Fájdalmas panasz várandósoknál: ezért fontos a tudatos felkészülés (x)

Startlap - Hirdetés
A nők életének egyik legcsodálatosabb időszaka a várandósság, amely azonban nem mindenkinél zajlik zökkenőmentesen. Az aranyér az egyik olyan kellemetlenség, amellyel sok kismama szembesül. De ne essünk kétségbe, hiszen léteznek hatékony módszerek az aranyér megelőzésére és kezelésére terhesség alatt és után is.

Az aranyér valójában egy vénás érköteg, amelynek alapvető szerepe van a széklettartás és székletürítés szabályozásában. Problémát akkor okoz, ha ezek a vénák kitágulnak és megduzzadnak. Ezt és az ehhez kapcsolódó panaszokat hívjuk aranyérbetegségnek, amely a terhesség alatt gyakrabban fordulhat elő. Ennek több oka is van.

 Ezért gyakori várandósoknál az aranyér

A várandósság során, főleg a 3. trimeszterben a növekvő magzat súlya ránehezedik a végbél környékére. A tartós nyomás és a megemelkedett progeszteronszint miatt a vénák fala kitágul, elvékonyodik és fájdalmas csomók jöhetnek létre. Erre végbél környéki viszketés, vérzés, idegentestérzés, székelés közbeni fájdalom hívja fel a figyelmet. A harmadik trimeszterben gyakoribb a székrekedés is. A nehezített székletürítés szintén kockázati tényező az aranyér kialakulása szempontjából. Az erőlködés növeli a hasűri nyomást, ami aranyeres panaszok kialakulásához vezethet, és ronthatja a már meglévőket. Ez a vajúdásra is igaz: sok kismamának a szüléssel járó, extrém erőfeszítés után jelennek meg az aranyeres panaszai.

Ezt tehetjük a megelőzésért

Minden második várandós nőnél jelentkeznek aranyeres panaszok. Ezt jó észben tartani, és amennyire lehet, igyekezzünk megelőzni a betegséget!

  • Táplálkozzunk rostban gazdagon! Az aranyér megelőzésének egyik kulcsa a rostdús táplálkozás, amely segít fenntartani az egészséges bélműködést, és lazítja a székletet. Kismamaként a puffadástól tartva kerülhetünk bizonyos alapanyagokat, például a hüvelyeseket vagy a káposztát. Ha kis lépésekben kezdenénk, akkor szórjuk meg különféle magvakkal az ételeinket: a chia- vagy a szezámmag is remek rostforrás. A puffadás ellen segíthet, ha naponta többször, kis adagokat eszünk, és becsempésszük az étrendünkbe az olajos magvak mellé a zabot és a búzakorpát. A céklafélék, a répa, a zeller vagy a lédús paradicsom, a ropogós retek és a kígyóuborka is jó kiegészítője lehet az ételeinknek.
  • Fogyasszunk bőségesen folyadékot! Mivel a magzat súlya a húgyhólyagot is nyomja, így valószínűleg igen gyakran kell a mellékhelyiségbe járnunk, a bőséges folyadékfogyasztás mégis kiemelt jelentőségű az aranyér megelőzésében és kezelésében. Ha nem szeretünk inni, akkor is van megoldás: ízletes levesekkel vagy lédús gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával is növelhetjük a napi folyadékbevitelünket, ráadásul így értékes vitaminokhoz is juthatunk.
  • Mozogjunk rendszeresen! Nagy pocakkal sokaknak a legkisebb mozgás is teher, mégis érdemes rendszeres, kímélő aktivitásokat választani: sétálni, kirándulni, jógázni, úszni. Ülő testhelyzetben ugyanis tartós nyomás alatt vannak a medencefenék visszerei, ez ronthat az aranyeres panaszokon. A mozgás pedig serkenti az emésztőszervek vérellátását, így a bélműködést is. A medencefenékizmokat gátizomtornával is erősíthetjük, ami a szülés utáni regenerációban is hasznunkra lehet.

Így enyhíthetjük a kialakult tüneteket

A terhesség alatt és után is alapvető az aranyér tüneteinek enyhítése és kezelése. Helyi készítmények, mint például kúpok vagy kenőcsök segíthetnek a kellemetlen panaszok csökkentésében. A szülést követően speciális tornagyakorlatokkal erősíthetjük a kismedencei és végbélzáró izmokat, ami hosszú távon segíthet megelőzni az aranyér kiújulását.

Proktis-M: telitalálat aranyér ellen

A Proktis-M készítmények már az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segítségünkre lehetnek a panaszok enyhítésében. A Proktis-M kúppal a belső, a Proktis-M plus kenőccsel a külső, és az applikátor használata által a belső aranyér tünetei enyhíthetők. A Proktis-M termékcsalád egyik fő összetevője a kozmetikumok világából jól ismert, magas vízmegkötő képessége miatt kedvelt hialuronsav, amely erősíti a szövetek szerkezetét, javítja azok tónusát, hidratáltságát, tápanyagellátását és rugalmasságát. Emellett gyógynövénykivonatokat is tartalmaznak, amelyek gyorsítják a regenerációt, hámosító, gyulladáscsökkentő hatásúak.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök. / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI

ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Ez is érdekelhet

képcím

Utazás aranyérrel? Megoldható!

képcím

Aranyerem van, mit tegyek? Kreatív tippek a mindennapokhoz

képcím

Ez a népbetegség aranyérre is hajlamosít (x)