Menstruációs cikluszavar? Ezek a leggyakoribb okai

Startlap - Szponzorált tartalom
A menstruációs ciklus zavarait számos tényező, például anatómiai eltérések, hormonális problémák vagy méhen belüli fertőzések is okozhatják. Nehezítő körülmény, hogy az okok gyakran nem is egyértelműek.

A menstruációs ciklus bonyolult, érzékeny rendszer, amelyet számos tényező befolyásolhat. Amikor a rendszerben zavar lép fel, az gyakran a menstruáció rendellenességeiben mutatkozik meg, például szabálytalan ciklusban, kimaradó menstruációban vagy éppen túl intenzív vérzésben. A cikluszavarok hátterében különböző okok húzódhatnak meg, a lista nagyon változatos: az anatómiai eltérésektől kezdve akár a hormonális egyensúly drasztikus felborulásáig.

Nem kell rögtön megijedni

A női menstruációs ciklus általában 28 napos, de ettől a szervezet természetesen eltérhet, és ez nem feltétlenül jelent problémát. A hormonális rendszerünk rendkívül érzékeny a külső hatásokra. Amikor a tinédzser lányoknál megkezdődik a menstruáció, akár 1,5 évig is eltarthat, mire a hormonrendszer elég stabil lesz, és kiszámíthatóvá válik a ciklus. Felnőtt nőknél pedig, ha olykor a vérzés néhány nappal előbb vagy később érkezik, annak hátterében állhat stressz, érzelmi megterhelés vagy táplálkozási zavar is. Amennyiben viszont rendszeresen előfordul, hogy a menstruációs ciklus 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb, érdemes cikluszavarra gyanakodni és szakemberhez fordulni.

Ezek a leggyakoribb okok

A cikluszavarokat okozhatják például anatómiai eltérések: mióma (jóindulatú izomdaganat) vagy polip (nyálkahártya-kinövések). Ezek gyakran akadályozzák a menstruáció normális lefolyását. Ezen kívül kiválthatják bizonyos méhen belüli fertőzések is, mivel ezek gyulladást és szövődményeket okoznak, amelyek szintén befolyásolják a menstruációs ciklust. Társulhatnak továbbá valamilyen hematológiai betegséghez is. Szerencsére a legtöbb menstruációs rendellenesség gyógyszeres kezeléssel vagy életmódváltással gyorsan és hatékonyan rendezhető, így a ciklus újra normalizálódik.

Akár nagy bajt is jelezhet a szabálytalan menzesz

Rosszabb esetben a cikluszavar hátterében állhat rosszindulatú elváltozás is. Az endometrium, a méhnyak vagy a hüvely daganatos betegségei ugyanis szintén cikluszavarokhoz vezethetnek. A zavar hátterében ezenkívül állhatnak bizonyos hormonális kórképek is: hipotireózis (a pajzsmirigy alulműködése) vagy hiperprolaktinémia, amikor a normálisnál magasabb prolaktinszint zavarja meg a hormonális egyensúlyt.

Vannak olyan esetek, amikor még orvosi vizsgálattal sem derül ki a cikluszavar pontos oka, ez pedig megnehezíti a kezelést.

pink haspólóban nő fájlalja a hasát
Fotó: Getty Images

Létezik természetes alapú segítség is

Vannak régóta ismert és használt természetes módszerek is a női cikluszavarok rendezésére, ilyen például a barátcserje. A barátcserje, vagyis Vitex agnus-castus egy gyógynövény, ami ma már klinikai vizsgálatokkal is igazoltan támogatja a női hormonális egyensúly helyreállítását. Különösen azoknál a nőknél találták hatékonynak, akiknél a cikluszavar mögött például prolaktinszint-emelkedés vagy egyéb hormonális rendellenesség áll. Ma már tudjuk, hogy a barátcserje elsősorban az agyalapi mirigy működését befolyásolva hat a hormontermelés szabályozására. Mint minden gyógynövény esetében, ellenőrzött összetételű és minőségű készítményt ajánlott szedni, és előtte érdemes orvossal is konzultálni.

Forduljunk szakemberhez!

Ha a cikluszavar huzamosabb ideig fennáll, vagy kísérő tünetek, például erős fájdalom, túlzott vérzés vagy egyéb szokatlan panasz jelentkezik, mindenképp javasolt a nőgyógyászati vagy az endokrinológiai vizsgálat. A pontos diagnózis felállítása után a természetes alapú készítményeket, mint a fent említett barátcserjét is az orvos által javasolt módon és ideig alkalmazzuk.

HIRDETÉS

 

 Viszlát cikluszavar és PMS! Helló Premens!

 

A cikluszavar rendezésében és a menstruáció előtti kellemetlen panaszok enyhítésében is segít a hormonmentes, koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta, amelynek gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. Hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja. Jelenleg az egyetlen recept nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amelyet a kívánt hatás érdekében ajánlott legalább 3 hónapon át, a menstruáció alatt is szedni. A kezelés szükség esetén tovább folytatható, vagy kiújuláskor újrakezdhető. 3 havi terápiára elegendő kiszerelés is kapható.

 

Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Ez is érdekelhet

képcím

Ez az oka, hogy a PMS télen rosszabbá válik – ne aggódj, van...