Forró pillanatok utáni felfázás: ez az oka (x)
Nőknél ezért gyakoribb a felfázás
A felfázásnak is nevezett hólyaghurutot (orvosi nevén cisztitiszt) baktériumfertőzés okozza. A hirtelen jelentkező, fájdalmas panaszokért a legtöbb esetben az E. coli nevű baktérium a felelős. Az E. coli számos törzse a bél mikrobiomjának hasznos tagja, ahol a feladatuk a B és K-vitamin előállítása, valamint gátolják a káros bélbaktériumok elszaporodását, de a belekből a hüvelybe vagy a húgyutakba kerülve és ott elszaporodva igen nagy galibát tudnak okozni. Ehhez nem is kell nagy utat megtenniük, hiszen a nők húgycső-, hüvely- és végbélnyílása a gáttájékon egymáshoz közel található. Éppen ezért növeli meg a hólyaghurut kialakulásának kockázatát az arra hajlamosaknál a szerelmi együttlét: az örömszerzés során baktériumok sodródhatnak a húgycsőnyílás környékére. Ezért van külön neve a szex utáni hólyaghurutnak: „nászutas betegség” néven is szokták emlegetni.
Ezek a jellegzetes tünetek
A hólyaghurut tüneteit a legtöbben jól ismerik: a hirtelen jelentkező, sürgető vizelési inger, a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés, továbbá az alhasi görcsök és a zavaros, kellemetlen szagú vizelet mind húgyúti fertőzésre utalnak. Ha ezeket tapasztaljuk, fontos, hogy gyorsan cselekedjünk! Kezdjünk el mihamarabb sok folyadékot (vizet vagy gyógyteát) inni, és hívjuk segítségül a gyógynövényeket! Az első tünetek megjelenését követő 48 órában a hólyaghurut még gyógynövényekkel is kezelhető, így akár még el is kerülhetjük az antibiotikum szedését.
Ezért hiba tartogatni a vizeletünket
Nem mindig lesz hólyaghurut abból, ha baktériumok kerülnek a húgyhólyagba. Bőséges folyadékfogyasztással és gyakori vizeletürítéssel ugyanis csökkenthetjük a tünetek kialakulásának valószínűségét. Azzal viszont nagyon megkönnyítjük a kórokozók dolgát, ha keveset iszunk, és nem megyünk el mosdóba, amikor kellene. A meleg, nedves közeg ugyanis optimális a baktériumok szaporodásához: csíraszámuk 15-20 percenként megduplázódhat a pangó vizeletben. Ezt jó észben tartanunk, amikor azt mérlegeljük, hogy kimenjünk-e mosdóba az együttlét után – jobb megtörni a varázst, mint később szenvedni a felfázás kellemetlen tüneteitől.
Ezt tehetjük a megelőzésért
Ha szeretnénk elkerülni a nászutas betegséget, azaz az együttlétek nyomán kialakuló hólyaghurutot, tartsunk be néhány óvintézkedést! Az óvszerhasználat, az együttlétek előtti és utáni vizeletürítés és tisztálkodás egyaránt csökkenti a fertőzés kockázatát. A tisztálkodással azonban bánjunk csínján: ne használjunk illatosított, lúgos készítményeket az intim mosakodáshoz, mert azok károsítják a hüvelyflórát! Orvosi utasítás nélkül ne irrigáljunk, mert azzal kiöblíthetjük a hüvelyünket védő Lactobacillusokat is, ezzel pedig megnő a bakteriális hüvelyfertőzés kockázata, amelynek az egyik lehetséges szövődménye a felfázás.
Urzinol: medveszőlőlevéllel a felfázás ellen
Ha tudjuk magunkról, hogy hajlamosak vagyunk a hólyaghurutra, tartsunk a házi patikánkban Urzinol tablettát! Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszerként szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott készítmény, amely koncentrált medveszőlőlevél-kivonatot tartalmaz. A medveszőlőlevél az egyik legrégebb óta ismert és használt húgyúti fertőtlenítő, amelynek antibakteriális hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. A medveszőlőlevél enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli az égő érzést vizeléskor. Az Urzinol szedése mellé fogyasszunk bőségesen folyadékot, hogy ezzel is segítsük a baktériumok kiürülését a húgyhólyagból.
Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!