Egy gasztroenterológus tanácsai: mire figyeljünk az ünnepi étkezések során?
Vészesen közelegnek az ünnepek, a karácsonyi szezon pedig sokak számára egyet jelent a hatalmas lakomákkal, a kellemetlen következményekkel járó túlzott kalóriabevitellel, miközben helyzetünket tovább nehezíti, hogy tradicionális karácsonyi ételeink zöme közel sem nevezhető gyomorkímélő finomságnak.
Ezek az ételek jellemzően rengeteg szénhidrátot és zsírt tartalmaznak, és nagyon alacsony a rosttartalmuk, ami a túlevéssel és a folyamatos nassolással párosulva komoly gondokat okozhat számunkra a karácsonyi időszakban.
Milyen következményei lehetnek a karácsonyi túlevésnek?
Az ünnepi időszakra jellemző túlevés rengeteg problémát idézhet elő az embereknél, sok esetben bizonyos betegségek romlását is eredményezheti.
Semmiféle alapbetegségre nincs szükség ahhoz, hogy ilyenkor gyomorégés, hányinger, haspuffadás, fokozott gázképződés, ebből fakadó hasi fájdalom vagy hasmenés lépjen fel, de a lecsökkent rostbevitelből fakadóan még a székrekedés sem ritka.
Azon túl, hogy a nagyobb mennyiségben bevitt táplálék a többletkalória miatt jelentős testsúlygyarapodást eredményez, ráadásként még a refluxra hajlamos embereknél is rengeteg extra problémát idézhet elő. Különösen a sok fűszer és zsír okozhatja a betegek állapotának romlását.
Súlyosabb esetben a zsírosabb ételek miatt gond lehet a korábban nem ismert vagy ismert epekövekkel is, de romlásnak indulhatnak a hasnyálmirigyhez kapcsolódó problémák, sőt a gyulladásos és nem gyulladásos bélbetegségek is nagyobb arányban kerülhetnek a felszínre.
Különösen nagy odafigyelést és önkontrollt kell tanúsítaniuk az ünnepek alatt a cukorbetegeknek, illetve mindazoknak, akik valamilyen emésztőrendszeri megbetegedéstől szenvednek, hiszen az ő állapotukat boríthatja fel a leginkább egy ilyen időszak.
Mire figyeljünk oda, ha mindezt szeretnénk elkerülni?
Sajnos a karácsonyi szezonban rendkívül nehéz megakadályozni a túlevést, de némi odafigyeléssel és gyakorlatias trükkel lehetőségünk nyílik könnyíteni a helyzetünkön, illetve teljes egészében elkerülni a problémákat.
Hogy mégis mire figyeljünk oda, hogy ne kelljen az ünnepeket a mellékhelyiségben vagy az ügyeleten töltenünk? Erre a kérdésre szolgált nekünk néhány nagyon hasznos tanáccsal Dr. Takács Rita, az Oktogon Medical Center gasztroenterológusa.
A kisebb adagok sokat segíthetnek
Mivel sokan képtelenek ellenállni a finom karácsonyi fogásoknak, ezért nehéz lenne betartani azt, hogy kihagyjunk bizonyos ételeket a menüből az ünnepek során. Nem is kell, azonban érdemes arra törekedni, hogy a nagy választékból csak kisebb adagokat fogyasszunk.
Amennyiben mégis eltúloztuk aznap az étkezést és napközben túlettük magunkat, akkor vacsorára mindig próbáljunk meg valamilyen alacsonyabb kalóriatartalmú és könnyebben emészthető ételt választani, lefekvés előtt 2-3 órával pedig már soha ne együnk semmit.
Érdemes frissíteni a karácsonyi recepteket
Amennyiben mi magunk készítjük el otthon a karácsonyi menüt, akkor az idei esztendőben érdemes lehet egy kicsit frissíteni a recepteken. Nem kell feltétlenül kukába hajítani a nagymama finomságait, azonban kereshetünk azokból – esetleg azok mellé – modern alternatívákat.
Példának okáért jó megoldás lehet, ha az adott étel kisebb cukor- és zsírtartalommal rendelkezik, illetve a meglévőkben megpróbáljuk legalább részben valamilyen édesítőszerrel vagy cukorpótlóval – például mézzel és nyírfacukorral – helyettesíteni az igazi cukrot, csökkenteni a zsiradékot, esetleg a fűszereket.
