
Hanna története megmutatja, a terhességi aranyeret nem érdemes félvállról venni
Hannát legnagyobb boldogsága alatt érte a kellemetlen meglepetés. A fiatal lány nem törődött a világ gondjaival: megtalálta szerelmét, és a bensőséges, szerény esküvőjük során már tudta, hogy gyermekük fog születni. Hanna a várandóssága időszakát valóban “áldott állapotként” élte meg, és minden tőle telhetőt megtett születendő gyermeke egészségéért és boldogságáért.
A harmadik trimeszterben azonban új kihívások jelentkeztek: Hanna egy duzzanatra lett figyelmes a végbélnyílás körül, ami időnként enyhén vérzett, fájt, viszketett. A nőgyógyász megnyugtatta Hannát, miszerint az aranyeresség különösen gyakran fordul elő a terhesség utolsó hónapjai során. A probléma azonban a szülést követően is fennmaradt, és Hannának a baba mellett saját maga gyógyulásáról is gondoskodnia kellett az első hónapokban.
A várandósság alatt kialakuló aranyér nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly kellemetlenségeket is okozhat.
A megnövekedett méh fokozott nyomása a medencei erekre, a hormonális változások és az ilyenkor gyakori székrekedés mind-mind megágyaznak az aranyeres panaszoknak. Hanna fájdalmai a szülés után egyre intenzívebbé váltak, és beárnyékolták mindennapi életét a kisbabája mellett.
Nem múlik el magától
Az aranyérbetegség tüneteit a végbélben, a végbélnyílás közelében lévő duzzadt, megvastagodott vénák, az aranyerek okozzák, amelyek vérzés mellett gyulladással, fájdalommal, viszketéssel is járhatnak. A változatos tünetek leggyakrabban hosszú ideje fennálló székrekedés, terhesség vagy az ülő életmód hatására alakulnak ki. Ilyenkor a hasüregben megnő a nyomás, és a véráramlás nem működik megfelelően. Bár közvetlen veszélyt nem jelent, az aranyérbetegség kényelmetlen tüneteket produkál, amelyek könnyedén beárnyékolhatják a mindennapokat. A betegséget legjobb megelőzni bizonyos életmódbeli változtatásokkal: hangsúlyt kell fektetni a helyes étrendre és a rendszeres testmozgásra.
A várandós nőknek nem szabad alábecsülniük az aranyér kialakulásának kockázatát. Az életmódbeli változtatások és az ajánlott kezelési módszerek nemcsak a terhesség alatt, hanem a szülés utáni időszakban is hozzásegíthetnek, hogy elkerüljük a sok fájdalommal és kellemetlenséggel járó tüneteket.
Nézzük, mit érdemes tenni a terhességi aranyér megelőzése és kezelése érdekében!
Amikor a tünetek továbbra sem szűntek meg, Hanna felkeresett egy orvost, aki rendszeres meleg fürdőket, rostban gazdag étrend kialakítását, megfelelő folyadékfogyasztást, valamint kenőcsök és kúpok alkalmazását javasolta a kismamának. Hanna megfogadta a tanácsokat: miközben férje segített a gyermek ellátásában, melegvizes fürdőket vett a kádban, ami a pihenésben is sokat segített. A boltban a fehér kenyér helyett teljes kiőrlésűt választott, emellett rengeteg almát, körtét, bogyós gyümölcsöt, brokkolit és sárgarépát fogyasztott. A tünetek igen hamar javulni kezdtek, majd néhány hónap elteltével végleg megszűntek, és Hanna immár felhőtlenül örülhetett a kisbabájának.
Terhességi aranyér esetén a kezelés elsősorban a tünetek megszüntetésére irányul. Fontos a rostban gazdag étrend és a megfelelő folyadékbevitel a székrekedés elkerülése érdekében. A könnyed, medencét átmozgató testedzés javítja a vérkeringést, ami szintén hozzájárul a tünetek enyhüléséhez. A gyógynövényes meleg ülőfürdők segíthetnek csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat, a terhesség alatt is biztonságosan alkalmazható gyógynövényes helyi krémek és kenőcsök pedig enyhítik az irritációt. Terhességi aranyér esetén mindenképp érdemes nőgyógyásszal egyeztetni az alkalmazott termékek és módszerek biztonságosságáról.
HIRDETÉS
Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése
A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.
Patikában kapható kozmetikum/ Fotó: Phytotec Hungária Bt.