Ilyen tünetekkel járhat a vashiány: teszteld magad (x)
Ezért érezzük meg, ha nincs elég vasunk
A szervezetünk egyik alapvető építőeleme a vas. Nélküle tulajdonképpen nem jutnak elég oxigénhez a szerveink, hiszen a vas a hemoglobin és a mioglobin nevű fehérjék központi eleme. Vashiány esetén kevesebb és gyengébb minőségű termelődik ezekből a fehérjékből, így a vér kevesebb oxigént szállít, ami negatívan hat a sejtek energiatermelő folyamataira, az enzimrendszerek működésére és egyes idegrendszeri folyamatokra.
Ezek miatt veszítünk vasat nap mint nap
A szervezet nem tud vasat előállítani, viszont a bevitt táplálékból elraktározza, és pótolja azt a mennyiséget, amelyet naponta elvesztünk hajhullással, körömvágással, verítékkel, anyagcsere-folyamatokkal, a bőr hámlásával, illetve bármilyen eredetű vérzéssel. Az orrvérzés, a menstruáció, a fogínyvérzés vagy a vérző aranyér egyaránt apasztja a szervezet vasraktárait. Ezek pótlására a férfiaknak naponta 1-2 mg vas felszívódását kell biztosítaniuk a szervezetük számára – a nőknek pedig ennek közel kétszeresét.
Ez a vashiány legnagyobb veszélye
Ha tartósan kevesebb vasat viszünk be, mint amennyire a szervezetünknek szüksége van, a vasraktáraink kimerülnek és vashiány alakul ki. A vas hiányát testszerte megérezzük. Változatos és kellemetlen tünetei mellett veszélyes szövődménye, a vashiányos vérszegénység (anémia) miatt is foglalkoznunk kell vele. Utóbbi az életet veszélyeztető állapottá is súlyosbodhat.
Ezek a leggyakoribb okok
A vashiány kialakulásának négy fő okát különíthetjük el. Vashiányhoz vezethet:
- a nem megfelelő étrend (ha túl szigorú diétát tartunk, esetleg koplalunk),
- a vasfelszívódási zavara (ételallergia, akut fertőzés vagy a szervezetben jelen lévő gyulladásos állapot miatt, amit például a túlsúly is okozhat),
- megnövekedett vasigénnyel járó élethelyzet (kamaszkor, várandósság, szoptatás, intenzív sporttevékenység),
- fokozott vasvesztés (a normálisnál erősebb menstruáció, vérzéssel járó betegség vagy nagyobb orvosi beavatkozás).
Sápadtságtól a nyugtalan láb szindrómáig – ezek az árulkodó tünetek
Gyanakodjunk vashiányra, ha az alábbiak közül valamelyiket tapasztaljuk:
- feledékenység
- duzzadt, fájdalmas nyelv
- kimerültség
- fejfájás
- légszomj
- hajhullás
- ajak berepedezése, afták
- nyugtalan láb szindróma
- szokatlan dolgok kívánása, például jég- vagy sárevés
- fázósság
- lemezes köröm
Ismerd fel időben a vashiányt, töltsd ki vashiánytesztünket ITT!
A Maltofer klinikailag igazolt, hatásos vaspótló gyógyszer
A tartós fáradtsággal járó vashiány a nőknél a leggyakoribb, de bárkinél kialakulhat húsmentes étrend, speciális diéta, drasztikus fogyókúra vagy erőteljes sportolás mellett. A vashiány meglétét laborvizsgálattal igazolhatjuk. A kialakult vashiány már nem kezelhető kizárólag jól felszívódó vasban gazdag étrenddel, vaspótló gyógyszerre is szükségünk lehet. Magyarország vezető vaspótló gyógyszere*, a magas vastartalmú Maltofer rágótabletta igazoltan hatásos vaspótló gyógyszer, amely 100 mg elemi vasat tartalmaz egyedülálló, jól hasznosuló formában. A Maltofer rágótabletta hatóanyaga szabályozottan, a szervezet szükségletének megfelelőn szívódik fel. Szedése más típusú vaspótlókhoz képest kevésbé gyakran okozhat székrekedést. Bármikor bevehető, akár étkezésekkel egyidejűleg, vagy más gyógyszerrel együtt is. Vashiány megelőzésére, kezelésére alkalmas laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
*IQVIA OLA Pharmacy Sell-in adatok alapján, a Maltofer rágótabletták együttes eladásait tekintve az OTC vaspótlók (04F2) csoportban, a 2022. január – szeptember időszakban
Ismerd meg jobban a Maltofer rágótabletta jellemzőit, töltsd ki kvízünket!
Vény nélkül kapható, vas(III)-tartalmú gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!