Erre utalhatnak az egyes alváspózok
Ha eljön az alvás ideje, a legtöbben valószínűleg mindenfajta tudatosság nélkül indulunk az ágyunk felé, és az évek alatt már rutinná vált, jól megszokott testhelyzetben fekszünk le aludni, bízva abban, hogy reggel kipihenten, energikusan ébredünk. Sokan nem tudják, de utóbbihoz az is elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a tökéletes pozíciót, ami gyakran nem egyszerű feladat. Nézzük, mit mond rólunk az alvási pozitúránk, és érdemes-e változtatni rajta!
Háton alvás
Hanyatt fekve végigaludni az éjszakát sok szempontból az egyik legmegfelelőbb testhelyzet: egyenletesen oszlik el a súly, nincs felesleges terhelés a gerincen, a nyakon és a fejen. Sőt, azoknak, akik gyomorégésben szenvednek, kifejezetten ajánlott ebben a pozícióban aludni, hiszen így a nyelőcső magasabban van, mint a gyomor, amivel elkerülhető a gyomorsav visszafolyása a nyelőcsőbe.
A pszichológiai vizsgálatok szerint azok az emberek, akik ebben az úgynevezett „katonapózban” alszanak, általában meglehetősen maguknak valók, akiknek nagy elvárásaik vannak magukkal és az ismerőseikkel szemben is. A kutatások egyébként azt mutatják, hogy az emberek nagyjából 60%-a háton fekve kezdi meg az éjszakai alvást, de igen gyakran pozíciót is váltanak az éjszaka során.
Oldalt fekve
Ez a pozíció megtartja ugyan a gerinc természetes görbületét, de nem árt arra is gondolni, hogy könnyen okozhat derékfájást – ezért a szakértők szerint érdemes például egy, a térdek közé helyezett kisebb párnával aludni. Az oldalt fekvés egyébként azoknak is kifejezetten ajánlott, akik horkolnak, vagy alvás közbeni légzési nehézségekkel küzdenek, ugyanis ebben a pózban sokkal könnyebb levegőt kapni. Sőt, a várandós nőknek is ezt javasolják, hiszen sem a magzatot, sem a gerincet nem teszik ki felesleges nyomásnak. Továbbá az sem mindegy, hogy melyik oldalt választjuk: a szakemberek szerint jobb, ha a bal oldalunkra fordulunk, így ugyanis a szívet nem éri felesleges gravitációs terhelés.
A kutatások szerint azok, akik oldalt fekve, magzatpózban alszanak, általában érzékenyebbek, visszafogottabbak, félénkebbek, mint azok, akik háton vagy hason pihennek.
Hasra fordulva
Minden szakértő egyetért abban, hogy az összes lehetséges alvási pozitúra közül ez az, amely a legtöbb egészségkárosító hatással jár, és ebben a pózban a lehető legkevésbé pihentető az alvás. Hasra fordulva nagy nyomás nehezedik a gerincre, az idegekre, valamint a nyaki részre és a fejre egyaránt. Épp ezért fontos, hogy ha nem is vagyunk képesek változtatni ezen az alvási szokásunkon, legalább azt tegyük meg, hogy egy alacsony, puha párnán pihentetjük a fejünket, hiszen valamennyire ezzel is tehermentesítjük a nyakizmokat. Ráadásul épp az említett kellemetlenségek miatt a kutatások azt is kimutatták, hogy azok mocorognak a legtöbbet az éjszaka során, akik hason fekszenek: ez pedig nyugtalan, nem kellően pihentető alváshoz vezethet, ami nemcsak fizikailag, de mentálisan is megterhelő lehet.
Azokról, akik hason alszanak, a pszichológusok úgy tartják, hogy nehezen kontrollálhatók, állhatatosak és kitartóak.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!