Étkezés, ami segíthet a PMS elleni harcban
A premenstruációs szindróma (PMS) a menstruáció előtti napokban jelentkező testi és lelki tünetegyüttes, amely sok nő életét nehezítheti meg. A jellemző panaszok közé tartozik a hangulatingadozás, az ingerlékenység, a szorongás és a lehangoltság. Testi tünetek terén a PMS-ben szenvedők gyakran szembesülnek puffadással, fejfájással, fáradtsággal és izomfájdalommal. Egyes esetekben a tünetek alvászavarokkal és emésztési problémákkal is párosulhatnak. A tünetek intenzitása egyénenként változó, de súlyosabb esetben akár a mindennapi feladatok elvégzését is lehetetlenné teszik.
Megfelelő étkezéssel a tünetek ellen
Az étkezés jelentős hatással lehet a PMS tüneteire: a kiegyensúlyozott étrend segít a vércukorszint stabilizálásában, ezzel csökkentve a hangulatingadozásokat. A magas sótartalmú ételek kerülése mérsékelheti a puffadást, míg a magnéziumban gazdag ételek enyhíthetik az izomgörcsöket. A koffein- és alkoholfogyasztás csökkentése szintén segíthet a kellemetlen tünetek kezelésében: amennyiben tartózkodunk a túlzott kávé- és italfogyasztástól, mérsékelhetjük a hangulatingadozásokat és a testi tüneteket is. Az étkezési és italfogyasztási szokások tudatos megváltoztatása tehát fontos eszköz lehet a PMS elleni küzdelemben. Nézzük, mit érdemes ennünk a tünetek mérsékléséért!
Magnéziumban gazdag ételek: magok, zöldségek, gyümölcsök
A magnézium fontos szerepet játszik az izom- és idegrendszer működésében, valamint a hormonháztartás szabályozásában, ezért különösen fontos ásványi anyag a PMS tüneteinek mérséklése során. Nemcsak az izomgörcsöket és a fejfájást csökkenti, hanem segít szabályozni a stresszhormonok szintjét, így mérsékli a szorongást és az idegességet. A magnézium emellett hozzájárul a vércukorszint stabilizálásához, ez szintén segíthet megelőzni a jellemző hangulatingadozásokat.
Magnéziumban gazdag ételek például a diófélék, a mandula, a napraforgómag, a banán, a sötétzöld leveles zöldségek (például a spenót) és a teljes kiőrlésű gabonák.
Ezek fogyasztásával csökkenthetjük az izomgörcsöket és a fejfájást, valamint javíthatunk a hangulatunkon is, mivel a magnézium hozzájárul a szerotonin, azaz a „boldogsághormon” termeléséhez, és ezzel jobb közérzetet teremt.
Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek: olajos halak és magvak
Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásuk révén enyhíthetik a PMS tüneteit, különösen a fájdalmas görcsöket és a mellfeszülés érzetét. Az omega-3 zsírsavak emellett szintén hozzájárulnak a szerotonintermeléshez: ez mérsékli a hangulatingadozásokat, javítja a közérzetet.
A lazac, a makréla, a szardínia és más olajos halak rengeteg omega-3 zsírsavat tartalmaznak; emellett a lenmag, a chiamag és a dió is kiváló omega-3-forrásnak számít.
B-vitaminokban gazdag ételek: csirke, tojás, gabonák, zöldségek
A B-vitaminok – különösen a B6-vitamin – kulcsszerepet játszanak a hormonális egyensúly fenntartásában. A B-vitaminok szabályozzák egyebek között a progeszteron szintjét: ez a női nemi hormon a menstruációs ciklus és a terhesség alatt válik fontossá. A progeszteron felelős több testi tünetért, amelyek a menstruációs ciklus során vagy a terhesség alatt jelentkezhetnek: ezek közé tartozik a méhnyálkahártya vastagodása, ami előkészíti a méhet a megtermékenyült petesejt beágyazódására, valamint a testhőmérséklet enyhe emelkedése az ovuláció után. Továbbá szerepet játszik a folyadék-visszatartásban is, ami puffadáshoz vezethet.
A progeszteronszint szabályozásával tehát jelentősen befolyásolhatjuk a PMS tüneteit. Ezért érdemes több csirkehúst, tojást, teljes kiőrlésű gabonát, illetve hüvelyes zöldséget és burgonyát fogyasztani: ezekben az ételekben ugyanis rengeteg B-vitamin található.
HIRDETÉS
Viszlát cikluszavar és PMS! Helló Premens!
A cikluszavar rendezésében és a menstruáció előtti kellemetlen panaszok enyhítésében is segít a hormonmentes, koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta, amelynek gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. Hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja. Jelenleg az egyetlen recept nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amelyet a kívánt hatás érdekében ajánlott legalább 3 hónapon át, a menstruáció alatt is szedni. A kezelés szükség esetén tovább folytatható, vagy kiújuláskor újrakezdhető. 3 havi terápiára elegendő kiszerelés is kapható.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!