Így jelzi a testünk, ha túl sok a feszültség

Startlap - Startlap
Habár a stressz a szervezet teljesen természetes és egészséges reakciója egyes élethelyzetekben, a mai rohanó világban egyre többször érnek minket olyan ingerek, amelyek túlzott stresszreakciót válthatnak ki. Épp ezért a belső és a külső feszültségek miatt a szakemberek ma már népbetegségként tekintenek a stresszre – amire pedig érdemes fokozottan figyelni, ugyanis a gyakran súlyos mentális és pszichés tünetek mellett komoly testi panaszokat, betegségeket is okozhat.

A szakértők szerint kétféle stressz létezik: pozitív és negatív. A pozitív pillanatnyilag fokozza az éberséget, fókuszálttá és koncentrálttá tesz, ami az adott helyzetben hasznos és teljesen megfelelő reakció. A negatív azonban elhúzódó, általában valamilyen élethelyzetnek vagy különböző élethelyzetek összességének következményeként alakul ki, hatása pedig kifejezetten romboló mind érzelmileg, mind pedig fizikailag. Ez a fajta feszültség leginkább munkahelyi nehézségek, magánéleti problémák, családi konfliktusok és egyéb megterhelő pszichés hatások által alakul ki. Kevesen tudják viszont, hogy ez csak az érem egyik oldala: a folyamatos, huzamos ideig tartó stressz a fizikai állapotunkra is rossz hatással van.

Szíven szúrt egészség

A stressz elsődlegesen a szív- és érrendszeri megbetegedések kiváltó oka lehet. A fokozott feszültség hatására emelkedik a vérnyomás, ami aztán állandósulhat és kialakulhat a hipertónia, vagyis a magasvérnyomás-betegség. Különböző kutatások már azt is kimutatták, hogy a nagyobb stresszterhelésnek kitett személyek szervezetében több fehérvérsejt termelődik, ami gyulladást okoz az artériákban, ez pedig akár szívrohamhoz is vezethet. Ebben az esetben különösen fontos, hogy igyekezzünk csökkenteni a lehetséges stresszforrásokat, ugyanis az Egészségügyi Világszervezet tanulmányai bebizonyították, hogy a szív- és érrendszeri problémák és halálozások jelentős hányadában a stressz ugyanolyan nagy szerepet játszik, mint például a dohányzás.

Az emésztés is megsínyli a tartós feszültséget

A folyamatos és hosszan tartó stressz az emésztőszervekre, az emésztésre is káros hatással van. Az idegrendszerre gyakorolt negatív hatás miatt megváltozik a bélmozgás, a belek vérellátása, ez pedig állandó gyulladást, irritációt okozhat. Épp ezért jellemző, hogy fokozott feszültség, családi tragédiák, megoldatlan problémák esetén felerősödnek a bélgyulladásos panaszok, ami ráadásul a bélflórát is károsítja. Ráadásul ennek következtében kialakulhat egy nehezen megállítható ördögi kör: a belek gyulladása ugyanis fenntartja az agyban a diszkomfortérzést, ami újabb stresszfaktor, és természetesen tovább rontja a gyulladást.

Fejfájás, izomgörcsök

A stressz egyik alapvető evolúciós funkciója a menekülés elősegítése volt, így nem csoda, hogy a mai napig, ha fokozódik a külső vagy a belső feszültség, az izmok az elsők között reagálnak erre. Összehúzódnak, megrándulnak, befeszülnek – ezek a reakciók hosszú távon azonban kifejezetten egészségkárosítóak lehetnek. Sokaknál például a hosszan tartó, elviselhetetlen, migrénes fejfájást a fej izmainak teljesen felesleges megfeszülése okozza, ami általában stressz hatására alakul ki. A feszültség főleg a nyak, a vállak, a mellkas, valamint a hát izomzatát érinti; folyamatos kellemetlen, fájdalmas érzéssel jár, ami ráadásul hosszú távon kihathat a testsúlyra, de igazán súlyos esetben akár légzési nehézségeket is okozhat.

Küzdeni a stressz ellen

A stressz leglátványosabban – és talán a leginkább egyértelműen – az alapvető közérzetünket képes negatívan befolyásolni, de miután az emberi szervezetben minden mindennel összefügg, így ezt nehéz elválasztani a fizikai megbetegedésektől. A folyamatos feszültség könnyen okozhat levertséget, fáradékonyságot, ami egyre romló teljesítőképességet von maga után – ez pedig még tovább növeli az amúgy is meglévő stresszt, és így újra a 22-es csapdájában találhatjuk magunkat. Ráadásul ennek következtében kialakulhat depresszió, pánikbetegség, hosszú ideig fennálló alvászavar. Épp ezért fontos, hogy megpróbáljuk minimálisra csökkenteni a bennünket érő stresszt. A stresszmentes élet lehetetlen, de szakértők és kutatások azt mutatják, hogy pár apró változtatással javíthatunk a közérzetünkön.

Ilyen például a naponta szükséges pihenőidő beiktatása és ebben a rendszeresség kialakítása: a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás például szinte azonnal képes csökkenteni a stressz hatásait a szervezetben.

Ezen felül a gyakori testmozgás, a dohányzás és a koffeintartalmú termékek elhagyása, az egészséges étkezés mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy megelőzzük, bizonyos esetekben pedig teljesen meg is szüntessük a stressz negatív fizikai hatásait.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Friss felmérés: ennyi éves korukig egészségesek a magyarok

képcím

Ezek a stressz testi tünetei és következményei

képcím

Házimunka: a stresszkezelés meglepő módja