Az immunrendszer vas nélkül meggyengül
A vas egyik legfontosabb funkciója az oxigénellátásban van. Az oxigént ugyanis a vörösvértestben található fehérje, a hemoglobin szállítja a tüdőből a test szöveteibe, a szervekbe, és ennek a hemoglobinnak a fő alkotóeleme a vas. Azzal viszont talán kevesebben vannak tisztában, hogy ennek a nyomelemnek például az immunrendszer, valamint az izmok működésében is meghatározó szerepe van.
Folyamatosan veszítünk vasat
A vashiány alapvetően egy nehezen észrevehető állapot, hiszen a tünetei nem teljesen egyértelműen utalnak a nyomelem hiányára, több egyéb betegséget is sejthetünk mögöttük. Gyanakodhatunk vashiányra, ha gyakran tör ránk fáradtság, és a legegyszerűbb fizikai munkát is megterhelőnek érezzük. Emellett jellemző lehet a sápadtság, a kiszáradt, viszkető bőr, a szédülés, a gyakori fejfájás, valamint az indokolatlan ingerlékenység, esetenként depresszió is. A napi vasbevitel épp azért különösen fontos, mert mint látszik, több olyan tünete is lehet, ami megnehezíti a mindennapokat, ráadásul a szervezet folyamatosan veszít a vasraktárából: izzadással, székletürítéssel, de akár egy-egy körömvágással is. Ha pedig fellép a vashiány, az immunrendszer is védtelenebbé válik más betegségekkel szemben.
A vashiány ördögi köre
Amikor az immunrendszer megerősítésére gondolunk, akkor jellemzően a különböző vitaminok jutnak eszünkbe. Holott nem csupán ezeket, de a vasat is pótolnunk kell, ha azt szeretnénk, hogy a szervezetünk védekezőrendszere megfelelően működjön. Természetesen az, hogy mennyire vagyunk ellenállóak a betegségekkel szemben, számos tényezőtől függ: szerepet játszik benne a genetika vagy a környezetünk higiénés állapota, de a kutatások által bizonyított az is, hogy a vashiány szintén negatívan befolyásolja az immunrendszert. Ráadásul emiatt olyan ördögi körbe kerülhetünk, amelyből rendkívül nehéz kimászni. Ha a szervezetünk természetes védelmi vonala meggyengül, gyakrabban esünk át különféle betegségeken, amelyekből nehezebben is gyógyulunk ki. Arról nem is beszélve, hogy a betegségek során jellemzően étvágytalanság is jelentkezik, ez pedig tovább fokozza a vashiányt, hiszen ezt a nyomelemet elsősorban a megfelelő táplálkozással tudjuk bejuttatni a szervezetünkbe. Tehát betegen alapvetően kevesebb vasat viszünk be a szervezetbe, ami ráadásul nehezebben is szívódik fel ebben az állapotban, így még nehezebb a gyógyulás. Egyebek mellett ezért is rendkívül fontos a folyamatosan fogyó nyomelemek megfelelő pótlása – a jobb félni, mint megijedni elv alapján egyszerűbb, ha már azelőtt kiemelt figyelmet fordítunk a vasbevitelre, mielőtt az immunrendszerünk meggyengülne. Íme, azok az élelmiszerek, amelyeknek magas a vastartalmuk, ezért a fogyasztásukkal megelőzhetjük a vashiányt és az immunrendszer gyengülését!
- vörös húsok: marha és sertés
- halak és a tenger gyümölcsei
- spenót
- kelkáposzta
- cékla, céklalé
- retek
- lencse
- brokkoli
- bab és egyéb hüvelyesek
- tökfélék
- diófélék, magvak
- étcsokoládé
A vas egyéb funkciói
A vas – ami egyébként a természetben egyik leggyakrabban előforduló anyag – természetesen nem csak az immunrendszer karbantartása miatt fontos. Sok olyan kevésbé ismert funkciót is ellát, amire nem is gondolnánk! Ilyen például az, hogy a vas közvetlenül serkenti az agy működését és segíti a megfelelő vérellátását. Az agy ugyanis a vér oxigénszintjének közel húsz százalékát használja fel, ebben pedig kiemelkedő szerepe van a vasnak. Ilyen módon a vasnak közvetlen szerepe van a megfelelő koncentráció és a kognitív képességek terén is. Emellett a vas jelentősen képes javítani az izomműködést, hiszen részt vesz az izmok egészséges működéséért felelős oxigén szállításában. Vashiány esetén az izmok elvesztik tónusosságukat, rugalmasságukat. A nyomelem az izomgörcsök gyakoriságát is csökkentheti, sőt az úgynevezett nyugtalan láb szindrómát is képes megszüntetni. Ez a kifejezetten vashiányra utaló állapot az, amely főleg alvás előtt, kellemetlen, nyugtalanító, feszítő érzéssel jelentkezik az alsó végtagokban.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!