Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

Startlap - Szponzorált tartalom
A stressz mindannyiunk életében jelen van, de nem mindegy, hogy milyen formában találkozunk vele. Létezik olyan stressz, amely rövid távon motiváló erőként hat, míg más esetekben a stressz akár tartósan is károsíthatja az egészséget. De vajon mi okozza, és hogyan szabadulhatunk meg tőle? Egyebek között ez is kiderül a cikkünkből.

A stressz mindig is része volt az emberi életnek, fontos szerepet játszott a túlélésben, hiszen nélküle nem tudnánk alkalmazkodni a folyamatos változásokhoz. Ugyanakkor a túl sok stressz káros lehet. Bár ezt sokan nem tudják, mind a pozitív, mind pedig a negatív élmények okozhatnak stresszt, és a szervezet válaszreakciója mindkét esetben hasonló, mivel ugyanazt az idegi és hormonális útvonalat érinti.

A stressz különböző fajtái között megtalálható a jó és a rossz stressz, az akut, időszakosan felmerülő stressz, valamint a tartós stressz. Ezek mind eltérő jellemzőkkel bírnak, és különböző hatást gyakorolnak ránk. Fontos megérteni, hogyan ismerhetjük fel ezeket, mire kell figyelnünk és milyen módon tudjuk hatékonyan kezelni őket.

Létezik jó stressz is

A jó stressz, más néven eustressz, olyan helyzetekben jelentkezik, amikor egy adott feladat vagy kihívás pozitív hatással van ránk. Ez a stressztípus fokozza a teljesítőképességünket, javítja a koncentrációnkat, és motivációként működik. Például egy közelgő határidő vagy egy állásinterjú előtti izgalom segíthet abban, hogy jobban összpontosítsunk és kihozzuk magunkból a maximumot. Ez a fajta stressz rövidtávú, és jótékony hatása lehet. Viszont, ha ez a stressz túl hosszú ideig fennáll, vagy túl intenzívvé válik, akkor könnyen átcsaphat káros hatású stresszbe.

Sok probléma okozója lehet

A rossz stressz, más néven disztressz, már inkább negatív következményekkel jár. Akkor jelenik meg, amikor egy helyzet túl nagy nyomást gyakorol ránk, és ezt nem tudjuk megfelelően kezelni. Ez a stressztípus hosszú távon kimeríti a szervezetet. Ha folyamatosan fennáll, fáradtságot, szorongást, ingerlékenységet, sőt, kiégést is okozhat. Gyakran jelentkeznek testi tünetek, mint például fejfájás, alvászavarok vagy akár szívproblémák. A rossz stressz sokféle élethelyzetből fakadhat: munkahelyi túlterheltség, személyes konfliktusok vagy pénzügyi nehézségek mind kiváltó tényezők lehetnek. Ha hosszú távon nem kezeljük ezt a stresszt, komoly egészségkárosodáshoz vezethet, például szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, depresszióhoz vagy az immunrendszer legyengüléséhez.

Fotó: Getty Images

Az akut stressz rövid ideig tart, és hirtelen jelenik meg egy adott esemény vagy szituáció hatására. Ilyen lehet például egy váratlanul adódó krízishelyzet, mint egy baleset vagy egy sürgős munkahelyi feladat. Az akut stressz azonnali fizikai reakciókat vált ki a szervezetben, mint a szívritmus gyorsulása, izzadás vagy szapora légzés. Ez a fajta stressz azonban gyorsan elmúlik, amint a probléma megoldódik, és nem okoz tartós hatásokat.

Az időszakosan felmerülő stressz akkor jelentkezik, amikor egy adott helyzet vagy probléma időről időre visszatér. Például egy folyamatos feszültséget keltő munkahelyi környezet vagy rendszeres családi konfliktusok gyakran idéznek elő ilyen típusú stresszt. Bár nem állandó jelleggel van jelen, mégis rendszeresen visszatér, és közepes vagy magas szintű terhelést jelenthet.

Ezzel a stresszel nem árt vigyázni

A legveszélyesebb stressztípus a tartós stressz, más néven krónikus stressz. Ez a fajta stressz hosszú távon fennáll, és folyamatos nyomást gyakorol az egyénre. Leggyakrabban olyan válságos élethelyzetekhez kapcsolódik, mint például egy krónikus betegség, munkahelyi bizonytalanság, pénzügyi nehézségek vagy folyamatos családi problémák. Mivel ez a stressztípus hosszú ideig fennáll, komoly betegségekhez is vezethet, mint például szívbetegségek, magas vérnyomás vagy akár cukorbetegség. Az ilyen típusú stressz kezelése különösen fontos, és sok esetben szakmai segítségre van szükség ahhoz, hogy az érintett megtanulja, hogyan birkózhat meg vele.

A hatékony stresszkezelés titka

A hatékony stresszkezeléshez elengedhetetlen, hogy figyeljük a stressz jeleit és tudatosan foglalkozzunk velük.  A megfelelő módszerek és technikák elsajátítása segíthet abban, hogy a mindennapi életben keletkező stresszt hatékonyan kezeljük és elkerüljük annak káros következményeit. A rendszeres testmozgás például kiváló eszköz lehet a stressz levezetésére, mivel segít felszabadítani a bennünk felgyülemlett feszültséget, és javítja a hangulatunkat. A relaxációs technikák, mint a mély légzés vagy a meditáció, szintén hozzájárulhatnak a lelki béke helyreállításához. Emellett a megfelelő időbeosztás és a hatékony időgazdálkodás segíthet abban, hogy ne érezzük magunkat túlterheltnek, és megtaláljuk az egyensúlyt a munka és a pihenés között. Ha pedig úgy érezzük, hogy a stressz már túlzott mértékben uralja az életünket, érdemes szakember segítségét kérni.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?

képcím

Álmok és rémálmok: mit látunk alvás közben?