Mitől alakulhat ki a felfázás? Ezek a gyakori okok a háttérben
A hólyaghurut egy bakteriális eredetű fertőzés, amelyet a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba jutott és ott elszaporodott kórokozók, leggyakrabban az E. coli nevű bélbaktériumok idéznek elő.
A felfázás jellemző tünetei közé tartozik a gyakori és sürgető vizelési inger, az égető, csípő érzés vizeléskor, valamint az alhasi fájdalom. A komplikációmentes hólyaghurut különösen a nők körében gyakori, és általában könnyen kezelhető. Ha a fertőzés a felső húgyutakra (húgyvezetékekre, vesékre) is átterjed, akkor a vizelet zavarossá válhat, vagy akár véres is lehet, és magas láz, deréktáji fájdalom kísérheti. Ebben az esetben sürgősen forduljunk orvoshoz!
Vegyük sorra, mik állhatnak a felfázás kialakulásának hátterében, és hogyan kerülhetjük el a betegségre hajlamosító tényezőket!
A hüvelyflóra egyensúlyának zavara
A hüvelyi mikrobiomban élő tejsavtermelő baktériumok megakadályozzák a természetes flóra részét képező kórokozók szaporodását, de ha ez a biológiai egyensúly valamilyen okból felborul, a káros baktériumok könnyebben elszaporodhatnak. Ilyen ok lehet a hormonális változás, az antibiotikumok használata és a nem megfelelő intimhigiénia is. Fontos tehát odafigyelni a hüvely egészségére, hiszen az élettani, vagyis enyhén savas pH és a védő hatású baktériumok megőrzése csökkenti a húgyúti fertőzések kockázatát.
A kismedence lehűlése
Nem csak a téli hidegben kell figyelni arra, hogy melegen tartsuk a kismedence területét, amelynek lehűlése szintén elősegítheti a felfázás kialakulását. Nyáron is hamar megtörténhet a baj, ha például hosszabb ideig maradunk a vizes fürdőruhában, vagy ha hideg felületen üldögélünk. A kismedencei tájék lehűlése miatt az erek szűkülnek, így a hólyag vérellátása csökken, ami a helyi immunitás csökkenését eredményezi, ezáltal a kórokozók könnyebben megtelepedhetnek a húgyutakban.
A pangó vizelet tartogatása
Sokszor annyira elmerülhetünk egy-egy munkában, hogy úgy érezzük, még a mosdóba sincs időnk kiszaladni, pedig nagyon fontos, hogy ne tartsuk vissza hosszabb ideig a vizeletet. A húgyhólyagban pangó vizelet ugyanis ideális környezetet teremt a baktériumok szaporodásához. A fertőzés kockázata rendszeres és teljes vizeletürítéssel csökkenthető, mert így a vizelettel együtt a kórokozók is kiürülnek a húgyutakból.
A nemi aktus
A nők hólyaghurutjának kialakulásában a szexuális élet is szerepet játszhat. Mégpedig azáltal, hogy a hüvelyből, valamint a gáttájékról a baktériumok a nemi aktus során könnyebben besodródhatnak a húgycsőbe, onnan pedig a húgyhólyagba. Ezért nagyon fontos a szex előtti tisztálkodás (mindkét fél esetében), valamint az is, hogy a nők az együttlét után mielőbb menjenek vécére, hogy a vizelettel együtt a húgycsőbe került baktériumoktól is megszabaduljanak.
Sebesen szaporodó baktériumok, gyorsan kialakuló betegség
A baktériumok rendkívül gyorsan szaporodnak, különösen a számukra kedvező nedves, meleg környezetben, így a felfázás tünetei gyakran hirtelen jelentkeznek, és rövid idő alatt súlyosbodhatnak. Ezért fontos, hogy már a felfázás első tüneteinél azonnal cselekedjünk: gondoskodjunk a bőséges folyadékbevitelről, alkalmazzunk a tüneteinket enyhítő, vény nélkül elérhető készítményeket, vagy vegyünk igénybe orvosi segítséget.
Minél előbb kezdődik a kezelés, annál nagyobb az esélye a gyors gyógyulásnak.
Mit lehet még tenni a felfázás megelőzésének érdekében?
A rendszeres és helyes intimhigiénia mellett fontos a bőséges folyadékfogyasztás, amivel segíthetjük a húgyutak tisztítását. Hideg időben is tartsuk melegen a kismedence területét, öltözzünk rétegesen.
Ha gyakran előforduló vagy tartós tünetek jelentkeznek, mindig ajánlott orvosi tanácsot kérni a megfelelő kezelés érdekében.
HIRDETÉS
Felfázás? Cselekedj időben!
Az Urzinol tabletta a húgyutak betegségeire évszázadok óta bevált gyógynövény, a medveszőlő levelének kivonatát tartalmazza. Az Urzinol hasznos segítség az egyszerű hólyaghurut korai tüneteinek – sürgető vizelési inger, illetve égő érzéssel járó hólyagürítés – enyhítésében. Mindez a medveszőlőlevélben található növényi összetevők igazolt antibakteriális, valamint gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető.
Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!