Meglepő, de ezek a tünetek is a klimax jelei lehetnek

Startlap - Szponzorált tartalom
A klimaxnak sokféle jele lehet, és nem mindegyiket kötjük a változókorhoz: pedig a kevésbé ismert tünetek is utalhatnak hormonális változásokra.

A klimax, más néven változókor számos testi és lelki tünettel járhat, amelyek egyénenként változnak. A leggyakoribb, csaknem mindenki által ismert tünetek közé tartoznak a hőhullámok: ez a hirtelen fellépő, nagy melegségérzetet okozó tünet gyakran izzadással és szívdobogásérzéssel párosul. Ezen kívül gyakoriak az alvászavarok, hangulatingadozások, az ingerlékenység, valamint a koncentrációs nehézségek. A hormonális változások hatására csökkenhet a bőr rugalmassága, a haj elvékonyodhat, és hüvelyszárazság is kialakulhat, ami kellemetlenséget okozhat a mindennapokban és az intim együttlétek során egyaránt.

A kevésbé ismert tünetek

A klimax azonban kevésbé ismert tünetekkel is járhat: ilyenek például a szívritmuszavarok különböző típusai. Klimax alatt nagyobb eséllyel tapasztalhatjuk az extraszisztolé jelenségét: ilyenkor a szív kihagy egy ütemet, vagy egy ütemmel többet ver. Ezen kívül az is előfordulhat, hogy bizsergő érzetet vagy zsibbadást tapasztalhatunk végtagjainkon, illetve ízületi és izomfájdalmak is előfordulhatnak. Kevésbé ismert, de a változókor során felléphet szájüregi szárazság vagy égő érzés, ami megnehezítheti az evést vagy a beszédet. Ritkább esetekben a szőrnövekedés intenzívebbé válhat az arc területén, miközben a hajritkulás fokozódik. Emellett előfordulhat szédülés, halláscsökkenés, és egyeseknél a húgyúti fertőzések gyakorisága is növekedhet a hormonális változások következtében.

Fotó: Getty Images

A klimax kevésbé ismert tüneteit nehéz lehet beazonosítani, mivel a fellépő panaszok nem mindig köthetők egyértelműen a változókorhoz. Például a szívritmuszavar, a szédülés, vagy a végtagzsibbadás olyan tünet, amelyet a legtöbben elsőre más, súlyosabb egészségi problémákkal hoznak összefüggésbe. Ugyanígy a szájüregi szárazság vagy égő érzés esetén ritkán gondolunk elsőként a klimaxra.

Figyeljünk a test jelzéseire!

A klimax során a női szervezetben jelentős hormonális változások zajlanak. Az ösztrogén- és a progeszteron szintje jelentősen csökken, ami számos testi folyamatra gyakorol jelentős hatást. Az ösztrogén hiánya befolyásolja a hőszabályozást: ez okozza a klimax során gyakran előforduló hőhullámokat és az éjszakai izzadást. Az ösztrogén emellett védő szerepet játszik az ízületek, a bőr, a haj és a szív- és érrendszer egészségében, így csökkenő szintje ízületi fájdalmakat, hajritkulást, valamint szívritmuszavarokat okozhat. Az alacsonyabb ösztrogénszint a hüvely és a húgyúti rendszer nyálkahártyájának elvékonyodásához is vezethet, ami ismétlődő húgyúti fertőzéseket és hüvelyszárazságot okozhat. A hormonális egyensúly felborulása továbbá az idegrendszerre is hat, ami hangulatingadozásokat, alvászavarokat és koncentrációs problémákat eredményezhet. 

A tünetek felismeréséhez fontos, hogy a változókor közeledtével figyelemmel legyünk testünk jelzéseire. A tünetek tartós fennállása esetén konzultáljunk orvossal, aki a megfelelő diagnózist felállíthatja. Érdemes figyelni arra is, hogy a ritkább tünetek együtt jelentkeznek-e a klimax más, jellemzőbb ismertetőjegyeivel, például hőhullámokkal vagy alvászavarokkal, mert ez segíthet abban, hogy megfelelően azonosítsuk a panaszok kiváltó okát.

HIRDETÉS

 

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

 

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

 

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Digitális korszakváltás – Elektronikusan is érvényes a...

képcím

Mi történik a Mercedesnél? Jelentős visszaesés az eladásokban

képcím

10 kerti teendő, amit mindenkinek januárban el kell végeznie – A...