súlyosságát, ami a változókor egyik legkellemetlenebb tünete.

Nem mindegy, mi kerül a tányérra

Az étkezési szokások megváltoztatása is kulcsfontosságú. Érdemes kerülni a feldolgozott ételeket, amelyek tele vannak cukorral és egészségtelen zsírokkal. Ezek nemcsak súlygyarapodást okozhatnak, hanem rossz közérzethez is vezethetnek. A magas rosttartalmú ételek, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök, valamint a jól megválasztott táplálékkiegészítők segíthetnek csökkenteni az éhségérzetet és javítani az emésztést.

Fotó: Getty Images

Az is fontos, hogy odafigyeljünk a fehérjebevitelre, mivel a fehérje segít fenntartani az izomtömeget és elősegíti a jóllakottság érzését. A sovány húsok, hal, tojás és hüvelyesek jó fehérjeforrások lehetnek.

Pótolni kell a folyadékot is

A megfelelő folyadékbevitel nem csupán az anyagcsere megfelelő működéséhez, hanem az általános jó közérzethez is elengedhetetlen. Naponta legalább 2-2,5 liter víz fogyasztása javasolt, hogy a szervezet hidratált maradjon, és az anyagcsere is megfelelően működjön.

Minden kiló számít

Érdekes tény, hogy már 5 kilogramm súlyvesztés is komoly javulást eredményezhet a menopauza tüneteiben – a hőhullámok például akár 30 százalékkal elviselhetőbbé válhatnak. A fokozatos és fenntartható fogyás nemcsak az egészségre, hanem a közérzetre is pozitív hatással van.

HIRDETÉS

 

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

 

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

 

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Meghalt az eredeti Paff, a bűvös sárkány egyik szerzője

képcím

Szoftverek és mesterséges intelligencia segítségével az emberek...

képcím

Téli tárolás: így állnak el hónapokig a zöldségek és a...