Kiborít a szeptember – kezdődik az év legstresszesebb időszaka (X)

Startlap - Hirdetés
Hiába nőtt ki valaki az iskolapadból, a szeptembernek felnőttként is megmarad az évkezdő hangulata. A nyári pihenések után újraindul az élet, és a pörgős ritmust felvenni nem egyszerű. Ha emellett szülőként is útnak kell indítanunk egy-két-három csemetét, akkor az őszi stressz garantált.

Kutatások szerint az emberek stressz-szintje szeptemberben 5,3 százalékról 6,5 százalékra nő, amely az őszi-téli időszak előrehaladtával egyre csak emelkedik. Ilyenkor jóval többen érzik feszültnek magukat, és a mindennapok kihívásai is nehezebbnek tűnnek. Ahogy csökken a napsütéses órák száma, és közeledik a karácsony, ez az érték a 14 százalékot is meghaladhatja. Persze nem kell orvosnak lennünk, hogy kitaláljuk, mi ennek az oka.

Hiába hosszabbodnak az éjszakák, ha egyre rövidebbnek érezzük őket

Akiket a napfény, a meleg éltet, azokat az évszakváltás alapból megviseli, és ezen az sem segít, hogy a nyárral a pihenésnek is búcsút mondhatunk. Kezdődnek újra a rohanós hétköznapok, beindul az élet a munkahelyen és az iskolákban is. Ahogy sokasodnak a feladatok, szorítanak a határidők, szaporodnak a hétköznapi bosszúságok, úgy nőhet bennünk a feszültség. Aztán egyszer csak azon vesszük észre magunkat, hogy hiába hosszabbodnak az éjszakák, mi egyre rövidebbnek érezzük őket: mert még ilyenkor sem tudunk lazítani, kipihenni magunkat, és éjszaka is csak a tennivalókon pörög az agyunk. Márpedig abból van bőven ősszel. 

Munka munka hátán

Az egyik legnagyobb „stresszfaktort” persze a munkahelyünk jelenti. A nyári szabadság után felgyűlt munka, a szoros határidők, a kollégákkal való konfliktusok mind folyamatos feszültséggel, idegeskedéssel járhatnak. A munkahelyi stressz tényét már csak azért is érdemes tudatosítani, mert ha nem foglalkozunk vele, könnyedén jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek: az idegesség, a fáradtság, a koncentrációzavar vagy az alvásproblémák. Ha megtanuljuk priorizálni a feladatainkat, odafigyelünk a munka és a magánélet egyensúlyára enyhíthetjük ezeket. A rendszeres sport, egy hobbi, amely örömet okoz, az egészséges étkezés és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás szintén hatásos ellenszere a felgyülemlő stressznek.

„De nehéz az iskolatáska!”

Az iskolakezdés szülőként is nehéz. A tanszerek beszerzése időt és pénztárcát nem kímélő feladat. Az iskolatáskákat bepakolni az uzsonnás- és tesicsomagot összekészíteni, eljutni a szülői értekezletekre, beküldeni, aláírni, felhívni, megírni anyát-apát próbáló kihívás. Ahhoz is kell pár hét, mire kialakul a napi, heti menetrend: ki, mikor, kit, hova juttat el. Persze rajtunk kívül több százezer másik szülő is útnak indul ugyanabban az időben, ugyanazokon az útvonalakon. Az iskolaidőben tapasztalható közlekedési káosz pedig ugyancsak igénybe veszi a stressztűrő képességünket. Jó megoldás lehet, ha a tömegközlekedést használjuk, és a nagyobb gyermekeket megtanítjuk biztonságosan, önállóan közlekedni. Ha jóban vagyunk a szülőtársakkal, akár meg is oszthatjuk a logisztikai feladatokat egymás között.

A Sedacur forte segít, hogy úrrá legyünk a feszültségen

Ha úgy érezzük, elborít bennünket a szeptemberi káosz, és a fent említett, vagy egyéb praktikákkal sem sikerül úrrá lenni a fokozódó feszültségen, átmenetileg segíthetnek a népi gyógyászatban már régóta ismert nyugtató, altató hatású gyógynövények is. Ilyen gyógynövényeket tartalmaz a Sedacur forte, amely a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatából készült, patikában, vény nélkül kapható gyógyszer. Ez a kombináció nappal oldja a feszültséget, este pedig segíti az elalvást, és pihentető alvást biztosít. A nappali koncentrációnkra azonban nem hat hátrányosan, és az autóvezetéshez szükséges képességeket sem befolyásolja.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?