Ez a népbetegség aranyérre is hajlamosít (x)

Startlap - Hirdetés
Az elhízás esztétikai problémája eltörpül az általa okozott egészségi kockázat mögött, amellyel számtalan súlyos betegség előfordulásának gyakoriságát növeli. Ilyen egyebek között az aranyér, amelyről sokszor csak előrehaladott, elhanyagolt esetben veszünk tudomást, mint ahogy a súlyfeleslegünkről. Pedig a két jelenség eredete és kezelési lehetőségei is összefüggenek.

A túlsúly és az elhízás a 20. század második felétől vált népbetegséggé. Magyarország 2019-ben a második legelhízottabb EU-s ország volt Málta mögött, míg a szomszédos Romániában éppen a legalacsonyabb a súlyfelesleggel élők aránya.

Ezt jelenti a normál testtömeg

Az elhízást általában úgy írjuk le, hogy a testtömegindex (BMI) meghaladja az egészséges tartomány felső határát. A BMI kiszámítása egyszerű: a kilogrammban kifejezett testsúlyt osztjuk a méterben kifejezett magasság négyzetével. Például egy 70 kilogrammot nyomó, 170 centiméter magas nő esetében 24,2 lesz a BMI.

A WHO meghatározása szerint a normál testsúlyhoz 18,5 és 24,99 közötti BMI-index tartozik. A 18,5 alatti értékek esetén alultápláltságról, a 25-ös értéket meghaladó BMI esetén túlsúlyról beszélünk. Kórosan soványnak a 16 alatti értékkel, elhízottnak a legalább 30-as, de 40 alatti értékkel, súlyosan elhízottnak a legalább 40-es értékkel jellemezhető személyeket tekintjük.

Több szám többet mond

A BMI az idők folyamán számos kritikát kapott, ezért jó tudni, hogy más mérőszámok is használhatók az egészséges testsúly megállapítására. A derékkörfogat mérése segíthet megállapítani a hasi zsír mennyiségét, amely összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri betegségekkel és más egészségi problémákkal. Általában a férfiaknál 94 cm feletti, míg a nőknél 80 cm feletti derékkörfogat magas kockázatot jelenthet. A testzsírszázalék mérése pedig pontosabb képet adhat a testösszetételről, figyelembe véve a zsírszövet és a sovány izomtömeg arányát. Általában a férfiaknál az egészséges testzsírszázalék 10-20%, míg a nőknél 20-30% között van.

Veszélyes szövődmények

Az elhízás sokféle tényezőből eredhet, beleértve az étkezési szokásokat, a fizikai aktivitás hiányát, genetikai hajlamot, bizonyos betegségeket és környezeti tényezőket is. Érdemes leszögezni, hogy az elhízás alapvetően nem esztétikai, hanem egészségi probléma: közismerten növeli a szív- és érrendszeri, mozgásszervi betegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a rák kialakulásának kockázatát. Mivel az elhízás emésztőrendszeri és érrendszeri problémákat egyaránt okozhat, egyáltalán nem meglepő, hogy növeli az aranyérre való hajlamot.

Így függ össze az elhízás és az aranyérbetegség

Az elhízás okai és az aranyér rizikótényezői közel azonosak, plusz az elhízás önmagában is növelheti az aranyér kialakulásának valószínűségét. Túlsúly esetén nemcsak a hasüregi szervek, de az úgynevezett zsigeri zsírszövet súlya is ránehezedik a végbél könyékére, ezért az ott található vénák kitágulhatnak. Túlsúllyal mozogni is nehezebb, ezért a súlyfeleslegnek nemcsak oka, hanem következménye is lehet a mozgásszegény életmód. Utóbbi – főleg, ha ülőmunkával társul – szintén káros, hiszen ülő helyzetben folyamatos nyomás alatt van a végbél környéke, ami miatt a végbélnyálkahártya alatt húzódó, a széklettartásért és -ürítésért felelő vénás érfonat kitágulhat, az erek fala elvékonyodhat. Ezt hívjuk aranyérbetegségnek.

Ne tegyünk úgy, mintha nem lenne semmi gond!

A korai, enyhe tüneteket sokan hagyják figyelmen kívül: habár észreveszik a friss, vörös színű vért a WC-papíron vagy a széklet felszínén, tapasztalják a végbélnyílás környékének viszkető, égő érzését vagy a tapintják a végbélnyílásban megjelenő csomókat, mégsem fordulnak orvoshoz.

Ahogy az elhízáson, úgy az aranyéren sem segít a struccpolitika. A kíméletes, rendszeres mozgás (például úszás, séta, túrázás), a rostban gazdag étrend, a napi 2-2,5 liter folyadék bevitele nemcsak a székletürítést könnyíti meg, hanem első lépés lehet a fogyás felé is. Persze mindennek nehéz lehet nekikezdeni, amíg fájdalmas altesti tüneteink vannak, ezért az életmódváltást érdemes kiegészítenünk vény nélkül kapható patikaszerekkel is.

Proktis-M: telitalálat aranyér ellen

Az aranyér kellemetlen tüneteinek enyhítésére bevethetjük a Proktis-M termékcsaládot. A Proktis-M kúp és kenőcs enyhíti a viszketést végbéltájon, és a székelés közbeni fájdalmat. A Proktis-M kúppal a belső, a Proktis-M plus kenőccsel a külső aranyér tünetei is enyhíthetők. Az egyik fő összetevőjük a kozmetikumok világából jól ismert, magas vízmegkötő képességgel rendelkező hialuronsav, amely erősíti a szövetek szerkezetét, javítja azok tónusát, tápanyagellátását és rugalmasságát, gyorsítja a regenerációt és segít a gyógyulásban. Emellett fertőtlenítő, hámosító és gyulladáscsökkentő hatásukról ismert gyógynövények kivonatát is tartalmazzák.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök. / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI

ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Ez is érdekelhet

képcím

Fájdalmas panasz várandósoknál: ezért fontos a tudatos...

képcím

Utazás aranyérrel? Megoldható!

képcím

Aranyerem van, mit tegyek? Kreatív tippek a mindennapokhoz