Az észrevétlen méreg – a munkahelyi stressz következményei és kezelése
Pozitív stresszről akkor beszélünk, amikor a szervezet valamely váratlan helyzetre, például egy támadásra vagy vészhelyzetre reagál serkentőleg – ebben az esetben a gyors reakció akár életmentő is lehet. A negatív stressz azonban állandósult feszültségérzetet jelent, amit általában valamilyen élethelyzet idéz elő, és aminek komoly fizikai és lelki tünetei is lehetnek. Az efféle stressznek leggyakrabban a munkahelyünkön vagyunk kitéve, hiszen ott jellemzően folyamatosan nem várt hatások és élmények érnek minket, amelyekre a szervezet stresszel reagál. Ennek a tünete lehet az ingerlékenység, a kialvatlanság, az ebből fakadó folyamatos fáradtságérzés, fejfájás, valamint a koncentrálóképesség csökkenése.
A munkahelyi stressz okai
A munka során tapasztalt feszültségeket és az arra adott reakciónkat nevezzük munkahelyi stressznek – aminek komolyságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a legtöbben a napjaink legalább egyharmadát a munkahelyünkön töltjük. Ez a fajta feszültség többféle okból fakadhat: egyrészt van, amit a munka elvállalásakor már tudunk, és ennek fényében vállaljuk el az adott feladatkört, felkészülve a nagyobb kihívást jelentő feladatokra.
Az úgynevezett szubjektív stressz, vagyis az, hogy mennyire bírjuk a megterhelést, hogyan reagálunk a túlórára vagy a munka során tapasztalt konfliktusokra, váratlan nehézségekre, egyénenként eltérő, így annak a határa is máshol van, hogy kinél mikor válik megterhelővé a folyamatos stressz a munkahelyén. Ha azonban már megtörtént, érdemes átgondolni, hogy mit lehet tenni ellene.
A stressz kezelése
A munkahelyi stresszre hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint egy állandó, megváltoztathatatlan helyzetre, ami a mindennapok természetes része. Csakhogy, ha így kezeljük a stresszt és semmit nem teszünk ellene, akkor beleragadhatunk ebbe a helyzetbe, aminek akár súlyos fizikai és lelki következményei is lehetnek.
A munkahelyi stressz megváltoztatható, még akkor is, ha sokszor ez lehetetlennek tűnik.
Először is érdemes önvizsgálatot tartani, akár naplót is vezetni a stresszről: mikor alakult ki, milyen helyzet váltotta azt ki és milyen tünetekkel járt. Ezzel jobban ráláthatunk azokra a faktorokra, körülményekre, amelyeket nehezebben viselünk, így könnyebben el is kerülhetjük azokat. Ha a munkatársainkkal van problémánk, érdemes azt asszertívan, a megoldásra törekedve közölni, úgy, hogy felvállaljuk a saját igényeinket, miközben tiszteletben tartjuk másokét is. A munkahelyi stresszt sok esetben a nem megfelelő időbeosztás okozza, így hasznos lehet pontosan megtervezni a napjainkat, akár óráról órára, hogy semmiképp ne csússzunk el a határidőkkel, amelyek rengetegszer okozhatnak felesleges feszültséget.
A stressz kezelésében segíthet a mozgás is, akár csak egy öt-tízperces átmozgató mozdulatsor, amit a munkahelyünkön is elvégezhetünk. Ugyanilyen módon segíthetnek különböző légzési vagy relaxációs gyakorlatok is, amelyek megnyugtatják a testet és a lelket egyaránt. A legfontosabb azonban az, hogy ha úgy érezzük, semmilyen módszer nem segít a stressz kezelésében, egyszerűen maga alá gyűr minket az állandó feszültség, akkor bátran forduljunk a főnökséghez, hogy közösen próbáljunk meg változtatni a helyzeten. Bár sokan hajlamosak félvállról venni a stresszt és a következményeit, sok esetben jó ötlet lehet akár szakember segítségét is kérni a feszültség kezelésével kapcsolatban.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
Milyen az emberek stressztűrő képessége? Hogyan reagálnak bizonyos hétköznapi szituációkban, ha nem megszokott interakciókkal találkoznak?
Nézd meg videón itt!