Hőhullámok a változókorban: télen is kellemetlenek (x)
A hőhullám a semmiből jön, hirtelen támad
Ha kutatást végeznénk a változókorú nők körében, a zavaró tünetek között jó eséllyel pályázhatna az első helyek valamelyikére a hőhullámok okozta kellemetlenség: a felmérések szerint az érintettek mintegy 80 százaléka átéli ezt az állapotot. Aki még nem tapasztalta, el sem tudja képzelni, milyen kínos lehet – mondjuk egy munkahelyi megbeszélésen – a hirtelen ránk törő melegségérzet, miközben szégyenlős fruska módjára kipirosodik az arcunk, és csurog a veríték a halántékunkon. A hőhullám a semmiből jön, néhány másodpercig, de akár pár percig is tarthat, míg „elvonul”, ráadásként erős szívdobogás, a fejben vagy a mellkasban jelentkező nyomásérzés, hányinger, szorongás, koncentrációs zavarok is társulhatnak mellé.
Az ösztrogénhiány a hipotalamuszt is befolyásolja
A hőhullámok kialakulása is a negyvenes évek közepén kezdődő, a klimaxos tüneteket okozó hormonális változások következménye. A petefészkek lassúbb „üzemmódra” váltanak, csökken, majd leáll a női hormonok termelése. A ciklus megszűnik, de az ösztrogénszint csökkenése több szervünkre, így a hipotalamusz működésére is hatással van. Ez az agy hőszabályozásért is felelős területe. A változókorban kialakuló hormonhiányos állapotban fokozódik a hipotalamusz aktivitása, ami miatt gyakran tévesen azt érzékeli, mintha a test túlhevült volna – ezért beindul a hőleadás folyamata, izzadni kezdünk, a legváratlanabb pillanatokban lecsapnak a hőhullámok.
Mentálisan is megviselhet a kellemetlen tünet
A hőhullámok a nyári hőségben különösen zavaróak lehetnek, de nem csak akkor jelentenek kihívást a változókorban járó nők számára. Váratlanságuk, az erős izzadás okozta kellemetlenség fizikailag is megterhelő, de mentálisan is megviseli az érintetteket. Az éjszakai verejtékezés miatt nem tudnak aludni, hosszú távon a kialvatlanság hangulatzavarokhoz, fáradtsághoz, koncentrációs zavarokhoz vezethet, amelyek további terhet rónak a nőkre: mind a magánéletben, mind a munkahelyen nehezebb helyt állni ilyen állapotban. A hőhullámok, a verejtékezés tartós kezelése testi és mentális jóllétünk érdekében is fontos.
Természetesen segít a Remifemin Plus
A hőhullámok kezelésének egyik lehetséges módja a hormonterápia, amely orvosi javaslatra és ellenőrzés mellett alkalmazható. De nem mindenkinél: emlődaganat, sztrók vagy szív- és érrendszeri betegségek kockázata esetén ellenjavalt. Akadnak, akik eleve nem is szeretnék ezt a lehetőséget. Nekik kínál segítséget a hormonmentes Remifemin Plus tabletta. Ezt a hosszú távon is alkalmazható gyógyszert ellenőrzött körülmények között termesztett gyógynövények kivonatából, szigorú követelményeknek megfelelően állítják elő. A Remifemin Plus a női bajokra évszázadok óta használt poloskavész (Cimicifuga racemosa) speciális iCR-kivonatát tartalmazza, amely mérsékli a hőhullámokat és a verejtékezést. A tabletta másik összetevője, a lélek napsugarának is nevezett orbáncfű pedig a változókorral járó egyéb panaszok – álmatlanság, ingerlékenység, hangulatingadozások – enyhítésében segít. A patikában vény nélkül kapható Remifemin Plus adagolása a tünetek erősségétől függően rugalmasan változtatható.
Kevesebb alkohol, több víz
A gyógyszeres kezelés mellett mi magunk is tehetünk a tünetenyhítésért – például azzal, hogy csökkentjük a koffein- és az alkoholfogyasztást, kerüljük az erősen fűszerezett ételeket. Ne feledkezzünk el a hidratálásról: a megfelelő folyadékbevitellel hatással lehetünk a szervezet hőszabályozására. Segíthet, ha rétegesen öltözünk, a könnyen levehető darabok enyhíthetik a hirtelen fellépő melegségérzetet. Évközben is jó szolgálatot tehet a táskában tartott hűsítő kendő, és egy-egy napsütéses téli napon se szégyelljük bekapcsolni a ventilátort. A stressz csökkentésére jó hatással lehetnek a légzőgyakorlatok és a meditáció, ezek is segíthetnek a hőhullámokkal kapcsolatos szorongás mérséklésében.
Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!