Menopauza-barát étkezés: mit mond a dietetikus?
A változókorban előnyösen hathatnak a szervezetre a növényekben található, úgynevezett fitoösztrogének, a kalciumban, rostban gazdag ételek és az Omega-3 zsírsavak, de ezek mellett vannak olyan tiltólistás alapanyagok is, mint a cukor.
Ezeket az alapanyagokat keresd
A fitoösztrogének a hormonális egyensúly fenntartásában lehetnek a klimaxon átesettek segítségére. A kategóriában jó alapanyagnak számít egyebek között a lenmag, a szezámmag és egyes gyümölcsök, például az alma, cseresznye és a szőlő. Ide sorolhatóak egyebek mellett a szójatermékek is. Fontos szem előtt tartani, hogy bár a fitoösztrogének igen hasznosak lehetnek, a hormonháztartásra gyakorolt hatásuk miatt egyes esetekben óvatosnak kell lenni a fogyasztásukkal.
Azoknak, akik valamilyen hormonérzékeny betegségben szenvednek, hormonterápia alatt állnak, bizonyos gyógyszereket, például véralvadásgátlókat szednek, ajánlott orvossal konzultálniuk mielőtt fitoösztrogénekben gazdag étrendre akarnak áttérni.
A szójáról azt is érdemes tudni, hogy bár az egyik legközkedveltebb fitoösztrogéneket tartalmazó alapanyag, sokan allergiásak erre a táplálékra. Allergia vagy ételintolerancia esetén természetesen szintén nem ajánlott a fogyasztás.
A menopauza után csökkenhet a csontsűrűség, így szükséges lehet kalciumban gazdag étrendet kialakítani. A tej, illetve egyes tejtermékek, köztük a joghurt és a sajt mellett érdemes olyan zöld leveles zöldségekkel is próbálkozni, mint a kelkáposzta és a brokkoli.
A rostok nemcsak az emésztésre vannak jó hatással, de a testsúly kontrollálásában is a hasznunkra lehetnek. Így azok, akik székrekedéssel, vagy túlsúllyal küzdenek, egyenek minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat és hüvelyeseket.
Az Omega-3 zsírsavak a szív- és érrendszer egészségét támogatják. Ezek a telítetlen zsírsavak a tengeri halakban – például a lazacban, a makrélában, heringben –, valamint a lenmagban és a diófélékben találhatók meg nagyobb mennyiségben.
A menopauza során jelentkezhetnek hőhullámok, ami fokozhatja a szervezet folyadékszükségletét. A megfelelő táplálkozás mellett így a rendszeres folyadékbevitelről is gondoskodnunk kell.
Receptötletek
Egyes hozzávalók, például a joghurt vagy nyers gyümölcsök önmagukban is fogyaszthatóak. Rengeteg olyan recept létezik ugyanakkor, ahol vegyítheted a fenti hozzávalókat, így az ételek különösen jótékony hatással lehetnek a szervezetre a változókorban.
A szójajoghurtos reggeli turmixhoz szükség van szójajoghurtra, chia magra, friss vagy fagyasztott gyümölcsökre és némi mézre. A hozzávalókat csak keverd össze a szójajoghurttal, és kész is a könnyű, tápláló reggeli.
A lenmagos, diós zöldsalátához friss zöld leveles zöldségek, például rukkola vagy spenót kell, továbbá szerezz be avokádót, diót, lenmagot, olívaolajat és citromlét. A leveleket keverd össze a darabolt dióval, a lenmaggal és az avokádóval, majd öntsd le olívaolajjal és citromlével.
A kalciumban gazdag mandulatejes smoothie szintén tápláló és gyors reggeli lehet. Az elkészítéséhez szükség van mandulatejre, banánra, fagyasztott gyümölcsökre és mézre. A mandulatejet turmixold össze a banánnal és a bogyós gyümölcsökkel, a smoothiet ezután ízesítsd mézzel ízlés szerint.
Tiltólistás ételek
A változókorban ajánlott mérsékelni egyes alapanyagok, italok és ételek fogyasztását. Itt leginkább a feldolgozott élelmiszereket és a cukrot szükséges kiemelni, hiszen a gyakori fogyasztásuk a súlygyarapodás mellett egyéb egészségi problémákhoz is vezethetnek, és fokozhatják a rossz közérzetet is.
A mértéktelen alkohol- illetve koffeinfogyasztás a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását, valamint az alvás minőségét befolyásolhatják.
Fontos megjegyezni azt is, hogy minden szervezet másképp működik, így, ha egy étel valakinél bevált, nem biztos, hogy egy másik személyre is előnyösen hat. Ezért ajánlott táplálkozási szakemberrel konzultálni a személyre szabott étrend összeállításában.
HIRDETÉS
Változókor könnyedén: Remifemin Plus
Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
Vény nélkül kapható gyógyszer/ Forrás: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!