Fáradékonyság? Akár vashiány is állhat a háttérben
A vashiány korán jelentkező, jellemző tünete a fáradékonyság, amely szemmel látható hatással van az érintettek életminőségére. Minden második vashiányos beteg aktivitáscsökkenésről számol be. Az ilyen tüneteket a legtöbben hajlamosak civilizációs ártalomként, rohanó életvitelük következményeként kezelni, ezért későn fordulnak orvoshoz: a vashiányos páciensek átlagosan 9 hónapot várnak, mielőtt orvosi segítséget kérnek. Az elhanyagolt vashiány azonban súlyos szövődményekhez is vezethet, amelyek elkerülése érdekében minél előbb érdemes kezelni a tüneteket kiváltó okot.
Miért probléma a vashiány?
Röviden összefoglalva: vashiányos állapotban a szerveink nem jutnak elég oxigénhez. Hosszabban kifejtve: a vas meghatározó szerepet tölt be a hemoglobin-képzésben. A hemoglobin a vörösvértestek oxigénszállításért felelős része. Ha a testünkben nincs elég vas, a hemoglobin-képzés mértéke csökken, ezért a vörösvértestek kevesebb oxigént tudnak szállítani a szövetekbe (pl. izmok) és a szervekbe (pl. agy).
A vas nemcsak a hemoglobin, de az izomszövetek oxigénellátását biztosító mioglobin nevű fehérje képződésében is fontos szerepet játszik. Vastartalma miatt a hemoglobin és a mioglobin vörös színű: ez adja a húsok színét. Érdekesség, hogy a sokáig víz alatt tartózkodó emlősök (pl. fókák, bálnák) húsa mioglobinban rendkívül gazdag. Ennek az az oka, hogy merülésük során az izmaikban tárolt oxigént használják fel testük működtetésére.
A vashiány tehát a szerveink oxigénellátását zavarja. Amennyiben az agyunkhoz nem jut elég oxigén, fáradékonyak leszünk, kognitív képességeink, mint például a koncentráció csökkennek, ingerlékenyebbé válunk. Izmaink oxigénhiányos állapota miatt a fizikai teljesítőképességünk is gyengül akár 30 százalékkal.
Súlyos állapotot okozhat
A kezeletlen vashiány miatt olyan szintre csökkenhet a hemoglobin-termelés, ami már a vörösvértestképzés zavarához, azaz vérszegénységhez, orvosi nevén anémiához vezethet. Ilyenkor a testben található vörösvérsejtek száma a normálisnál alacsonyabb. Ennek egyik leggyakoribb oka a vashiány miatt csökkent hemoglobin-termelés: ezt az állapotot vashiányos anémiának nevezi az orvostudomány.
A vérszegénység tünetei hasonlítanak a vashiányéhoz, de súlyosabb mértékben jelentkeznek. A vérszegénység ismérve szintén a fáradékonyság, gyengeség és a koncentrációs képesség csökkenése. Ez párosulhat fejfájással és szédüléssel, légszomjjal vagy szívritmuszavarral. Az oxigénszállító kapacitás gyengülése miatt a végtagok hidegek lehetnek, illetve a bőr és a nyálkahártyák is halványabbnak tűnhetnek. A vérszegénység tünete lehet a fokozott hajhullás és a körmök töredezése is.
Megfelelő kezelés nélkül a vashiányos vérszegénység a szervezet összeomlásához vezethet. Ha időben orvoshoz kerül a páciens, akkor az egészsége gyógyszeres vaspótlással könnyen helyreállítható. A súlyos vashiányos vérszegénység ma leginkább azokon a területeken jellemző, ahol az emberek nem jutnak megfelelő élelemhez, és az egészséges táplálkozásuk nem biztosított. Magyarországon szerencsés helyzetben vagyunk: amennyiben vashiányra gyanakszunk, érdemes kivizsgáltatnunk magunkat, hogy megkaphassuk a megfelelő kezelést.
A gyermekkori vashiány különösen aggasztó
A gyermekkor a legmeghatározóbb időszak az egyén fejlődése szempontjából: szellemi képességeink ekkor fejlődnek igazán, és ekkor tudunk a leggyorsabban szert tenni tudásra. Gyerekek esetében a vashiányos állapot különösen hátrányos helyzetet teremt, mivel kognitív képességeik fejlődését negatívan befolyásolja. Vashiány esetén a gyermekek memóriája, koncentrációja és beszédkészsége is csökkenhet. Ezek a problémák akadályozzák a tanulást, ami kihathat az iskolai teljesítményre is.
Az izmok csökkentett oxigénellátása a gyermekek mozgását is hátrányosan befolyásolja: sérülhetnek a finommotorikus képességek, úgymint az íráskészség. A vashiányos állapotra az immunrendszer gyengülése is jellemző, így a fertőzések nagyobb veszélyt jelentenek a gyermekekre. Érzelmi és viselkedési problémák mögött is állhat a vashiány: a fáradtság, letargia és a kognitív funkciók csökkenése érzelmi labilitást és frusztrációt okozhat. A kamaszkor gyakran jár „természetes lustasággal”, ugyanakkor, ha ez az állandó fáradtságérzet ingerlékenységgel és levertséggel is jár, érdemes felderíteni a lehetséges kiváltó okokat.
A vashiányos állapot korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú a gyermek egészséges fejlődésének biztosítása érdekében. A megfelelő táplálkozás, szükség esetén vastartalmú étrend-kiegészítők alkalmazása segíthet megelőzni a vashiányt és az ehhez társuló testi és mentális fejlődési problémákat, és hosszú távon javíthatja a gyermek életminőségét és teljesítményét.
HIRDETÉS
Más vas, mint a többi:
A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- ital összetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.