Ezek a stressz testi tünetei és következményei

Startlap - Szponzorált tartalom
A stressz egy természetes reakció a kihívásokra – akár fontos vizsgák előtt vagy nehezebb munkahéten is tapasztalhatjuk –, a hosszú távú, kezeletlen stressz azonban komoly mentális problémákat, testi tüneteket okozhat, amivel fontos tisztában lenni.

A stressz nem feltétlenül jelent rosszat. Az emberi szervezet egy olyan természetes fizikai és mentális reakciója, amely során alapvetően a kihívásokra és veszélyekre reagál a testünk. A kibocsátott hormonok, például az adrenalin és a kortizol felkészítik a szervezetet arra, hogy gyorsan reagáljon a veszélyre. A stressz tehát kifejezetten hasznos is lehet rövid távon, hiszen megnöveli az energiaszintet, segít fókuszálni és ezek által kezelni a nehéz helyzeteket.

A hosszú távú vagy krónikus stressz viszont káros lehet.

Krónikus stresszről akkor beszélünk, amikor valaki hosszabb ideig van stresszes helyzetben anélkül, hogy lehetősége lenne a pihenésre vagy a helyzet kezelésére.

Egy ilyen állapot több egészségi problémát is okozhat az érintetteknél.

A stressz fokozhatja a szívverés sebességét és a vérnyomást, így növelheti a szívbetegségek, a magasvérnyomás-betegség, a szívroham vagy a stroke kockázatát.

A stressz az emésztőrendszerre is hatással van, így okozhat irritábilis bél szindrómát (IBS), gyomorfekélyt és egyéb gyomor-béltraktus-problémákat.

A krónikus stressz miatt az immunrendszer is gyengülhet, így könnyebben kaphatunk el fertőzéseket. Negatív hatással van mind a férfiak, mind a nők reproduktív egészségére, például menstruációs zavarokat, libidócsökkenést is kiválthat.

A stressz nagyban befolyásolhatja az alvás minőségét, indukálhat inszomniát és egyéb alvászavarokat.

Fotó: Getty Images

A stressz hozzájárulhat a szorongás, depresszió és egyéb mentális kórállapotok megjelenéséhez amellett, hogy ronthatja az életminőséget, csökkentheti az életörömöt, és hatással van az emberi kapcsolatainkra is. Tartós stressz következtében elveszíthetjük a motivációnkat, érzelmileg kimerülhetünk.

A stresszes időszakokban emellett kognitív problémákat, például koncentrációs zavarokat, memóriaproblémákat és döntésképtelenséget is tapasztalhatunk. Ingerlékenyebbek lehetünk, állandó nyugtalanság gyötörhet, és alacsony energiaszinttel küzdhetünk.

Viselkedésbeli változásokat is tapasztalhatunk depressziós epizódok mellett:

  • túlevés vagy túl kevés mennyiségű étel bevitele,
  • társas kapcsolatok elkerülése,
  • dohányzás, droghasználat, alkoholfogyasztás,
  • körömrágás vagy lábvakargatás.

A felsorolt tünetek személyenként változhatnak, és egyes esetekben más állapotok is okozhatnak hasonló panaszokat. Éppen ezért fontos, hogy a pontos diagnózis megállapítása érdekében orvossal vagy egészségügyi szakemberrel is beszélj. A tartós vagy krónikus stressz kezelése elengedhetetlen, mert ahogy a fentiekből is láthattuk, hosszú távon számos egészségi problémát okozhat.

Ezért is érdemes a mindennapokban figyelmet fordítani a relaxálásra, töltődésre, és beépíteni a napi rutinunkba olyan tevékenységeket – pl. sportolás, jóga, valami számunkra érdekes hobbi –, amelyekkel nap mint nap kiengedhetjük a gőzt.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?