Fogyasszunk elegendő mennyiségű rostot
A karácsonyi időszakban különösen fontos, hogy megfelelő mennyiségű rostot vigyünk be a szervezetünkbe. Azért lényeges, mert a sok rost elengedhetetlen ahhoz, hogy a bélműködésünk megfelelő maradjon, és amiért rengeteg vizet megkötnek, nagyon hamar képesek jóllakottság érzetet adni az embernek.
Ezzel könnyebben elkerülhetjük a túlevést, miközben elegendő csak némi extra változást beiktatnunk. Példának okáért az ünnepi menüt feldobhatjuk egy jó zöldség- és gyümölcssalátával, vagy köretként alkalmazhatunk valamilyen párolt zöldséget.
Arra is fontos odafigyelni, hogy mit iszunk
A megfelelő folyadékbevitel túlzás nélkül kulcsfontosságú az ünnepi étkezésnél azért, hogy elkerüljük a túlevéssel járó kellemetlenségeket. A gyümölcsös és szénsavas üdítőitalok, valamint az alkohol már-már hozzátartoznak a karácsonyi menühöz, holott nagyon sok felesleges kalóriát tartalmaznak.
Sokan még azok közül is megisznak ilyenkor néhány pohárkával, akik az év többi részén kerülik az alkoholt. Természetesen egy-két pohár bor még nem okoz problémát, akár hasznos is lehet, de nagyobb mennyiségben a szénsavas és gyümölcsös üdítőkkel vagy a tömény szeszesitalokkal együtt komoly kellemetlenséget okozhatnak.
Amire mindenképpen figyeljünk oda, hogy a karácsonyi időszakban jelentős mértékben megnöveljük a folyadékbevitel mértékét, igyunk elegendő vizet, legalább napi 2-3 liter folyadékot, ami lehet a tiszta, szénsavmentes ásványvíz mellett valamilyen kellemes meleg tea – mely karácsonykor különösen jó hangulatfokozó –, esetleg saját készítésű gyümölcsös limonádé.
A mindennapi mozgás elviselhetőbbé teszi az ünnepeket
Karácsonykor hajlamosak vagyunk drasztikus mértékben lecsökkenteni a mozgás mennyiségét, ami eredendően rossz. Alaposan megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha legalább az ünnepekre minden egyes nap beépítünk valami mozgást, ami nemcsak a testnek, hanem a léleknek is jót tesz majd.
Természetesen közel sem arról van itt szó, hogy kezdjünk el rögtön sportolni, de egy közös séta, egy-egy kisebb túra délutánonként vagy esténként egyrészt megerősíti a családi köteléket, stresszoldó tulajdonságokkal bír, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ezen felül pedig nagyon jót tesz az emésztésnek is.
Ha vendégeket hívunk
Fontos kitérni az ünnepi étkezési tanácsok kapcsán arra, hogy mire figyeljünk oda, ha vendégeket hívunk. Ilyen esetekben mindig érdeklődjük meg az érkezők kapcsán, hogy van-e olyan betegségük, amiért diétázniuk kell, és ügyeljünk olyan menüt összeállítani, ami megfelel az igényeiknek.
Amennyiben ilyesmiről nincs szó, akkor is készülhetünk egészséges előétellel vagy nassolni valóval, a jól megszokott ropi vagy chips helyett például valamilyen gyümölcs-, zöldség- vagy sajtfalatkákkal.
Ha mi megyünk vendégségbe
Természetesen nemcsak akkor figyelhetünk oda az egészséges táplálkozásra, ha mi hívunk vendégeket, hanem akkor is, ha mi megyünk vendégségbe valahová. Biztosan mindenki örül majd például, amennyiben felajánljuk, hogy gondoskodunk az egészséges nassolni valókról.
Ezen felül ügyeljünk rá, hogy mi magunk üres gyomorral soha ne induljunk el sehová, és bárhová is megyünk, tartsuk be a fenti szabályokat, de különösen azt, hogy az egyes fogásokból inkább többször együnk kevesebbet.
Ezen felül merjük visszautasítani az ételt – ez sokaknál okoz gondot –, ha jól laktunk, ne feszegessük a határainkat, és a visszautasítást ugyanúgy fogadjuk el akkor is, amikor mi vagyunk a vendéglátók.