PMS és ciklusszabályozás: amikor a fogamzásgátló nem segít (x)
Bár a hormonális fogamzásgátlók sok nőnél hatékonyak a PMS-tünetekre és a ciklusszabályozásban, ám nem minden esetben nyújtanak megoldást. Lássuk, mi lehet a gond ilyenkor, és milyen lehetőségek vannak ezen kívül.
A PMS és a fogamzásgátlók
A PMS testi és lelki tünetei a menstruációs ciklust irányító hormonális változásokhoz kapcsolódnak. A fogamzásgátlók általában a hormonális ingadozások csökkentésével segítenek, kiegyensúlyozva az ösztrogén és a progeszteron szintjét. A hormonális fogamzásgátlás azonban nem mindenki számára ideális. Ennek okai a következők lehetnek:
Nem enyhíti eléggé a panaszokat. Vannak olyanok, akiknél a tabletta csak részben csökkenti a tüneteket, vagy azok egyáltalán nem javulnak a hormonális kezelés hatására.
Mellékhatásai vannak. A fogamzásgátló szedése akár súlyosbíthatja is a pszichés panaszokat, például a hangulatingadozásokat vagy a szorongásos tüneteket.
Használata ellenjavallt. Bizonyos egészségi állapotokban – például trombózisra való hajlam, nőgyógyászati daganatos állapot vagy annak kockázata esetén – nem lehet hormonkezelést folytatni.
Ezt tehetjük, ha a fogamzásgátló nem segít:
Változtassunk az életmódunkon!
Az egészséges életmód elengedhetetlen a hormonális egyensúly helyreállításához. A feldolgozott élelmiszerek, a cukrok és a koffein fogyasztásának csökkentése segíthet a vércukorszint stabilizálásában, ami mérsékli a hangulati ingadozásokat. A magnéziumban, B6-vitaminban és omega-3 zsírsavakban gazdag ételek (például diófélék, halak, avokádó) szintén jó hatással vannak a PMS-hez társuló panaszokra. A mérsékelt intenzitású, rendszeres testmozgás endorfint termel, ami csökkentheti a stresszt és javíthatja a hangulatot, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás pedig támogatja a hormonháztartás egyensúlyát.
Forduljunk a gyógynövényekhez!
Létezik egy gyógynövény, amelyet ősidők óta használnak nőgyógyászati panaszokra: ez a barátcserje. Ennek a növénynek a hatóanyagai pozitívan hatnak az érzékeny női hormonális szabályozórendszer működésére, ezért enyhíteni tudják a PMS-sel járó testi-lelki tüneteket, és segíthetnek a cikluszavarok rendezésében. Az azonban nem mindegy, milyen formában alkalmazzuk a gyógynövényt! A kereskedelemben sokféle barátcserje-tartalmú étrend-kiegészítő fordul elő, de ezeket a magyar gyógyszerügyi hatóság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ terápiás célra nem javasolja. Ezért válasszunk olyan készítményt, amely nem csupán a növényből készült őrlemény, hanem ellenőrzött és állandó minőségű barátcserjetermés-kivonatot tartalmaz, és gyógyszer minősítéssel rendelkezik!
A Premens tabletta hormonmentesen segít PMS-ben és cikluszavarokban
A Premens tabletta jelenleg az egyetlen patikákban kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amely ellenőrzött körülmények között termelt és feldolgozott barátcserje termésének koncentrált kivonatát tartalmazza. Ez a növényi gyógyszer igazoltan, hormonok nélkül enyhíti a PMS testi-lelki tüneteit, segít rendezni a szabálytalan menstruációs ciklust, és fogamzásgátló mellett is szedhető. A Premenssel folytatott klinikai vizsgálatok mindkét probléma esetén igazolták a terápiás hatást, amelyhez napi egy tablettát javasolt szedni legalább 3 cikluson keresztül folyamatosan, a menstruáció alatt is. A Premens szedése szükség esetén folytatható, a tünetek kiújulása esetén újrakezdhető.
Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!