
Gyógynövényes készítmények: a hamisított akár veszélyes is lehet (x)
A klimax időszakában az ösztrogénszint csökkenése sokféle tünettel teszi próbára a nőket: hőhullámok, alvászavarok, fáradtság, memóriazavarok, ingerlékenység, hízás, hüvelyszárazság – testi és lelki tünetek egyaránt nehezítik a mindennapokat, zavart okozhatnak a társas kapcsolatokban és a munkában is. A panaszok enyhítésére több út kínálkozik: a rendszeres mozgás, az egészséges étkezés, a stresszoldás – vagyis az életmódváltás mindenki számára hasznos lehet. A zavaró tüneteket kezelhetjük hormonokkal, de egyre keresettebbek a természetes alapú, gyógynövényi készítmények is, nem mindegy azonban, mit választunk ezek közül.
Gyógyszer vagy étrend-kiegészítő: mi a különbség?
A laikus szem számára egyik tabletta olyan, mint a másik, de ami a „születési körülményeket” illeti, nagy a különbség. A gyógynövény alapú gyógyszerek – mint minden más gyógyszer is – szigorú ellenőrzési folyamatot követően jutnak el a felhasználóig. A hatóanyagok pontos meghatározásától a kutatásokkal igazolt hatásvizsgálaton, a termesztésen és feldolgozáson át a patikába kerülésig részletes dokumentáció garantálja a készítmények állandó összetételét és minőségét, valamint biztonságosságát – a gyógyszerré minősítést a dobozon egy betűkből és számokból álló kód jelzi. A gyógyszereket a gyártók a forgalomba hozatal után is folyamatosan monitorozzák. Ezzel ellentétben az étrend-kiegészítők esetében nincs előírva a mindenre kiterjedő, alapos vizsgálat, hiányzik a szigorú engedélyeztetési folyamat is – a gyártóknak csupán bejelentési kötelezettségük van a forgalomba hozatal előtt, a készítmények minőségét kizárólag a gyártó felelőssége, igényessége garantálja.
A hamisítás problémája
Ez az oka annak, hogy a gyógynövényes étrend-kiegészítők között nagyobb eséllyel fordulnak elő hamisított termékek. Egy tavaly készült tanulmány öt népszerű gyógynövény felhasználásának minőségvizsgálati eredményeit összegezte. A kutatás kimutatta, hogy míg a gyógyszereknél nem találtak problémát, addig a vizsgált étrend-kiegészítők 42 százalékában vagy nem a dobozon feltüntetett gyógynövény szerepelt, vagy a hatóanyag-tartalom nem volt megfelelő. Az öt leginkább hamisított gyógynövény között szerepelt a fürtös poloskavész (Cimicifuga racemosa) is, amely a változókori tünetek enyhítésében segít.
Akár egészségre ártalmas is lehet
A hamisítás fő oka a legtöbb esetben a gazdasági haszonszerzés. A gyártók a túl drága, minőségi alapanyagok helyett silány, könnyen beszerezhető „pótszereket” használnak, így a végtermék sokszor hatástalan, de akár egészségre ártalmas is lehet: allergiát vagy más nem kívánt mellékhatást válthat ki. A múlt évben felröppent a hír, hogy a számos rossz tapasztalat okán az EU-ban betiltanák több ismert gyógynövény felhasználását – ez azonban nem igaz. A szakértői ajánlás nem erről szól – a fogyasztók védelmét erősíti azzal, hogy a javaslat nyomán a jelenleginél szigorúbb ellenőrzésre és korlátozásra lehet számítani az étrend-kiegészítők terén is.
Remifemin Plus: hatásos és megbízható
A hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta növényi gyógyszer, amelyet ellenőrzött körülmények között termesztett és feldolgozott, azaz megbízható minőségű alapanyagokból állítanak elő. A Remifemin Plus a poloskavész speciális kivonatát tartalmazza, amely mérsékli a hőhullámokat és a verejtékezést – hatásosságát és biztonságosságát tudományos kutatások is igazolták. A Remifemin Plus filmtabletta másik összetevője az orbáncfű kivonata, amely javítja a hangulatot és jó hatással van az alvászavarokra is. A tünetenyhítő hatás elérése, fenntartása érdekében a tabletta hosszan tartó szedése ajánlott, adagolása a tünetek erősségétől függően rugalmasan változtatható. A Remifemin Plus recept nélkül – gazdaságos, 120 darabos csomagolásban is – kapható a patikákban.
Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!