Kertből gyógyszert (x)

Startlap - Hirdetés
Itt a nyár, és kertjeinkben nemcsak a frissítő, vitamindús és finom gyümölcsök, zöldségek érnek, hanem a gyógyító hatású növények is most virágzanak. Most azt a hármat mutatjuk be, amelyek alvászavarok esetén segíthetnek.

Citromfű, macskagyökér, komlótoboz

A citromfüvet több mint 200 éve használja az emberiség idegnyugtató és alvást segítő hatása miatt. A kellemes, citromillatú növény hazánkban a Dunántúl délkeleti részén nő vadon, ám a kiskertekben is könnyedén megél és terjed, ráadásul évelő, így, ha egyszer megtelepedik valahol, nehéz onnan kiirtani. De nem is érdemes, hiszen nemcsak finom és jó illatú, de gyógyító hatású, sokoldalúan felhasználható növény.

A komlóval ritkábban találkozunk a ház körül, pedig már honfoglaló őseink is ismerték. Friss hajtásait az ókorban úgy fogyasztották, mint a spárgát, a tobozát pedig a kovászhoz keverve kenyérdagasztásra használták. Ma leginkább sör formájában fogyasztjuk, hiszen a sörkészítés alapanyaga. Altató, nyugtató hatására is akkor jöttek rá, amikor a sörgyári munkások saját tapasztalatból számoltak be róla.

A valeriána, avagy macskagyökér az ókor óta ismert altató, nyugtató hatásáról – már latin neve is innen származik. Nemcsak vadon terem meg, a kertbe is nyugodtan ültethetjük, ám, ha macskánk van, jobb, ha vigyázunk vele: a gyökér csípős illata ugyanis vonzza őket, és sok állat transzba esik tőle, vadul hozzádörgölőzik a növényhez, vagy akár ki is ássa a gyökeret.

A gyógynövények tényleg gyógyítanak

Mindhárom fenti növény szerepel a Magyar Gyógyszerkönyvben, tehát jogilag is gyógyszernek minősülő készítmények alapanyagai. Hogy ez mit jelent? Kevesen tudják, de még a modern gyógyszeriparban előállított gyógyszereinknek is csak 33 százaléka áll teljesen szintetikus, azaz mesterségesen előállított vegyületekből. 2/3-uknak közvetlenül vagy közvetve, de természetes vegyületek, illetve azok kivonatai adják a hatóanyagát. A Magyar Gyógyszerkönyv hivatalosan 170 növényfajt említ, amely előfordul az itthon forgalmazott gyógyszerekben. Azaz az évezredek során megismert és a hagyományos népi gyógyászatban alkalmazott gyógynövények valóban hatásosak a különböző betegségek kezelésében – nem mindegy azonban, hogy milyen formában alkalmazzuk őket.

Nem mindegy a forma

A gyógynövények sokféle formában és minőségben kerülnek forgalomba: fogyaszthatjuk őket egyszerűen tea, őrlemény, kapszula vagy egyéb étrend-kiegészítő formájában, ám ha biztosra akarunk menni, akkor a növényikivonat-tartalmú gyógyszereket érdemes választanunk. Ezeknek ugyanis humán vizsgálatokkal igazolt, biztonságos és megalapozott hatásuk van, a hatóanyagok összetétele fix, és együttes jelenlétük, illetve a standardizált kivonatok garantálják az állandó minőséget és azt a célt, amelyre a gyógyszert kifejlesztették, legyen az gyógyítás vagy megelőzés.

Sedacur forte: növényi gyógyszer a nyugodt alvásért

A klinikailag igazolt hatású Sedacur forte ilyen növényi gyógyszer, amely a macskagyökér, citromfű és komlótoboz száraz kivonatát tartalmazza, átmeneti elalvási problémák és feszültség kezelésére javasolható. Nappal alkalmazva nyugtató, feszültségoldó, míg este szedve segíti az elalvást, éjszaka pedig pihentető alvást biztosít. Mivel nincs negatív hatással a koncentrációra, napközben nem kell attól tartanunk, hogy tompul tőle a figyelmünk vagy nő a reakcióidőnk, és az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja. A Sedacur forte recept nélkül kapható a patikákban.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

A nyaralási stressz létezik, így kerüld el

képcím

Miért nem tudok aludni? Az alvászavar okai

képcím

Házimunka: a stresszkezelés meglepő módja