Az észrevétlen méreg – a munkahelyi stressz következményei és kezelése

Startlap - Szponzorált tartalom
A stressz a huszonegyedik század egyik leggyakrabban ismételt kifejezése. Annak ellenére, hogy naponta halljuk, azt mégis kevesen tudják, hogy mára már népbetegségnek számít. A stressz önmagában nem jelent többet, mint a szervezetnek a különböző külső ingerekre adott válaszreakcióját, ami lehet pozitív és negatív. De vajon mit lehet tenni ellene, főleg, hogy egyes szituációkban, például a munkahelyen szinte lehetetlen elkerülni?

Pozitív stresszről akkor beszélünk, amikor a szervezet valamely váratlan helyzetre, például egy támadásra vagy vészhelyzetre reagál serkentőleg – ebben az esetben a gyors reakció akár életmentő is lehet. A negatív stressz azonban állandósult feszültségérzetet jelent, amit általában valamilyen élethelyzet idéz elő, és aminek komoly fizikai és lelki tünetei is lehetnek. Az efféle stressznek leggyakrabban a munkahelyünkön vagyunk kitéve, hiszen ott jellemzően folyamatosan nem várt hatások és élmények érnek minket, amelyekre a szervezet stresszel reagál. Ennek a tünete lehet az ingerlékenység, a kialvatlanság, az ebből fakadó folyamatos fáradtságérzés, fejfájás, valamint a koncentrálóképesség csökkenése.

A munkahelyi stressz okai

A munka során tapasztalt feszültségeket és az arra adott reakciónkat nevezzük munkahelyi stressznek – aminek komolyságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a legtöbben a napjaink legalább egyharmadát a munkahelyünkön töltjük. Ez a fajta feszültség többféle okból fakadhat: egyrészt van, amit a munka elvállalásakor már tudunk, és ennek fényében vállaljuk el az adott feladatkört, felkészülve a nagyobb kihívást jelentő feladatokra.

Az úgynevezett szubjektív stressz, vagyis az, hogy mennyire bírjuk a megterhelést, hogyan reagálunk a túlórára vagy a munka során tapasztalt konfliktusokra, váratlan nehézségekre, egyénenként eltérő, így annak a határa is máshol van, hogy kinél mikor válik megterhelővé a folyamatos stressz a munkahelyén. Ha azonban már megtörtént, érdemes átgondolni, hogy mit lehet tenni ellene.

A munkahelyi stresszt sok esetben a nem megfelelő időbeosztás okozza, ezért érdemes lehet pontosan megtervezni a napjainkat. Fotó: Getty Images

A stressz kezelése

A munkahelyi stresszre hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint egy állandó, megváltoztathatatlan helyzetre, ami a mindennapok természetes része. Csakhogy, ha így kezeljük a stresszt és semmit nem teszünk ellene, akkor beleragadhatunk ebbe a helyzetbe, aminek akár súlyos fizikai és lelki következményei is lehetnek.

A munkahelyi stressz megváltoztatható, még akkor is, ha sokszor ez lehetetlennek tűnik.

Először is érdemes önvizsgálatot tartani, akár naplót is vezetni a stresszről: mikor alakult ki, milyen helyzet váltotta azt ki és milyen tünetekkel járt. Ezzel jobban ráláthatunk azokra a faktorokra, körülményekre, amelyeket nehezebben viselünk, így könnyebben el is kerülhetjük azokat. Ha a munkatársainkkal van problémánk, érdemes azt asszertívan, a megoldásra törekedve közölni, úgy, hogy felvállaljuk a saját igényeinket, miközben tiszteletben tartjuk másokét is. A munkahelyi stresszt sok esetben a nem megfelelő időbeosztás okozza, így hasznos lehet pontosan megtervezni a napjainkat, akár óráról órára, hogy semmiképp ne csússzunk el a határidőkkel, amelyek rengetegszer okozhatnak felesleges feszültséget.

A stressz kezelésében segíthet a mozgás is, akár csak egy öt-tízperces átmozgató mozdulatsor, amit a munkahelyünkön is elvégezhetünk. Ugyanilyen módon segíthetnek különböző légzési vagy relaxációs gyakorlatok is, amelyek megnyugtatják a testet és a lelket egyaránt. A legfontosabb azonban az, hogy ha úgy érezzük, semmilyen módszer nem segít a stressz kezelésében, egyszerűen maga alá gyűr minket az állandó feszültség, akkor bátran forduljunk a főnökséghez, hogy közösen próbáljunk meg változtatni a helyzeten. Bár sokan hajlamosak félvállról venni a stresszt és a következményeit, sok esetben jó ötlet lehet akár szakember segítségét is kérni a feszültség kezelésével kapcsolatban.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Milyen az emberek stressztűrő képessége? Hogyan reagálnak bizonyos hétköznapi szituációkban, ha nem megszokott interakciókkal találkoznak?
Nézd meg videón itt!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?