Az álmok szerepe fontosabb, mint gondolnád

Startlap - Szponzorált tartalom
Életünk jelentős részét töltjük alvással, méghozzá álmokkal tarkítva. Most annak próbálunk utánajárni, hogy mi is állhat az álmok hátterében, és érdemes-e megfejteni a jelentésüket.

A filmszerű álmok leggyakrabban a gyors szemmozgásos (REM) alvási fázisban jelentkeznek. Ez az alvás azon szakasza, amikor a legközelebb vagyunk az ébrenléthez. A REM-alvás során az acetilkolin és a dopamin szintje egyaránt megemelkedik: míg az acetilkolin aktív állapotban tartja az agyat, addig a dopamin magas szintje a hallucinációkkal áll összefüggésben.

A REM körülbelül 90 percenként fordul elő, időtartama pedig az éjszaka előrehaladtával egyre hosszabb lesz. Amíg az első REM-szakaszban előfordulhat, hogy az álmok mindössze néhány másodpercig tartanak, nem kizárt, hogy az alvásunk végére ez 20-30 perc hosszúságúra nyúlik, tehát egy jó hosszú és izgalmas történet játszódhat le a fejünkben.

Miért fontosak az álmok?

Teljesen egységes és pontos magyarázat nincs a kérdésre, még a tudományos kutatásokban is számos elméletet olvashatunk azzal kapcsolatban, hogy miért fontosak az álmok és milyen funkciót tölthetnek be az emberi agy működésében.

Az egyik legelfogadottabb elmélet szerint az álmok az emlékeink és tapasztalataink újraértelmezését és feldolgozását segítik elő, mivel rengeteg élmény halmozódik fel bennünk, amit napközben szereztünk. Az álmaink során az agy segíthet szétválogatni a nappali tapasztalásainkat, és amit fontosnak gondol, azt eltárolja a hosszú távú memóriánkban. Amiről pedig úgy gondolja, hogy kevésbé hasznos a számunkra, azt egész egyszerűen szelektálja.

Az álmok hozzájárulnak az érzelmi feszültségek, stressz és szorongás kezeléséhez, és a negatív érzelmek feldolgozásában is szerepet játszanak. Az álmok abban is segíteni tudnak, hogy tudat alatt megértsük a problémáink gyökerét, hogy azt később könnyebben tudjuk kezelni. Viszont olyan tanulmány is született, ami rávilágított, hogy a kevesebb alvás és ezáltal a kevesebb álmodás összefügg a gondolkodás és a koncentráció romlásával.

Egy másik elmélet szerint az álmok támogatják az önmegvalósítást és serkentik a kreativitást,

azaz olyan hétköznapi problémákra találhatunk megoldást, ami éber pillanatainkban nem merül fel.

De az önmegvalósítással kapcsolatos aggodalmainkat is segíthet feldolgozni, azaz egy álom megmutatja, hogy az általunk eltervezettekbe érdemes-e belevágni, vagy jobb azokat hanyagolni.

Az álmok segíthetnek feldolgozni a különböző emlékeket, érzelmeket és traumákat. Ezt azzal támasztják alá, hogy az agyban található amygdala és a hippokampusz nevű terület rendkívül aktív a REM-szakasz ideje alatt. Ez a két rész felel az érzelmek feldolgozásáért, valamint létfontosságú szerepet játszik az információk sűrítésében és a rövid távú memóriatárolásban, továbbá a hosszú távú tárolásra való áthelyezésében. Ezért is fontos az elegendő alvás, hogy a REM-fázis többször és megfelelő mennyiségben ismétlődni tudjon.

Fotó: Getty Images

Van-e értelme az álomfejtésnek?

Míg egyes pszichológusok azzal érvelnek, hogy az álmok betekintést nyújtanak az ember pszichéjébe és segíthetnek megérteni a mindennapi problémák mélyről fakadó okait, addig más szakemberek úgy gondolják, hogy tartalmuk túlságosan következetlen és fantáziadús ahhoz, hogy megbízható információkat adjanak.

Azt azonban gyakorlatilag minden szakértő elismeri, hogy az álmok tartalmazhatnak olyan elemeket, amelyek szorosan kötődnek az ébren töltött élményeinkhez. Ugyanakkor ezeket az agy könnyen megváltoztathatja vagy hamisan ábrázolhatja – például egy, a valóságban ismert személyt teljesen más tulajdonsággal ruházhat fel. Egyes kutatók szerint az álmokban látottak és az abban tapasztalt érzések a mi mindennapjainkból állnak össze, ezért a legtöbb álom egyedi, és csak az egyén számára van bármiféle jelentősége.

Az álom típusát nagyban befolyásolhatja az adott személy lelkiállapota vagy a fizikai egészsége. Bizonyos egészségi problémákkal – szorongással, depresszióval, akut stresszel – küzdő emberek nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rémálmokat.

Több állítás szerint az álmainkban meglévő érzelmek, problémák és szorongások jelen vannak a mindennapi életünkben is, így, ha ezeket gyakran tapasztaljuk, akkor érdemes lehet velük komolyabban foglalkozni és megvizsgálni azok gyökerét.

Így emlékezz az álmodra!

Valószínűleg mindenki megtapasztalta már azt, hogy az álmából felébredve pillanatok alatt elfelejti, és később sem tudja visszaidézni, mi minden játszódott le a fejében a REM-fázis alatt.

Bár tökéletes praktika nincs arra, hogy az álmainkat mindig és teljes egészében vissza tudjuk idézni, egy-két módszer segíthet ebben. Az egyik ilyen, hogy lefekvés előtt tudatosítsuk magunkban, hogy az álmok fontosak és számítanak nekünk. Ezáltal az agy jobb eséllyel lesz képes megőrizni az álmaink emlékét. Hogy biztosra menjünk, tartsunk egy jegyzetfüzetet és tollat az ágy mellett, hogy amikor felébredünk, egyből le tudjuk írni, mit láttunk és tapasztaltunk. De ugyanígy hasznos lehet az okostelefon is, amire könnyedén felmondhatjuk mindazt, amit a képzelt világunkban láttunk.

Bár hivatalosan nem kapott semmilyen megerősítést, többen arról számoltak be, hogy a B6-vitamin lefekvés előtti szedése segíthet abban, hogy fel tudjuk idézni az álmainkat felébredés után.

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Milyen az emberek stressztűrő képessége? Hogyan reagálnak bizonyos hétköznapi szituációkban, ha nem megszokott interakciókkal találkoznak?
Nézd meg videón itt!

Ez is érdekelhet

képcím

A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?

képcím

Álmok és rémálmok: mit látunk alvás közben?

képcím

Stressz ellen nem elég a babona (x)