Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az emésztésünkre

Startlap - Szponzorált tartalom
A stressz és az emésztés szoros kapcsolatban áll egymással, hiszen a stressz olyan erőteljes reakciókat válthat ki a szervezetben, amelyek az emésztőrendszer működésére is közvetlenül hatnak. Amikor egy nehéz helyzet, váratlan esemény vagy akár egy hosszú ideje fennálló feszültség megjelenik, az emberi test azonnal reagál – ez pedig az emésztőrendszerre is kihat.

Egy feszült helyzetben az emésztőrendszer háttérbe szorul, hiszen a szervezet minden energiáját és erőforrását a túlélésre összpontosítja. Ezért sokan tapasztalják azt, hogy stresszes időszakban az étvágyuk csökken vagy éppen teljesen el is vész. Ez az evolúciós mechanizmus arra hivatott, hogy a test minden erőforrását a túlélésre koncentrálja, ami azt jelenti, hogy az emésztés, mint másodlagos funkció lelassul, vagy akár teljesen le is állhat. Másoknál pont ellenkező hatást ér el a stressz: növeli az étvágyat, és különösen a cukros, zsíros ételek iránti vágyat erősíti meg. Ez is evolúciós okokra vezethető vissza, hiszen a szervezet ilyenkor extra energiát igényel a túléléshez.

Gyomorgörcs és gombóc a torokban

Az első jelek között gyakori a gyomorban jelentkező feszültség és kellemetlen érzés. Amikor a gyomrunk elkezd görcsölni, az gyakran a feszültség és szorongás hatására jelentkezik. Ilyenkor a test stresszhormonokat: adrenalint és kortizolt termel, amelyek fokozzák a gyomorsavtermelést. Ez a túlzott savtermelés irritálhatja a gyomorfalat, ami égő, fájdalmas érzést okozhat, és hosszabb távon akár gyomorfekélyhez is vezethet. Sokak számára ismerős érzés az is, amikor egy feszült helyzetben „gombóc van a torkukban”, és nehézséget okoz az étel lenyelése. Ez nem csupán pszichés reakció: stressz hatására valódi izomgörcs is jelentkezhet a torokban.

Felborítja az emésztést

Az emésztőrendszer másik fontos része, amely erőteljesen reagál a stresszre, a bélrendszer. A belek rendkívül érzékenyek a mentális és érzelmi állapotunkra. Amikor stresszt tapasztalunk, az idegrendszer közvetlenül kommunikál a belekben található idegsejtekkel, amelyek miatt az emésztési folyamatok gyorsulhatnak, vagy lassulhatnak. Egyes embereknél a stressz székrekedést okozhat, míg másoknál hasmenést. Az irritábilis bél szindróma (IBS) például gyakran a stressz és a szorongás miatt alakul ki, vagy súlyosbodik. Ez az állapot erős hasi fájdalmat, puffadást, váltakozó székrekedést és hasmenést okoz. Az idegesség hatására a bélmozgás fokozódhat, ami miatt az étel gyorsabban halad át a bélrendszeren. Ezzel ellentétben, ha a bélrendszer izmai túlzottan feszültek, a bélmozgás lassul, ami székrekedéshez vezethet. Mindkét eset jelentős kellemetlenségeket okozhat, főleg, ha a tünetek vissza-visszatérnek.

Fotó: Getty Images

Mit tehetünk annak érdekében, hogy minimalizáljuk a stressz negatív hatásait az emésztésünkre?

Fontos felismerni, hogy nemcsak az elfogyasztott ételek és italok befolyásolják az emésztésünket, hanem a lelkiállapotunk és a nyugalmi szintünk is nagy szerepet játszik benne. Hosszú távon a stressz az emésztés minden fázisát érintheti, és különféle problémákat okozhat az egészségünkben. Az egyik legfontosabb lépés tehát az, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő stresszkezelési módszereket, például olvasás, sport, meditáció, zenehallgatás vagy tánc formájában.

Fontos az egészséges táplálkozás

A bélflóra egyensúlyának helyreállítása érdekében probiotikumokat is érdemes lehet szedni, míg az emésztőenzimek pótlása szintén segíthet az emésztőrendszer regenerálódásában. A stressz kezelése és a megfelelő étrend követése együtt jelentősen javíthatja a közérzetünket és az emésztőrendszerünk működését.

Ha a stressz okozta emésztési problémák hosszabb ideig fennállnak, vagy jelentős fájdalommal járnak, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. A krónikus stressz súlyos egészségi problémákhoz vezethet, és ezek bizony az egész szervezetet érintik.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?

képcím

Álmok és rémálmok: mit látunk alvás közben?