Ezért figyeljünk a higiéniára a terhesség alatt: előzzük meg az aranyeret

Startlap - Szponzorált tartalom
Az aranyérbetegség sok terhes nőt érint, kellemetlen tüneteit azonban könnyedén megelőzhetjük. Ezt kell tenned, hogy ne alakuljon ki a probléma!

A kismamák személyes higiéniája

A várandósság alatt a női test számos hormonális és fiziológiai változáson megy keresztül, ezért az általános- és az intimhigiéniában is érdemes pár változtatást bevezetni. A megnövekedett ösztrogénszint és a véráramlás változásai fokozhatják a bőr és a nyálkahártyák érzékenységét, így a kismamák számára elengedhetetlen, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak a tisztálkodásra. A megfelelő higiéniai szokások nemcsak a komfortérzetet növelik, hanem segítenek megelőzni a fertőzéseket is: a rendszeres, langyos vízzel történő tisztálkodás enyhe, pH-semleges mosdószerekkel kiegészítve megóvja az intimterületet a baktériumoktól és gombáktól.

Fotó: Getty Images

A végbél környékének – orvosi nevén perianális területnek – tisztán tartása különösen fontos a kismamák esetében, hiszen a terhesség során gyakrabban alakul ki aranyérbetegség. Az aranyeresség a végbél környékén lévő vénák kitágulásából és gyulladásából ered, amit legtöbbször a székrekedés, az ülő életmód vagy az érfalak gyengülése vált ki. Terhesség alatt a növekvő méh fokozza a medencefenékre nehezedő nyomást, miközben a hormonális változások gyengítik az érfalakat, így ilyenkor gyakran alakulnak ki az aranyérbetegségre jellemző, kellemetlen tünetek. Az aranyérrel járó fájdalom, viszketés, égő érzés és időnként jelentkező vérzés súlyosbodhat, ha a végbél környéke nincs megfelelően tisztán tartva. Ezért a kismamák esetében különösen fontos a terület rendszeres lemosása langyos vízzel.

Mi a teendő gátmetszés esetén?

A gátmetszés az a sebészeti beavatkozás, amelyet a szülés során végeznek, hogy megkönnyítsék a baba kijutását. Az eljárás során a hüvely és a végbélnyílás közötti gátizmon apró vágást ejtenek, ezzel csökkentve a kontrollálatlan, nagyobb szakadás kockázatát. Az orvosok a szülési folyamat során mérlegelik, hogy szükséges-e a gátmetszés, hiszen, bár segíthet a biztonságos szülésben, nem minden esetben javasolt.

Amennyiben gátmetszést végeznek, a perianális terület tisztán tartása különleges kihívásokat tartogathat. A gáton ejtett seb miatt lényeges az alapos tisztálkodás. A területet langyos vízzel és enyhe, illat- és színezékmentes tisztítószer segítségével, finom mozdulatokkal érdemes leöblíteni. Ezután puha törölközővel óvatosan töröljük meg ezt a tájékot, hogy a bőr száraz és jól szellőző maradjon. Javasolt emellett a kamillás fürdő is, ami csökkenti az esetleges gyulladás mértékét.

Aranyér: ne vegyük félvállról!

A terhességi aranyérbetegséget sokszor nem vesszük elég komolyan, gondolván, hogy a szülést követően úgyis elmúlik. Ez azonban nem mindig történik így, ezért az aranyér kezelése minden életszakaszban különösen fontos. A tünetek – például a fájdalom, a viszketés és a vérzés – jelentősen rontják a komfortérzetet a szülés előtt, közben és utána is.

Az aranyér tünetei viszonylag könnyedén enyhíthetők: érdemes rostokban gazdag élelmiszereket bevezetni az étrendünkbe, valamint odafigyelni a medencénk megfelelő edzésére és átmozgatására. Emellett a gyógyszerpiacon rengeteg helyileg alkalmazható krém is rendelkezésre áll, amelyek segíthetnek az egészséges állapot visszanyerésében.

HIRDETÉS

 

Proktis-M tisztítóhab – az igazi tisztaság érzése

 

A Proktis-M tisztítóhab egyedi összetételű lemosó hab, amely dörzsölés nélkül tisztítja, ápolja és nyugtatja a végbélnyílás környékét. Aranyérbetegség és egyéb proktológiai problémák esetén – amikor a hagyományos tisztálkodási módszerek kellemetlenséget okozhatnak – érdemes a fájdalommentesen alkalmazható Proktis-M tisztítóhabra váltani. A higiénikus használatot biztosító felpermetezés miatt kézzel nem is kell érinteni az érzékeny területet. A Proktis-M tisztítóhab nyugtató összetevői – mint a bizabolol, a borsmenta és a körömvirág – ápolják az érzékeny bőrt. Különösen ajánlott aktív aranyeres tünetekkel rendelkezőknek, proktológiai műtéten átesetteknek, várandós nőknek és kismamáknak, valamint mindenkinek, akinek fontos a gáttájék megfelelő higiéniája.  

 

 

Patikában kapható kozmetikum/ Fotó: Phytotec Hungária Bt.

"Felszámolják az 50 forintot, de nem fogjuk cipelni a palackot" - A büfékben nincs kötelező visszaváltás
A videónkban megszólaltatott büfések szerint a vendégek azért nem állnak el a vásárlástól, mert felszámolják az 50 forintos betétdíjat, de mi lesz a visszaváltható palackok sorsa? Erről kérdeztük a vendéglátósokat és a fogyasztókat.
0 seconds of 4 minutes, 25 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
04:25
04:25
 

Ez is érdekelhet

képcím

Aranyér a szülés után – ez segített a kismamáknak (x)

képcím

Tudtad? Ez is okozhatja az aranyeret

képcím

Hanna története megmutatja, a terhességi aranyeret nem érdemes...