Így alakítsuk ki a hálószobánkat a tökéletes alváshoz
Sok esetben az elalvási nehézségek hátterében a nem megfelelő alváshigiéné áll – élen az alvási környezet kedvezőtlen kialakításával. Éppen ezért kulcsfontosságú az ideális hálószobai légkör megteremtése, amely lehetővé teszi a minőségi pihenést.
Első körben nézzünk körül a szobában
Egyáltalán nem mindegy például, hogy milyen színű a hálószobánk fala. Lehet, hogy szeretjük a harsány, erős színeket, ezek azonban aligha garantálják a nyugodt, kellemes hangulatot. Jobb választás, ha a meleg, vonzó színek dominálnak, legyen szó a falról, a bútorokról vagy a kiegészítőkről. A lista élén a semleges, pasztellszínek állnak, de a barack és a bézs árnyalatai, egy kellemes kék, zöld vagy halványlila is kitűnő választás lehet. Persze a falak átfestésére nem mindig adódik lehetőség, de ez ne szegje kedvünket: kreatívan becsempészhetünk olyan kiegészítőket – ágynemű, szőnyeg, fali és egyéb dekorációk –, amelyek fokozhatják a komfortérzetünket.
Sok múlik az elrendezésen
Valószínűleg többen éreztük már egy túlzsúfolt szobában magunkat úgy, mintha nem kapnánk levegőt. Hogy elkerüljük ezt a szorító érzést, használjuk ki okosan a tereket! Például ahelyett, hogy a helyiségbe terjedelmes szekrényeket állítanánk, helyezzünk inkább praktikus tárolókat az ágy alá. Ezekben is rengeteg olyan holmit tárolhatunk, amit egyébként szekrénybe tennénk, ám a szekrény elvesz a szoba teréből, zsúfolttá teheti azt. Ha lehetséges, az ágy környezetébe csak az éjjeliszekrény kerüljön, és az is csak a legszükségesebb tárgyakkal. A szellősebb elrendezés ugyanis nem nyomaszt, megszűnik a már említett szorító érzés.
A rendetlenség, illetve annak látványa stresszt okozhat, ami akadálya a minőségi alvásnak.
Gondoljunk csak bele, hányszor mondjuk, hogy „még ezt el kell pakolnom, na majd holnap még azt összehajtom…” A rendezetlen, szétdobált tárgyak frusztrációt okozhatnak, ez pedig negatívan befolyásolhatja az elalvás folyamatát. Ajánlott naponta körülnéznünk, hogy mely tárgyakra nincs igazán szükség a hálószobánkban, és csak néhány percet szánni a rendetlenség kiküszöbölésére, a szoba tisztán tartására.
Az otthon érzése
A hálószoba olyan hely legyen, ahol biztonságban és valóban otthon érezzük magunkat, ahol egy hosszú nap után végre kikapcsolhatunk, és ami menedéket, megnyugvást nyújt számunkra. Ezt az érzés a többi közt személyes tárgyak elhelyezésével érhetjük el. Kitehetünk például képeket a szeretteinkről, kedves emlékekről, kedvenc alkotásainkról, illetve kedvelt tárgyainkat is tárolhatjuk itt. Nem az a lényeg, hogy mindezek mennyire dizájnosak, hanem az, hogy jó érzéseket keltsenek bennünk.
További praktikus módszerek a zavartalan alvásért
A fentiek mellett egyéb szempontokat is érdemes figyelembe vennünk, például zárjuk ki a lehető legtöbb zavaró tényezőt.
Az egyik ilyen a fény: amikor eljön a lefekvés ideje, próbáljuk meg a lehető legsötétebbé tenni a hálószobát, mondjuk redőnnyel vagy sötétítő függönnyel.
Elkél egy éjjeli lámpa is, aminek nem túl erős a fénye, mert ha az éjszaka közepén valami okból fel kell kapcsolnunk, lehetőleg ne verje ki az álmot a szemünkből.
A lefekvés előtti időszakban fejezzük be, vagy legalábbis csökkentsük minimálisra az elektronikus eszközök, köztük a tévé, a táblagép és a mobiltelefon használatát a hálószobában, mivel ezek is negatívan befolyásolják az alvás minőségét. A képernyő előtt eltöltött időben a szemünk kék fénynek van kitéve, ami megzavarhatja a napi biológiai óránkat, aktiválhatja az elménket, ezzel megnehezítve az alvást. A legjobb ezeket az eszközöket teljesen kizárni a hálószobánkból. Ha a telefont is szobán kívül hagyjuk, akkor helyette ajánljuk a hagyományos, éjjeli szekrényre helyezhető ébresztőórát – egész különleges darabokat is lehet kapni a boltokban.
A zavaró hanghatások ellen is érdemes tennünk. Ha a külső zajokat nem is befolyásolhatjuk, egy fehérzaj-hanggép segíthet elnyomni ezeket. De átlagos hangszórókat is használhatunk relaxációs zene lejátszására. Sőt, bizonyos illathatások is hasznosak lehetnek, hiszen ezek is segíthetnek megnyugtató környezetet teremteni: a Sleep Foundation szerint tanulmányok bizonyítják, hogy egyes illóolajok (például a levendula) párologtatása elősegíti az ellazulást és megkönnyíti a jó éjszakai alvást.
Vannak, akik hidegben, míg mások inkább melegben szeretnek aludni. Az emberi szervezet számára általában a 15,6 – 22 Celsius fok közötti hőmérséklet ideális az alváshoz.
A levegő minősége is számít, hiszen a szellőztetés által bejutott friss levegő elősegíti a jobb alvást. A levegő ne legyen száraz, de a túl magas páratartalom sem feltétlenül szerencsés, hiszen a párás helyeken penész is felütheti a fejét.
Végül, de nem utolsósorban térjünk ki a hálószoba központi elemére, az ágyra – pontosabban a matracra – és az ágyneműre is. A matrac keménysége személyes preferencia kérdése, és ne fukarkodjunk, ha a kifeküdt, régi ágybetét helyett újra lenne szükség. Egy új, kényelmes matrac javíthatja az alvást, csökkentheti a stresszt és a hátfájást.
Sokan sokfélét mondanak a párnákról, vagy a lepedők és takarók huzatának anyagáról, erről azonban mindenki maga döntsön: akinek a memóriahabos, speciális kialakítású párna kényelmes, válassza azt. Aki a szatén ágyneműben érzi jól magát, újítson be magának olyat. Mindössze két dolgot tartsunk szem előtt: az egyik, hogy rendszeresen mossuk ezeket, hogy csökkentsük a por és az allergének felhalmozódását, a másik pedig, hogy kényelmesek, kellemesek legyenek, csábítsanak alvásra. Biztosítsuk, hogy a hálószobai körülményeinken lehetőleg ne múljon, jól alszunk-e vagy sem!
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!