Készletkisöprés helyett vaskészletfeltöltés: ezért ne hagyd magad kimerülni (x)

Startlap - Hirdetés
Természetes, hogy az év elején fáradtabbak vagyunk, mint általában, a hosszan elhúzódó kimerültség azonban mindenképpen figyelmet érdemel. Ugyanis egyebek mellett a vashiány tünete is lehet.

Még csak az év eleje van, de sokszor úgy érezzük, hogy máris telítődtünk rossz hírekkel, veszedelmes előrejelzésekkel, és a pénztárcánkon is meglátszik még az ünnepi költekezés. Természetes, hogy a téli hónapokban a korábban felhalmozott készleteinkből élünk, legyen szó akár lelki, akár fizikai tartalékokról. Fontos azonban figyelnünk magunkra, ha nem akarunk teljesen kimerülni.

A fizikai és a mentális „állóképességünk” megőrzéséhez folyamatosan pótolnunk kell egyes vitaminokat és nyomelemeket. Ezek között is kiemelkedő szerepe van a vasnak. Ez a nyomelem nemcsak a vérképzés fontos alapanyaga, hanem egyes enzimrendszerek mellett az izomzat és az immunrendszer megfelelő működtetéséhez is elengedhetetlen, hiánya szerteágazó tünetekhez és az immunrendszer gyengüléséhez vezet.

Ezt okozza, ha fogynak a vaskészleteink

A felnőttek szervezete átlagosan 3-4 gramm vasat tartalmaz, amelyből naponta 1-2 milligrammot veszítünk egyes hétköznapi folyamatok során, így a székletürítéssel, hajhullással, izzadással, körömvágással. A hiányzó vasat kívülről, a táplálékkal kell bevinnünk. Ha ez tartósan nem sikerül, vashiányunk lesz, a vasraktáraink kimerülnek és kezelés nélkül vashiányos vérszegénység alakulhat ki.

A vashiány korunk egyik mindennapos hiánybetegsége, amelyet gyakori előfordulása ellenére nagyon nehéz felismerni. Ennek oka, hogy a tünetei az egész testre kiterjednek, és nem specifikusak – a problémát jelezheti sápadtság, hajhullás, fejfájás, légszomj, koncentrációs zavar, szokatlan dolgok (például jégevés) kívánása, nyugtalan láb szindróma, heves szívdobogás vagy állandó kimerültség.

A vashiány négy fő oka

Ha valami miatt megcsappantak a vaskészleteink, akkor már nem elég, ha vasban gazdagon étkezünk, vaspótló gyógyszerre is szükségünk lehet. Fontos azonban, hogy a hatásos vaspótláshoz mindenképpen tudnunk kell, mi vezetett nálunk a hiányállapothoz. A négy fő ok: alacsony vasbevitel (túl szigorú diéta vagy húsmentes étrend miatt), megnőtt vasszükséglet (intenzív sporttevékenység miatt, serdülőkorban vagy várandósság, szoptatás idején), fokozott vasvesztés (extrém erős menzesz, állandó vérzéssel járó betegség vagy nagy vérvesztéssel járó orvosi beavatkozás miatt), illetve a vasfelszívódás zavara. Utóbbi esetben a vashiány valamely másik betegség (például cöliákia) következménye.

Maltofer: klinikailag igazolt hatású vaspótló gyógyszer

A már kialakult vashiány étrend-kiegészítőkkel, étkezéssel nem szüntethető meg, magas vastartalmú, jól hasznosuló vaspótló gyógyszerre lesz szükségünk. A megfelelő vasszint az immunrendszer jó működéséhez is hozzájárul, és segít abban is, hogy visszanyerjük az elvesztett energiánkat.

A Maltofer rágótabletta a legmagasabb elemivas-tartalmú recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amellyel klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonysággal és biztonságosan pótolhatjuk a vasat. A gyógyszer különleges hatóanyagából a vas felszívódása szabályozott, így a szükségleteknek megfelelően tölti fel a vasraktárakat, véletlen túladagolása sem jár veszéllyel. A csokoládéízű Maltofer rágótabletta bármikor bevehető, étkezéssel egyidejűleg is, mert nem lép kölcsönhatásba az étel- és italösszetevőkkel. A gyógyszer vegán, laktóz- és gluténmentes speciális diétákba is beilleszthető.

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Elég vasat eszünk meg naponta?

képcím

Vaspótlás: sok minden gátolja, és van, ami segíti

képcím

Vashiányok és miértek: mi állhat a vashiány hátterében?