Évának a futás, Zoltánnak a jóga hozott gyógyulást

Startlap - Szponzorált tartalom
Elkényelmesedett világunkban egyre többen szenvednek az úgynevezett civilizációs betegségektől – ezek egyike az aranyér. A betegség megelőzésében és kezelésében a rendszeres testmozgás sokat segíthet, erről mesélnek cikkünk szereplői.

Civilizációs betegség – akik ülőmunkát végeznek, már jó eséllyel kötöttek közeli ismeretséget a tüneteivel. Az aranyérbetegség az ülő életmód okozta problémák közé tartozik, ami egyes becslések szerint minden harmadik embert, az ötvenes korosztálytól felfelé pedig minden másodikat érint. Cikkünk szereplői sokáig próbáltak nem törődni a betegség egyre kellemetlenebbé váló tüneteivel. Szerencsére még éppen időben változtattak, a rendszeres testmozgás segített mindannyiukon.

Út a gyógyulás felé

Éva nagyon örült, amikor a koronavírus-járvány után is home office-ban maradhatott: számítógépes munkáját otthonról is kiválóan el tudta végezni, és a napirendjét maga oszthatta be. A munkanapjai végén azonban sokszor már nem volt kedve kimozdulni: otthon maradt, és a számítógépe mellől a kanapéra ülve könyvekbe és sorozatokba temetkezett. Hamarosan azonban baljós jelekre lett figyelmes. Először csak székrekedéssel küzdött, később azonban vér jelent meg a vécépapíron. Éva azonnal felismerte a tüneteket, ugyanis a családjában előfordult már aranyeres megbetegedés.

Az aranyér kialakulásának egyik legfőbb oka a genetikai hajlam mellett az ülő életmód. A hosszantartó ülés, különösen kemény felületeken, jelentősen növeli a nyomást a végbél területén. Az aranyérbetegség a végbélnyíláshoz közel, a nyálkahártya alatt elhelyezkedő vénás fonatban a vénafalak elvékonyodását és tágulatát jelenti, ami fájdalmas és gyakran vérző csomók kialakulásával jár. Két fő típusa van: a belső aranyér, ami a végbélen belül található, általában kevésbé fájdalmas, valamint a külső aranyér, ami a végbélnyíláson kívülre kerül és legtöbbször jelentős fájdalmat okoz.

Patikaszerek használata mellett Éva futni kezdett munka előtt és után. Hamar észrevette a változást: a rendszeres mozgás miatt az emésztése javult, ami hozzájárult az aranyeres panaszai megszűnéséhez. A futás, kocogás és gyaloglás csaknem mindenki által végezhető, hasznos tevékenység: serkenti a vérkeringést, és segít az egészséges testsúly fenntartásában is. A kismedencei régió egészséges vérkeringése csökkenti az aranyeres panaszokat, az elhízás megelőzésével pedig kisebb eséllyel újul ki a probléma. Éva ma már odafigyel az étkezésre, és a mozgás során felszabaduló boldogsághormonok miatt is sokkal jobban érzi magát.

 Sokféle mozgásforma segíthet

Zoltán számára váratlan helyről érkezett a segítség: aranyeres problémái miatt egy jógastúdiót keresett fel. Taxisofőrként kevés ideje volt felállni az ülésből, és a munka során érzett stressz is kikezdte a szervezetét. A fuvarok között gyakran nem volt ideje vécére menni – ez is hozzájárulhatott az aranyérbetegség kialakulásához.

Illusztráció. Fotó: Getty Images

Amikor megtörtént a baj, lánya ajánlására jelentkezett egy jógakurzusra. Az elején aggódott, hogy középkorú férfiként nem a legmegfelelőbb mozgásformát választotta, a stúdióban azonban olyan elfogadó légkör uralkodott, hogy azonnal beleszeretett a megnyugtató tevékenységbe. Bizonyos jógapózok, mint például a lefelé néző kutya vagy a törzsfordító gyakorlatok javították az emésztését és a belek vérellátását. A munkahelyi stressztől is könnyebben megszabadult, miután felfedezte új hobbiját.

Ágnes panaszain az úszás segített. Aranyere a terhesség során alakult ki: a méh súlya növelte a nyomást a kismedencei vénákban, és a felszabaduló hormonok is ellazították a vénák falát. Az uszodába először kisgyermekét vitte babaúszásra, később azonban elkezdett rendszeresen sportolni. Az úszás nem helyez nyomást az aranyér szempontjából kritikus kismedencei területre, emellett a gerincbajok megelőzéséhez és kezeléséhez is hozzájárulhat. Ágnes panaszai is hamarosan megszűntek a rendszeres mozgás hatására, emellett olyan hobbit talált magának, amit a gyermeknevelés mellett is be tud iktatni a szabadidejébe.

HIRDETÉS

 

Telitalálat aranyér ellen!

 

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL

 

OLVASSA EL

 

A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT!  

Ez is érdekelhet

képcím

Fájdalmas panasz várandósoknál: ezért fontos a tudatos...

képcím

Utazás aranyérrel? Megoldható!

képcím

Aranyerem van, mit tegyek? Kreatív tippek a mindennapokhoz