Mi az az andropauza?

Startlap - Szponzorált tartalom
Az andropauzát "férfiklimaxnak" is nevezik. Hasonló tünetekkel járó állapot, mint a nőknél a menopauza, ugyanakkor sokkal lassabban zajlik, és nem minden férfinél jelentkezik. Lássuk, melyek az andropauza tünetei és hogyan kezelhetők!

Az állapot fizikális, hormonális, illetve kémiai változások összességét foglalja magába, és elsősorban középkorú és idősebb férfiaknál jelentkezik. Az andropauza és menopauza közti egyik legfontosabb különbség, hogy a férfiklimax során apránként csökken a tesztoszteron hormon szintje, míg a nőknél a hormonális változások viszonylag gyorsan mennek végbe. Fontos megjegyezni azt is, hogy az andropauza nem jelentkezik minden férfinél, az érintettek pedig nem tapasztalnak olyan drasztikus panaszokat, mint a változókor folyamán a nők.

Ugyanakkor egyes tünetek viszonylag gyakrabban fordulnak elő, és valójában sokban hasonlítanak a nőkéhez. Az andropauza tünetei közé tartozhatnak az alábbiak:

  • Csökken a libidó és az erekció minősége, mivel alacsonyabbá válik a tesztoszteronszint.
  • Gyakori lelki tünetnek számítanak a hangulatváltozások, a szorongás és a depresszió, jellemző a mogorvaság, lehangoltság, az ebéd utáni szunyókálás.
  • Megjelennek koncentrációs problémák, csökkenhet a figyelem.
  • A fizikális tünetek között tapasztalható a testi erő fogyatkozása, a zsírlerakódás, csökkenhet az izomtömeg és a csontsűrűség, jelentkezhet fáradékonyság, csökkenhet a sportteljesítmény, munkateljesítmény.
  • Ezek mellett felléphetnek alvásproblémák is, például az inszomnia (álmatlanság).

Az andropauza hormonvizsgálatok és egyéb tesztek segítségével egyszerűen diagnosztizálható, így, ha valaki tapasztalja a fenti panaszokat, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnia. 

Az állapottal járó problémák enyhítésére többféle lehetőség is van.

Életmódváltással, pszichológiai segítségnyújtással vagy hormonpótló terápiával, esetleg ezek kombinációjával is mérsékelhetők az andropauza tünetei.

Férfi egy pszichoterapeutánál
Getty Images

Sokat segíthet a tünetek enyhítésében az életmódváltás: a megfelelő táplálkozás, például magas rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmú élelmiszerek fogyasztása, elegendő folyadékpótlás, a sok alvás és a rendszeres testedzés, különösen az erőnléti edzés. Mivel az alkohol és a dohányzás negatívan hathat az egészségre és a hormonszintekre, érdemes kerülni vagy minimalizálni a fogyasztásukat.

Mivel a gyakori vagy tartós stressz ugyancsak hátrányosan befolyásolja a hormontermelést, ezért érdemes pszichológiai vagy pszichoterápiás támogatással, meditációval vagy egyes légzőgyakorlatokkal csökkenteni a felgyülemlett feszültséget és az ezzel összefüggésben jelentkező panaszokat.

Az eddig felsoroltak mellett tesztoszteronpótlással is mérsékelhetők az andropauza tünetei, de az ilyen típusú készítmények károsak is lehetnek a szervezetre, így érdemes lehet valamilyen természetes eredetű hatóanyagot, például gyógynövényt kipróbálni. 

A természetes hatóanyagokról egyelőre eltérnek a tudományos vélemények, egyes kutatások szerint viszont a macagyökér például fokozhatja a libidót és a szexuális funkciókat, de a tribulus terrestrist – a királydinnyét – is gyakran használják a libidó és a teljesítményfokozás érdekében.

Ha valaki kipróbálná a természetes hatóanyagokat, fontos tisztában lennie azzal, hogy ezek a szerek más használt gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek, így a megfelelő kezelési stratégia kidolgozása érdekében mindenképp ajánlott orvosi segítséget kérni.

HIRDETÉS

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Jelentősek az árkülönbségek a pesti kerületek ingatlanpiacán

képcím

Ámulatba ejt az új Aston Martin Vanquish

képcím

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új...